مدیر عامل هما با بیان اینكه دبیر كل ایكائو بر اساس وظایفش به ما قول پیگیری درباره تحریم ایران‌ایر را داد، خاطرنشان‌ كرد: طبق آخرین اطلاعات دو شركت در حال ارزیابی وضعیت هما هستند و كارشناسان خود را برای بررسی اعزام كرده‌اند.

مهندس فرهاد پرورش در گفت‌وگو با خبرنگار راه خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، درباره سفر به كانادا و مذاكره با دبیركل ایكائو اظهار كرد: محور اصلی مذاكرات ایمنی پروازها بود زیرا یكی از اهداف اصلی ایكائو كه نمایندگان آن در كشورها سازمان‌های هواپیمایی كشوری هستند، ایمنی پرواز است كه از دستورالعمل‌های یاتا نیز است.

وی ادامه داد: از این نظر با دبیركل ایكائو صحبت كردیم كه ایشان به عنوان مقام مسوول و رییس دوره‌ای ایكائو مسوولیت دارد كه مسائل مربوط به تحریم‌ها را پیگیری كنند.

پرورش ادامه داد: همچنین اعلام كردیم كه ایران‌ایر یك شركت بین‌المللی است و به نقاط مختلف بین‌المللی و داخلی كشور پرواز دارد و از كریدورهای پروازی و آسمان كشورهای مختلف استفاده می‌كند و به ۳۴ نقطه دنیا پرواز انجام می‌دهد و در نتیجه علاوه بر ایرانی‌ها، ملیت‌های دیگر نیز از هواپیماهای ما استفاده می‌كنند.

وی با بیان این‌كه موضوعات كمیسیون ایمنی اروپا و الزامات یاتا در مورد ایمنی را گذرانده و مورد قبول واقع شدیم، خاطرنشان كرد: رییس سازمان هواپیمایی كشوری نیز به عنوان مرجع رسمی اعلام كرد كه سازمان هواپیمایی كشوری ایران در بازرسی یوزآپ و بررسی نمایندگان ایكائو در ایران سربلند بیرون آمده است.

مدیرعامل شركت هواپیمایی جمهوری اسلامی ایران خاطرنشان كرد: همچنین اعلام كردیم كه علیرغم همه تحریم‌ها و محدودیت‌ها، ایمنی را به عنوان اولویت اول در سازمان هواپیمایی و هما رعایت می‌كنیم كه نمایندگان ایكائو و یاتا نیز بر آن صحه گذاشتند.

مدیرعامل هما مسئله خرید هواپیماهای جدید، امكان برقراری تماس با شركت‌های سازنده قطعات و هواپیما اخذ كتب و مراجع از شركت‌های سازنده هواپیما و تهیه قطعات را مواردی اعلام كرد كه مذاكره در مورد آن‌ها صورت گرفته است.

وی ادامه داد: ایكائو برای برقراری ایمنی باید این مسائل را پیگیری كند.

پرورش با اشاره به این‌كه هما یك شركت بازرگانی و از اعضای یاتا است، اضافه‌ كرد: در چارچوب مقررات بین‌المللی فعالیت و سالانه ۹ میلیون مسافر را جابه‌جا می‌كنیم.

دو خریدار در حال بررسی شرایط هما

وی در ادامه درباره خصوصی سازی هما و نبود متقاضی برای این شركت گفت: مرحله دوم عرضه هما انجام شد و طبق قانون در صورت نبود خریدار، مرحله بعدی، مذاكره خواهد بود.

مدیرعامل هما خاطرنشان كرد: طبق آخرین اطلاعات دو شركت درحال ارزیابی وضعیت هما هستند و كارشناسان خود را برای بررسی اعزام كرده‌اند، ما هم اطلاعات مورد نیاز را در اختیارشان قرار داده‌ایم و مذاكراتی را با آنها داشته‌ایم اما به اعتقاد من این شركت‌ها برای تصمیم‌گیری به زمان نیاز دارند اما اگر این دو شركت هم به این نتیجه برسند كه هما برای آن‌ها مطلوبیت ندارد عرضه هما از طریق مذاكره قابل انجام خواهد بود.