به گزارش خبرنگار اجتماعی باشگاه خبری فارس «توانا»، حمیدرضا حاجی‌بابایی وزیر آموزش و پرورش در نشست خبری که شب گذشته در اردوگاه شهید باهنر تهران برگزار شد، در جمع خبرنگاران در خصوص بیمه طلایی بازنشستگان اظهار داشت: قانون، بیمه بازنشستگان را دراختیار سازمان بازنشستگی قرار داده است و ما با همراهی آنها با یک توافق‌نامه ۵ جانبه، بیمه تکمیلی را برای بازنشستگان فرهنگی اجرایی کردیم.

وی ادامه داد: مقرر شده بود سازمان بازنشستگی به ازای هر فرهنگی بازنشسته ۷ هزار تومان بپردازد که در آن زمان مبلغ بیمه ۱۷.۵ هزارتومان به ازای هر نفر بود و این طرح به مدت چهار ماه اجرا شد.

حاجی‌بابایی اضافه کرد: در طول چهار ماه اجرایی شدن بیمه طلایی بازنشستگان، سازمان بازنشستگی هیچ هزینه‌ای را پرداخت نکرد که پس از آن اقدامات حقوقی را انجام دادیم و بنده با آقای شیخ‌الاسلام، وزیر رفاه اجتماعی جلسه گذاشتم که ایشان قول همکاری داد و پیگیری کرد.

وی افزود: بعداز چهارماه کار به جایی رسید که شنیدیم بازنشستگی عنوان کرد حاضریم ۹ هزار تومان به ازای هر فرهنگی بدهیم، اما در این زمان بیمه ایران گفت ما دیگر ۱۷.۵ هزار تومان را به ازای هر فرهنگی قبول نداریم و این مبلغ ۳۱ هزار تومان شده است.

وزیر آموزش و پرورش با بیان اینکه، ما فقط خیرخواهانه در این مسیر قدم برداشته‌ایم و تمام تلاش‌مان این بود که برای فرهنگیان اقدام مؤثری را انجام دهیم، گفت: یا باید میزان پرداختی سازمان بازنشستگی به میزانی باشد که بیمه طلایی اجرایی شود یا اینکه تمام امور مربوط به امور درمان بازنشستگان فرهنگی دراختیار آموزش و پرورش باشد که در این صورت ما آماده هستیم تا برای فرهنگیان بازنشسته اقدامات درمانی انجام دهیم.

حاجی‌بابایی در خصوص جانبازان بازنشسته نیز گفت: طی ۳۳ سال گذشته تمام خدمات مربوط به جانبازان بازنشسته توسط یک سازمان انجام می‌شد و بنیاد شهید و امور ایثارگران با تمام ویژگی‌ها، نوع رفتاری که باید با این قشر عزیز داشته باشد، آشنا بود، اما از چند ماه قبل گفته‌اند که دستگاه‌های اجرایی این اقدامات را انجام دهند.

وی اضافه کرد: اکثر وزارتخانه‌ها برای تنوع کاری که باید انجام دهند با کندی کار روبه‌رو هستند، البته هیچ‌کس مخالف خدمت‌رسانی به این عزیزان نیست و اگر جایی مشکلی وجود دارد، باید انجام دهیم.

* صدور ۵۵۰۰ مجوز پیش‌دبستانی در کشور

این مقام مسئول در آموزش و پرورش، در خصوص وضعیت معلمان پیش‌دبستانی بیان کرد: درباره وضعیت این معلمان، هر چه قانونی شود روی چشم می‌گذاریم و اجرایی می‌کنیم.

وی با بیان اینکه در طول ۳۳ سال گذشته، پیش‌دبستانی غیردولتی بوده است، افزود: در زمانی که به وزارت آموزش و پرورش آمدم اداره کل پیش‌دبستانی را ایجاد کردم و در آن زمان از یک میلیون و ۲۸۰ هزار نوآموز که باید به پیش‌دبستانی می‌رفتند، ۲۵۰ هزار نوآموز در پیش‌دبستانی مشغول به تحصیل بودند، اما درسال بعد به ۴۵۰ هزار نفر و برای مهر امسال به بیش از ۵۰ درصد می‌رسد.

حاجی‌بابایی اضافه کرد: اداره پیش‌دبستانی در گذشته زیرنظر معاونت ابتدایی بود، اما مجوز آن را باید معاونت مشارکت‌ها می‌داد که پس از بررسی، پیش‌دبستانی از نظر اجرا به معاونت مشارکت‌های مردمی آموزش و پرورش، از نظر سیاست‌گذاری و نظارت به معاونت آموزش ابتدایی و از نظر تولید محتوا به سازمان پژوهش و برنامه‌ریزی آموزشی سپرده شد.

وی به تعداد مجوز ایجاد پیش‌دبستانی در کشور اشاره کرد و گفت: تاکنون ۵۵۰۰ مجوز پیش‌دبستانی شامل ۵۰۲۲ مجوز در کشور و ۴۰۰ مجوز در شهر تهران صادر شده است و این در حالی است که تعداد درخواست‌ها ۷۲۰۰ مورد بوده است.

وزیر آموزش و پرورش ادامه داد: پیش‌دبستانی‌هایی که در مدارس دولتی بودند، در حقیقت از آموزش و پرورش کلاس‌های خالی مدرسه را اجاره می کردند، یعنی اینها اجاره‌نشین مدارس بودند و کارمند وزارت آموزش و پرورش نیستند.

* وجود معلمان شرکتی بزرگترین خیانت به آموزش و پرورش است

حاجی‌بابایی در خصوص ابلاغ احکام فرهنگیان نیز گفت: کل مصوبات از دی‌ماه تاکنون را انجام داده‌ایم و احکام درکل کشور تا دو سه روز دیگر صادر می‌شود که البته به غیر از شهر تهران است؛ در حقیقت، احکام در مردادماه انجام خواهد شد.

وی در خصوص تعیین‌تکلیف تمام نیروهایی که در این وزارتخانه‌ها فعالیت می‌کنند، افزود: بر اساس مصوبه مجلس در گذشته ۶۰ هزار نفر در طی ۵ سال از معلمان حق‌التدریس و آموزشیاران نهضت براساس قانون به استخدام آموزش و پرورش درخواهند آمد که این افراد باید دارای ۴ سال سابقه و با مدرک لیسانس یا ۵ سال سابقه با مدرک کاردانی باشند که این مصوبه اصلاحیه‌ای نیز داشت و براساس آن فرهنگیانی که دو سال کار کرده‌اند و در آن زمان حق‌التدریس بوده‌اند، هر زمان که سابقه‌شان به ۴ سال می‌رسید، در سقف ۶۰ هزار نیروی استخدامی قرار می‌گرفتند.

این مقام مسئول در آموزش و پرورش در مورد اخراج معلمان شرکتی از این وزارتخانه نیز ادامه داد: بحث معلمان شرکتی به زمانی برمی‌گردد که بنده در مجلس بودم و در آن زمان من و تعدادی از نمایندگان امضاء کردیم که وجود معلمان شرکتی بزرگ‌ترین خیانت به آموزش و پرورش است که این طومار با امضای رئیس مجلس به آموزش و پرورش ابلاغ شد.

وی با بیان اینکه ۵ نامه از کمیسیون آموزش و تحقیقات به وزیر قبل از من، سرپرست و بنده درباره معلمان شرکتی و اینکه تخلف قانونی است و باید اخراج شوند، ابلاغ شده است، اضافه کرد: شرکت‌هایی در گذشته وجود داشته‌اند که قرار شد دیگر با این شرکت‌ها که معلمان شرکتی از طریق آنها جذب آموزش و پرورش شده بودند، قرارداد بسته نشود.

* سوالات عمومی آزمون، اطلاعات عمومی نبود

حاجی‌بابایی افزود: در آموزش و پرورش دو نوع قرارداد شرکتی داشتیم که قرارداد معلمان شرکتی تخلف بود و قرارداد با این شرکت‌ها بسته نشد اما قرارداد شرکت‌های خدمتگذار با افراد به فرارداد کارمعین تبدیل شد.

وی تأکید کرد: قانونگذار، مجلس و بازرسی کل کشور اعلام کردند که به کارگیری نیرو از طریق شرکت‌ها ممنوع است. پس از آن مقرر شد که امتحانی بگیریم و هر کسی که مدعی است اگر در آزمون نمره آورد، آموزش و پرورش می‌تواند به عنوان حق التدریس از آن استفاده کند، البته در این موضوع آموزش و پرورش مکلف نبود و قید می‌تواند استفاده شده بود.

وی با بیان اینکه آزمونی در سوم تیرماه برگزار شد، افزود: در قانون گفته شده بود که آموزش و پرورش در رشته موردنیاز می‌تواند آزمون برگزار کند که رشته موردنیاز این وزارتخانه شامل ابتدایی، بهداشت و استثنایی بود که البته کسی که رشته‌اش به این دروس نمی‌خورد نباید شرکت می‌کرد اما ما گفتیم هر کسی که می‌تواند شرکت کند.

* فقط ۵۸۰۰ نفر نمره بالای ۱۲ آوردند

حاجی‌بابایی درباره منابع آزمون استخدامی سوم تیر که عنوان می‌شود ۸۰ درصد عمومی بوده است، گفت: منابع آزمون، کتاب‌های کاردانی تربیت معلم است و اشتباهی که افراد می‌کنند این است که آزمون عمومی همان سؤالات اطلاعات عمومی است، در حالی که عمومی در تربیت معلم به معنی مشاوره، روانشناسی، دینی و قرآن است.

وی افزود: پس از برگزاری آزمون عنوان کردیم که هر کس ۶۰ درصد نمره را بیاورد قبول است که از ۵۲ هزار نفر ۵۸۰۰ نفر بالای ۱۲ گرفتند و باز برای اینکه به این افراد کمک کنیم، اعلام کردیم که نمره قبولی ۵۰ درصد است و این بار ۱۶ هزار نفر نمره بیش از ۱۰ گرفته بودند.

وزیر آموزش و پرورش تأکید کرد: قانون گفته بود که آموزش و پرورش می‌تواند این افراد را به کار بگیرد، اما ما به کار گرفتیم. بحث این است که آنهایی که نمره زیر ۱۰ نیز گرفته‌اند معلم شوند که اگر قانون بگوید انجام می‌دهیم. آنچه مسلم است از من دلسوزتر به آموزش و پرورش خود خانواده‌ها هستند و اگر همه می‌خواهند به کسانی که نمره زیر ۱۰ گرفته‌اند معلم بشوند، حرفی نیست.

وی درباره کسانی که درمقابل مجلس تجمع می‌کنند گفت: مجلس هر مصوبه‌ای را تصویب کند که در شورای نگهبان هم تأیید شده و به بنده ابلاغ شود، مو به مو اجرا می‌کنم، حتی اگر به آن اعتقادی نداشته باشم.

* جذب نخبگان قرآنی در آموزش و پرورش بر اساس مصوبه مجلس

وزیر آموزش و پرورش جذب نیروهای قرآنی و خدماتی در این وزارتخانه اظهار داشت: برای جذب این افراد در آموزش و پرورش مصوبه دولت را داشتیم.

وی با اشاره به ایجاد نهضت قرآنی و فعالیت ۱۰ هزار مدرسه قرآنی در کشور گفت: در آن زمان این ایراد را به ما می‌گرفتند که متخصصان قرآنی شما کجاست که این موضوع را در دولت طرح کردیم و در نهایت دولت برای جذب ۵ هزار نیروی قرآنی مجوز داد.

حاجی‌بابایی با بیان اینکه این افراد به صورت قرارداد "کار معین" در آموزش و پرورش فعالیت خواهند کرد، افزود: قرارداد "کار معین" با استخدام متفاوت است و کار معین، آزمون نمی‌خواهد.

وی ادامه داد: به رغم آنکه در قرارداد کارمعین آزمون نمی‌گیرند، ما آزمون گرفتیم و برای این آزمون شرایطی را تعیین کردیم.

وزیر آموزش و پرورش اضافه کرد: اعلام کردیم که اگر افرادی در سطح کشور یا بین‌الملل، قاری یا حافظ برجسته قرآن هستند، از آنها توسط برجستگان قرآنی استان، آزمونی گرفته شده و جذب شوند.

*دغدغه براب معلم، کلاس و کتاب در اول مهر وجود ندارد

وزیر آموزش و پرورش درباره افرایش مدارس سمپاد در کشور گفت: تعداد مدارس استعدادهای درخشان از ۲۷۹ مدرسه یه بیش از ۴۵۰ مدرسه رسیده و تعداد دانش‌آموزان آن نیز از ۶۰ هزار نفر به ۱۲۱هزار دانش‌آموز افزایش یافته است.

وی با بیان اینکه امروزه مدارس نمونه دولتی به عنوان مدارس شماره ۲ سمپاد شناخته می‌شود، افزود: در آزمون مدارس نمونه دولتی عنوان کرده‌ بودیم که حداقل معدل ۱۵ است وبرای شرکت در آزمون سمپاد حداقل معدل ۱۹ بود و مشاهده کردیم که دانش‌آموزانی که مدارس نمونه دولتی پذیرفته شده بودند، برای آزمون سمپاد نیز ثبت‌نام کرده‌بودند، به این معنی که معدل بالای ۱۹ داشتند.

حاجی‌بابایی به افزایش مدارس شاهد نیز اشاره کرد و ادامه داد: در گذشته ۹۰۵ مدرسه شاهد داشتیم که امسال به ۱۳۶۶ مدرسه رسید و تعداد کلاس‌ها نیز ۱۴ هزار کلاس افزایش یافت.

وی با بیان اینکه شاهد بودیم در گذشته در برخی مناطق مدارس شاهد نداشت، اظهار داشت: ما فرزندان شهدا و جانبازانی را داریم که تاکنون در مدارس شاهد تحصیل نکردند و در منطقه آنها مدرسه شاهد نبوده است .

وزیر آموزش و پرورش از آمادگی این وزارتخانه برای سال تحصیلی جدید خبر داد و گفت: دغدغه‌ای برای معلم، کلاس و کتاب وجود ندارد.

وی با بیان اینکه در سال‌های گذشته حتی در آبان‌ماه نیز مشکل ساماندهی نیروی انسانی وجود داشت، افزود: تمام تلاش خود را به کار بسته‌ایم که امسال حداقل مشکلات را داشته باشیم.