گزیده‌ای از شعرهای مهدی اخوان ثالث به انگلیسی ترجمه شد.

گزیده‌ی شعرهای اخوان‌ ثالث به قلم سعید سعید‌پور به انگلیسی ترجمه ‌شده است.

این گزیده در ادامه‌ی ترجمه‌ی آثار شاعران معاصر ایران به زبان انگلیسی است كه پیش‌تر از این مجموعه، گزیده‌ای از سروده‌های نیما یوشیج، قیصر‌ امین‌پور و سهراب سپهری ترجمه و از سوی انجمن شاعران ایران منتشر شده است به گفته‌ی مترجم، در ادامه‌ی این مجموعه، گزیده‌ای از سروده‌های مهدی اخوان ثالث به زبان انگلیسی ترجمه شده است. همچنین بر این كتاب مقدمه‌ای كوتاه به زبان انگلیسی نوشته شده است.

او توضیح داد كه در این مقدمه به زندگی و آثار و سبك شاعری این شاعر معاصر ایران پرداخته است.

اخیرا با ترجمه‌ی سعیدپور، گزیده‌‌ای از سروده‌های سهراب سپهری به انگلیسی ترجمه و منتشر شده است.

ترجمه‌ی گزیده‌ی شعر معاصر ایران به زبان انگلیسی در ادامه‌ی پروژه‌ای است كه از سوی این انجمن برای معرفی شعر ایران به دیگران و همچنین معرفی شعر جهان به فارسی‌زبان‌ها با عنوان «گفت‌وگوی شعر ایران و جهان» دنبال می‌شود.

مهدی اخوان ثالث (م. امید) متولد سال ۱۳۰۷ در مشهد بود كه چهارم شهریورماه سال ۱۳۶۹ در تهران درگذشت و در جوار آرامگاه حكیم ابوالقاسم فردوسی در توس به‌ خاك سپرده شد.

اخوان ثالث از سال ۱۳۲۷ به نشر شعرهای خود پرداخت و در ۱۳۳۰ نخستین مجموعه‌ی شعر او با نام «ارغنون» در تهران انتشار یافت. پس از این مجموعه، در سال ۱۳۳۵ مجموعه‌ای دیگر از آثار او با نام «زمستان» انتشار یافت و در سال ۱۳۳۸، «آخر شاهنامه» را كه سومین مجموعه‌ی شعرش بود، ‌منتشر كرد. در سال ۱۳۴۵، مجموعه‌ی «از این اوستا» از او انتشار یافت و پس از این مجموعه، منظومه‌ی «شكار» را در سال ۱۳۴۵ و مجموعه‌ی «در حیاط كوچك پاییز در زندان» را به‌ سال ۱۳۴۸ منتشر كرد. همچنین دو مجموعه‌ی منتخب از شعرهای او با نام «عاشقانه‌ها و كبود» و «بهترین امید» در سال ۱۳۴۸ منتشر شده است. «دوزخ اما سرد» (۱۳۵۷) و «زندگی می‌گوید: اما باز باید زیست» (۱۳۵۷) از دیگر مجموعه‌های شعر اخوان ثالث هستند. او همچنین پس از پیروزی انقلاب اسلامی، مجموعه‌ی «تو را ای كهن‌بوم و بر دوست دارم» را منتشر كرد.