از زمان تشكیل آخرین جلسه شورای ملی سالمندان در مهر ماه سال ۸۹ بیش از یك و نیم سال می‌گذرد، اما تمام اقدامات حمایتی در عرصه سالمندی از جمله تصویب «سند ملی برنامه راهبردی سالمندان كشور»، «منشور حقوق سالمندان» و غیره منوط به تشكیل جلسات بعدی این شورا شده، جلسه‌ای كه به دلایل مختلف از جمله تغییر و تحولات مدیریتی در سطح وزارتخانه و نیز تشكیل وزارت تعاون، كار و رفاه اجتماعی به تعویق افتاده است.

به گزارش خبرنگار «اجتماعی» خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، در حالی كه دبیرخانه شورای ملی سالمندان سازمان بهزیستی كشور تنها متولی رسمی پیگیری سند ملی برنامه راهبردی سالمندان كشور و منشور حقوق سالمندی است و رییس این سازمان در مهرماه سال گذشته از ارتقای دبیرخانه یاد شده خبر داده بود، این دبیرخانه نه تنها ارتقاء نیافت، بلكه بیش از یكماه است كه مسئولی ندارد.

یحیی سخنگویی ـ معاون توانبخشی سازمان بهزیستی كشور ـ در گفت‌وگو با ایسنا، با بیان اینكه شورای ملی سالمندان بر مبنای آیین‌نامه اجرایی جزء ۵ بند الف ماده ۱۹۲ قانون برنامه سوم مصوب سال ۱۳۸۳ هیات وزیران، تشكیل شد، اظهار كرد: این شورا با حضور وزارتخانه‌ها و دستگاه‌های اجرایی متولی امور سلامت، رفاه و تكریم سالمندان كشور در جهت ساماندهی، بهبود روش زندگی و ارتقا كیفیت آن و ایجاد رضایت از زندگی در سالمندان از طریق ارائه خدمات رفاهی، بهداشتی ـ درمانی و توانبخشی ایجاد شده است.

وی افزود: خط مشی‌های مشخص شده در این راستا فراهم ساختن امكان تداوم حضور سالمند در جامعه، تاكید بر حفظ موقعیت و جایگاه سالمند در خانواده، تامین حداقل نیازهای اساسی سالمندان نیازمند در كشور، تاكید بر حفظ احترام، شان و حرمت سالمند را شامل می‌شود.

وی ادامه داد: ناگفته پیداست كه محورهای فوق الذكر در سایه همكاری و تعامل دستگاه‌های اجرایی و تحت نظارت نهادهای نظارتی محقق می‌شود و به همین دلیل نیز قانونگذار، شورای ملی سالمندان را برای ایجاد هماهنگی و تعامل بین‌بخشی پیش‌بینی كرده است.

سخنگویی در ادامه با اشاره به تاخیر ایجاد شده در تشكیل ششمین جلسه شورای ملی سالمندان، ایجاد ساختار وزارت رفاه و تامین اجتماعی سابق، تغییر و تحولات مدیریتی در سطح وزارتخانه و نیز تشكیل وزارتخانه جدید تعاون، كار و رفاه اجتماعی را علل این تاخیر دانست و اظهار كرد: امور اداری و فنی این شورا در طی سنوات گذشته به جدیت در دبیرخانه شورا كه در سازمان بهزیستی قرار دارد، پیگیری شده و نیز ستادهای ساماندهی استانی با محوریت استانداریها، جهت رسیدگی به امور معیشتی ـ منطقه‌ای سالمندان تحت نظارت دبیرخانه شورای ملی سالمندان كشور در برخی از استانها فعال بوده‌اند.

معاون توانبخشی سازمان بهزیستی در ادامه تاكید كرد: طرح‌هایی نظیر «سبد غذایی سالمندان»، «كارت منزلت» و «شهرهای دوستدار سالمندان» از جمله طرح‌های پیگیری شده در جلسات گذشته شورای ملی سالمندان است و پس از برگزاری جلسه پنجم شورای ملی سالمندان كه با ریاست وزیر وقت رفاه و تامین اجتماعی در مهرماه سال ۱۳۸۹ تشكیل شد، مصوب شد كه كارگرو‌ه‌های تخصصی زیر مجموعه شورای ملی سالمندان در زمینه اجرایی شدن طرح ایجاد جامعه دوستدار سالمند، «بیمه‌های مراقبتی سالمندان» و قوانین مختص سالمندان در كشور فعالیت كرده و نتایج حاصله را جهت تصویب به شورای ملی سالمندان اعلام كنند.

اجرایی شدن طرح‌های سلامت و رفاه سالمندان و ایجاد هماهنگی بین بخش‌های دولتی و غیردولتی مستلزم سند پشتیبانی ملی است

ارسال "سند ملی برنامه راهبردی سالمندان كشور" به وزارت كار و رفاه اجتماعی

وی افزود: در جلسات كارگروه‌های تخصصی مشخص شد كه اجرایی شدن طرح‌های سلامت و رفاه سالمندان و ایجاد هماهنگی بین بخش‌های دولتی و غیر دولتی مستلزم سند پشتیبانی ملی است كه وضعیت و نیازمندیهای سالمندان را مشخص و وظایف وزارتخانه‌ها و دستگاه‌های اجرایی را در این راستا مشخص كند.

به گفته معاون توانبخشی سازمان بهزیستی كشور، "سند ملی برنامه راهبردی سالمندان كشور" پس از انجام چندین ماه كار كارشناسی و مطالعه متون و قوانین موجود به رشته تحریر درآمده و به منظور كسب نظرات دستگاه‌های عضو شورای ملی سالمندان به این دستگاه‌ها ارسال شد و پس از ایجاد اصلاحات مدنظر دستگاه‌ها، جهت دریافت نظرات متخصصان در سایت رسمی سازمان قرار داده شد و پس از ویرایش نهایی، برای تصویب به وزارت تعاون، كار و رفاه اجتماعی ارسال شد.

بیمه مراقبتی سالمندان در مرحله بررسی نهایی است

سخنگویی در ادامه عنوان كرد: در حال حاضر سند ملی برنامه راهبردی سالمندان كشور به همراه طرح‌هایی نظیر "بیمه مراقبتی سالمندان"،‌ "تكریم سالمندان در دستگاه‌هایی اجرایی" و "اصلاحیه آیین‌نامه شوراهای استانی سالمندان" در مرحله بررسی نهایی قرار دارد تا پس از تایید وزیر تعاون، كار و رفاه اجتماعی به تصویب اعضای شورای ملی سالمندان برسد.

معاون رفاه اجتماعی وزارت تعاون، كار و رفاه اجتماعی: سند ملی برنامه راهبردی سالمندان كشور اردیبهشت ماه تصویب می‌شود

سید عبدالله عمادی ـ معاون رفاه اجتماعی وزارت تعاون، كار و رفاه اجتماعی ـ نیز در گفت‌وگویی با ایسنا، از تشكیل شورای ملی سالمندان و تصویب سند ملی برنامه راهبردی سالمندان كشور در ماه آینده خبر داد و اظهار امیدواری كرد: با تشكیل سند ملی برنامه راهبردی سالمندان كشور، مسائل مربوط به حوزه سالمندان به صورت جدی‌تر پیگیری شود.

انواری: كیفیت زندگی سالمندان از نظر نیازهای روانی و شرایطی كه در آن قرار دارند، مطلوب نیست

به گزارش ایسنا، درحال حاضر سالمندان كشور با مشكلات متعددی از جمله ناتوانی در تامین هزینه‌های زندگی، قرار گرفتن در معرض سالمندآزاری و درك نشدن توسط اطرافیان و مشكلات در حوزه سلامت جسم و روان دست به گریبان هستند. در عین حال در حالی كه اكثر سالمندان بازنشسته كشور اعم از لشگری و كشوری و تامین اجتماعی از بیمه تكمیلی برخوردار هستند و این امر به آنها در تامین هزینه‌های بالای درمان و در نتیجه گذاران زندگی كمك می‌كند، سالمندان روستایی از جمله سالمندان تحت پوشش كمیته امداد از بیمه تكمیلی نیز بی‌بهره‌اند.

سرپرست كمیته امداد امام خمینی(ره) به عنوان یكی از ارگان‌های متولی در امور سالمندی كه بیش از یك میلیون و ۳۰۰ هزار سالمند روستایی و شهری را تحت پوشش نهاد متبوعش دارد ـ پیش از این در گفت‌وگو با ایسنا گفته بود: كیفیت زندگی سالمندان از نظر نیازهای روانی و شرایطی كه در آن قرار دارند، مطلوب نیست.

معاون كمیته امداد: سالمندان روستایی تحت پوشش كمیته امداد از بیمه تكمیلی محروم هستند

همچنین علی محمد ذوالفقاری ـ معاون حمایت و سلامت كمیته امداد امام خمینی(ره) ـ نیز در این رابطه به ایسنا گفت: خدماتی از قبیل كارت منزلت و پارك‌ها تنها به سالمندان شهری اختصاص دارند و سالمندان روستایی از این خدمات بی‌بهره هستند. ضمن اینكه سالمندان روستایی تحت پوشش «طرح شهید رجایی كمیته امداد» با تصویب مجلس در سال ۸۴ از پوشش بیمه كمیته امداد خارج و تحت پوشش صندوق بیمه روستاییان و عشایر قرار گرفتند كه این صندوق نیز خدماتی نظیر بیمه تكمیلی به سالمندان را ارائه نمی‌كند لذا می‌توان گفت سالمندان روستایی از بیمه تكمیلی محروم‌ شده‌اند.

وی تاكید كرد: خدمات ارائه شده به سالمندان تحت پوشش كمیته امداد امام خمینی (ره) در حال حاضر تنها پرداخت مستمری و خدمات بهداشتی را مشمول می‌شود.

مدیرعامل موسسه خیریه كهریزك: به ازای هر یك میلیون سالمند تنها یك متخصص طب سالمندی در كشور وجود دارد

كمبود متخصص طب سالمندی از دیگر مشكلات پیش روی دوره سالمندی است، دوره‌ای كه بنابر اقتضای سنش فرد را كم توان و ناتوان و خانواده‌ها را ناچار به رسیدگی و درمان بزرگان خانواده می‌كند.

در حالی كه شعار هفته سلامت با عنوان " زندگی سالم و طول عمر بیشتر" و با تاكید بر سالمندان نام‌گذاری شده است، مدیرعامل كهریزك اظهار كرد: به ازای هر یك میلیون سالمند، تنها یك متخصص طب سالمندی در كشور وجود دارد و این نكته توجه بیشتر به تعلیم متخصصان در این حوزه را افزایش می‌دهد.

مدیر سابق دبیرخانه شورای ملی سالمندان: در صورت تصویب منشور حقوق سالمندی، سالمندان به راحتی مورد سالمندآزاری قرار نمی‌گیرند

نحوی‌نژاد ـ مدیر سابق دبیرخانه شورای ملی سالمندان ـ پیش‌تر در گفت‌وگو یی با ایسنا در این رابطه اظهار كرده بود: تصویب تمام طرح‌ها منوط به تشكیل شورای سالمندان است و تا زمانی كه سند ملی سالمندان تصویب نشود، هیچ الزام قانونی در خصوص وضعیت سالمندان در كشور وجود نخواهد داشت، چرا كه موارد مختلفی از جمله وضعیت سالمندی سالم، تغذیه، بهداشت و درمان، ایاب و ذهاب، مسكن و غیره سالمندان در این سند در نظر گرفته شده است.

وی افزود: با اجرای بیمه مراقبتی كه در سند ملی برنامه راهبردی سالمندان كشور پیش بینی شده است، هر فرد ایرانی حق انتخاب می‌یابد كه دوران سالمندی خود را چگونه بگذراد و در صورت تصویب بیمه مراقبتی در شورای ملی سالمندان، این بیمه برای تصویب به شورای ملی بیمه می‌رود و سپس برای اجرا به دفاتر بیمه سراسر كشور ابلاغ می‌شود.

نحوی‌نژاد ادامه داد: با تصویب منشور حقوق سالمندی در شورای ملی سالمندان، این منشور به قوه قضاییه ارائه می‌شود تا با همكاری كارشناسان و قوه‌قضاییه به لایحه تبدیل شود و اگر این منشور به تصویب برسد، سالمندان به راحتی مورد سالمندآزاری قرار نمی‌گیرند.

به گزارش ایسنا، در ۴۰ سال آینده از هر چهار ایرانی یك نفر سالمند می‌شود و این اتفاق در حالی رخ می‌دهد كه طبق گفته كارشناسان از نظر مراقبتی سالمندان، طب سالمندی و مناسب‌سازی خدمات شهری برای تردد این قشر در وضعیت مطلوبی به سر نمی‌بریم. این در حالیست كه انجام تمامی این اقدامات منوط به تشكیل شورای ملی سالمندان شده است. در عین حال در تدوین برنامه پنج ساله پنجم توسعه هم به سالمندان توجه خاصی نشده است و تنها سالمندانی مشمول این قانون می‌شود كه جزء مددجویان نهادهای حمایتی باشند البته با این شرط كه قابلیت توانمندشدن نداشته باشند.

لازم به ذكر است، هم اكنون ۷/۲ درصد جمعیت كشور را سالمندان تشكیل می‌دهند، این آمار تا ۱۵ سال آینده به ۱۴/۲ درصد افزایش می‌یابد. همچنین در حال حاضر پنج میلیون و ۵۰۰ هزار سالمند در كشور وجود دارد كه از این میان یك میلیون و ۳۰۰ هزار نفر تحت پوشش كمیته امداد امام خمینی (ره)، ۱۵۰ هزار نفر تحت پوشش سازمان بهزیستی، ۱/۵ میلیون سالمند بازنشسته تامین اجتماعی و ۱/۷ میلیون نفر نیز تحت پوشش صندوق بازنشستگی كشوری و تامین اجتماعی نیروهای مسلح قرار دارند.