یك نویسنده و فعال حقوق بشر در آستانه پیروزی در انتخابات ریاست جمهوری ایرلند قرار گرفت.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، مایكل هیگینز، وزیر پیشین فرهنگ ایرلند در رقابت با شش نامزد دیگر در رقابت بر سر رسیدن به پست ریاست جمهوری پیشتاز است.

به گزارش شبكه تلویزیونی RTE ایرلند، وی در شمارش اولیه آرا با به‌ دست آوردن ‌٤٠ درصد مجموع آرای شمارش شده از دیگر نامزدها جلوتر است. جدی‌ترین رقیب هیگینز ‌٧٠ ساله، "شون گالاگر" شمرده می‌شد.

گالاگر، عضو هیات ژوری یك شوی تلویزیونی در ایرلند بود كه در نظرسنجی‌ها پیش از انتخابات بیشترین بخت را برای پیروزی داشت. وی در گفت‌وگویی تلفنی با رقیب كهنه‌كارش از حزب كارگر شكست را پذیرفت و به هیگینز گفت، امیدوار است او رئیس جمهور شود تا همگان بتوانند به وی افتخار كنند.

هیگینز كه هم‌اكنون عضو پارلمان ایرلند است، پس از اعلام نخستین نتایج شمارش آرا گفت: بسیار خوشحال هستم كه این نتیجه به دست آمده است. این نتیجه این امكان را به من می‌دهد تا رئیس جمهوری برای تمام مردم باشم.

در بیشتر ستادهای انتخاباتی گالاگر پس از هیگینز در مكان دوم قرار داشت. مارتین مك گینس، كماندوی پیشین از حزب "شین‌فین" در بخش‌های هم مرز با ایرلند شمالی توانست بیشتر آرا را از آن خود كند. چهار نامزد دیگر با فاصله زیاد در مكان‌های بعدی قرار گرفتند.

مردم جمهوری ایرلند پنجشنبه گذشته به پای صندوق‌های رای رفتند تا جانشینی را برای "مری مك آلیس" انتخاب كنند. رئیس جمهوری كنونی ایرلند پس از دو دوره ‌٧ ساله از نظر قانونی نمی‌توانست نامزد انتخابات ریاست جمهوری كشورش باشد. در این انتخابات ‌٢/٣ میلیون نفر می‌توانستند رئیس جمهور مورد نظر خود را از میان هفت نامزد برگزینند. به دلیل پیچیده بودن فرآیند شمارش آرا اعلام نتایج نهایی تا پایان روز شنبه شدنی به نظر نمی‌رسد.

پست ریاست جمهوری در ایرلند تشریفاتی است با این حال مك آلیس با نقش پررنگ‌ خود در آشتی با انگلیس و همچنین اكثریت پروتستان در ایرلند شمالی توانست به این پست اهمیتی ویژه بدهد.