هیات انتخاب رشته‌های سفال و سرامیك ، تصویر سازی و عكاسی چهارمین جشنواره بین‌المللی هنرهای تجسمی فجر معرفی شدند.

دررشته تصویرسازی كه برای اولین بار در جشنواره فجر قرار گرفته است، علیرضا گلدوزیان ، مهكامه شعبانی، پیمان رحیمی زاده ، محسن حسن پور و سید فضل الله طباطبایی انتخاب آثار را بر عهده دارند.

همچنین فریده تطهیری مقدم ، مهران هوشیار و جعفر نجیبی اعضای هیات انتخاب آثار سفال و سرامیك چهارمین جشنواره بین‌المللی هنرهای تجسمی فجر هستند.

در رشته عكاسی نیز جاسم غضبانپور،علیرضا كریمی صارمی و سید عباس میر هاشمی آثار را انتخاب می‌كنند.

انتخاب اولیه آثار سفال و سرامیك و تصویرسازی چهارمین جشنواره بین‌المللی هنرهای تجسمی فجر روز پنجشنبه - ۲۲ دی‌ماه و انتخاب اولیه آثار عكاسی روز جمعه - ۲۳دی‌ماه انجام می‌شود.

در رشته تصویر سازی تا كنون ۲ هزار و ۲۸ اثر ، در رشته سفال و سرامیك ۵۱۱ اثر و در رشته عكاسی ۹ هزار و ۶۶۹ اثر به دبیر خانه چهارمین جشنواره بین‌المللی هنرهای تجسمی فجر رسیده است.

هنرمندان برای ارسال آثار در رشته كاریكاتور تا ۲۵ دی‌ماه، در بخش ویژه بیداری اسلامی و عدالتخواهی جهانی و همایش تا ۳۰ دی‌ماه و در بخش فیلم‌های مستند هنرهای تجسمی تا ۵ بهمن‌ماه فرصت دارند آثار خود را ارسال كنند.

****

دبیر بخش فیلم چهارمین جشنواره هنرهای تجسمی فجر از حمایت تولید سه طرح برگزیده فیلم‌های مستند تجسمی خبر داد.

حیدر رحیمی گفت: بخش فیلم‌های مستند هنرهای تجسمی برای اولین دوره در جشنواره برگزار می‌شود و موضوعی تخصصی است،لذا شورایی متشكل از فعالان سینما که در هنرهای تجسمی نیز فعالیت داشته‌اند تشكیل شد تا به صورت مشورتی برای این بخش برنامه‌ریزی كنند.

رحیمی درباره رابطه هنرهای تجسمی و سینما عنوان کرد: بخش فیلم‌های تجسمی مدعی زیادی دارد و تخصصی‌ترین بخش سینما هم می‌تواند باشد زیرا زیربنای سینما هنرهای تجسمی است.

او ادامه داد:خیلی از دست‌اندکاران یک فیلم مانند طراحان صحنه، لباس، گریمورها و حتی فیلمبرداران از هنرمندان هنرهای تجسمی هستند و بسیاری از فیلمبرداران مطرح مانند محمود کلاری نیز عکاس‌های خوبی هستند. بنابراین اگر بخواهیم ناآگاهانه قدم برداریم مورد سوال قرار می‌گیریم.

دبیر بخش فیلم‌های مستند هنرهای تجسمی درباره میزان فیلم‌هایی که در این زمینه ساخته شده،توضیح داد: این موضوع تاکنون پراکنده بود و جشنواره‌هایی با عنوان مستند مثل سینما حقیقت و...برگزار شده اما تاکنون در مورد مستند هنرهای تجسمی تخصصی صبحث نشده است. بنابراین چهارمین جشنواره بین‌المللی هنرهای تجسمی فجر این موضوع را مورد توجه داد. چون فیلم‌هایی که در این زمینه ساخته شده، کم نیست.

رحیمی با تاكید بر حمایت از طرح‌های فیلم مستند تجسمی گفت: در این جشنواره بخشی را با عنوان «طرح مستندهای هنرهای تجسمی» قرار دادیم که طراحان و مستندسازان اگر سوژه خاصی را در هنرهای تجسمی دارند، به آن بپردازند و طرح آن را بنویسند.

او درباره نحوه حمایت از فیلم‌های تجربی در این جشنواره افزود: بخش طرح مستندهای هنرهای تجسمی باعث می‌شود فیلمسازان به ساخت مستند هنرهای تجسمی بیشتر توجه کنند. همچنین سه طرح برگزیده در این بخش برای تولید مورد حمایت قرار می‌گیرند.

او از مشارکت نهادهای سینمایی در حمایت از این بخش خبر داد و افزود: انجمن سینمای جوان برای مشارکت در این بخش استقبال خیلی خوبی صورت داده، اما مرکز گسترش سینمای مستند و تجربی هنوز پاسخی نداده است.معاونت امور سینمایی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی نیز حمایت خود را به صورت کتبی اعلام کرده است.

هنرمندان و فیلمسازان برای شركت در بخش فیلم‌های مستند هنرهای تجسمی چهارمین جشنواره بین‌المللی هنرهای تجسمی فجر می‌توانند تا ۵ بهمن‌ماه آثار خود را به دبیرخانه جشنواره واقع در خیابان كاگر شمالی، روبروی پارك لاله، خیابان شهید صدوقی، شماره ۱۷ ارسال كنند و برای اطلاعات بیشتر به سایت جشنواره به نشانی www.ivafestival.ir مراجعه كنند.

چهارمین جشنواره بین‌المللی هنرهای تجسمی فجر در رشته‌های نقاشی، خوشنویسی، نگارگری، پوستر، عكاسی، سفال و سرامیك، مجسمه سازی، تصویر سازی، كاریكاتور، فیلم‌های مستند هنرهای تجسمی و همایش ۱۰ بهمن تا ۱۴ اسفندماه امسال برگزار می‌شود.