آیا می‌توان موسیقی پاپ از نوع حرفه‌ای را به عنوان شغل دوم برگزید؟ آیا انتقاداتی كه به حضور افراد از حوزه‌های دیگر در عرصه موسیقی می‌شود درست است یا خیر؟

شهاب اناری و ایمان سرورپور هر دو از هنرمندانی هستند كه تحصیلاتی غیر از موسیقی دارند اما در موسیقی فعال هستند.

چندی پیش آن‌ها آلبومی را با نام «یادته» روانه بازار كردند كه با استقبال خوبی از سوی دوستداران موسیقی پاپ روبرو شد و خودشان معتقدند این آلبوم، جزو آلبوم‌های پرفروش است.

لطفا كار ما را در راستای موسیقی نقد كنید

شهاب اناری رتبه اول كنكور تجربی سال ۷۶ در رشته تجربی است، وی علاوه بر پزشكی تالیف و تدریس كتاب‌های زبان انگلیسی را نیز برعهده دارد.

این هنرمند در گفت‌وگویی با ایسنا از برخوردهای نامناسبی كه توسط برخی با آلبوم «یادته» صورت گرفته، انتقاد كرد و گفت: امیدوارم كار ما به صورت حرفه‌ای و در راستای موسیقی نقد شود نه به عنوان كسی كه از حوزه دیگری وارد عرصه حرفه‌ای موسیقی شده است.

وی در ادامه با بیان اینكه حتی ۱۰ درصد نقدهایی كه مطرح شد، علمی و تخصصی نبوده است، ادامه داد: متاسفانه در نقدهای مطرح شده درباره آلبوم، اصول موسیقی لحاظ نمی‌شود.

اناری گفت: كسانی كه همچون بهرام رادان و مهران مدیری كه از خارج از فضای موسیقی حرفه‌ای وارد این عرصه می‌شوند به دنبال استفاده از موقعیت و شهرت قبلی خود نیستند به هرحال عرصه موسیقی، فضایی بازی است. افرادی كه تجربه و علم كافی را دارند می‌توانند در آن حضور یابند و به فعالیت بپردازند.

وی درباره نحوه ورودش به عرصه موسیقی نیز یادآور شد: از حدود ۱۸ سال پیش و با نوازندگی «كیبورد» فعالیت در عرصه موسیقی را آغاز كردم و در ادامه از كلاس‌های استاد كامبیز روشن‌روان بهره بردم.

شهاب اناری همچنین گفت: كار آواز را نیز در ایران و هلند زیر نظر محمدرضا صادقی كه از شاگردان برجسته محمد نوری است پیگیری كردم.

خواننده آلبوم «یادته» كه سرپرست و آهنگساز گروه دانشجویی «مهتاب» نیز بر عهده داشته تصریح كرد: كسی كه به كار موسیقی آشنایی نداشته باشد نمی‌تواند در عرصه حرفه‌ای فعالیت داشته باشد.

وی با تقسیم كردن موسیقی به دو دسته از دیدگاه عوام و خواص ادامه داد: موسیقی در نظر عوام حاصل ذوق و در نظر خواص حاصل ذوق و دوره‌ها و كلاس‌ها و آموزش مستمر دیدن است.

اناری همچنین دلیل افت كارهای موسیقی پاپ در چند وقت اخیر را ارائه كارهای كپی و عرضه كمتر كارهای اورجینال دانست.

وی به استفاده از سبك‌هایی چون Country , Rege كه در ایران كمتر مورد توجه است در آلبوم «یادته» اشاره كرد و دلیل موفقیت این آلبوم را آهنگسازی و تنظیم خوب و قوی دانست.

این خواننده همچنین با بیان اینكه در این آلبوم در زمینه ترانه با نام‌های مطرح همكاری نكرده است ابراز امیدواری كرد در آینده با اساتید بزرگ شعر و ترانه همكاری داشته باشد.

مهم علاقه مردم است

ایمان سرورپور علاوه بر دارا بودن فوق لیسانس MBA، مشاور و پژوهشگر اجتماعی نیز است و دبیر یونیسف در ایران است.

وی در گفت‌وگو با ایسنا ملاك اصلی برای یك خواننده موفق را علاقه مردم دانست و تاكید كرد: اگر خواننده‌ای خوب باشد قطعا مردم به سمت وی خواهند رفت.

سرورپور در ادامه با بیان اینكه نظر مردم موجب بالا بردن سطح یك خواننده و یا حذف وی از عرصه موسیقی است، ادامه داد: سلیقه مردم مهمترین عامل در تعیین یك اثر خوب است.

خواننده آلبوم «یادته» دارا بودن تحصیلات آكادمیك در حوزه موسیقی را مهم و تاثیرگذار دانست ولی آن را عامل لازم برای حضور در عرضه موسیقی ندانست.

وی با نام بردن از افرادی چون امید حجت و كوشان حداد از آن‌ها به عنوان كسانی یاد كرد كه با داشتن تحصیلات آكادمیك فنی و مهندسی(غیر از موسیقی) در حوزه موسیقی كارهای برجسته‌ای را ارائه داده‌اند.

سرورپور همچنین با تاكید بر نقش پررنگ رسانه‌های دیداری و شنیداری تصریح كرد: رسانه‌ها حداقل ۵۰ درصد از كارهای افرادی كه در حوزه موسیقی فعالیت دارند را پیش می‌برند.