كاندولیزا رایس، وزیر خارجه‌ سابق آمریكا در زندگی‌نامه خود كه به زودی منتشر می‌شود، نوشته‌ است، سرهنگ قذافی به وی "علاقه شخصی" داشته و در هنگام ملاقات با او در لیبی، وی را به چادر خود دعوت كرده است.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از خبرگزاری فرانسه، معمر قذافی، رهبر سابق لیبی در سپتامبر ۲۰۰۸ در شهر طرابلس با كاندولیزا رایس، وزیر خارجه‌ وقت آمریكا ملاقات كرده بود.

رایس در زندگی‌نامه خود نوشته است، قذافی به وی اصرار كرده بود تا ملاقات آن‌ها در چادر شخصی او برگزار شود اما وی نپذیرفته و اصرار كرده تا این ملاقات در یك مكان رسمی برگزار شود و در نهایت در آشپزخانه‌ شخصی قذافی با او ملاقات كرده است!

رایس در كتاب خود می‌نویسد: در ملاقات با قذافی او یك نوار ویدئویی از تصاویرم را به من هدیه داد كه در آن آهنگی در ستایش من بر روی تصاویر پخش می‌شد!

در ادامه‌ این كتاب آمده است: قذافی در ملاقات با رایس او را "پرنسس آفریقایی" نامیده است!

رایس می‌نویسد: در فیلم ویدئویی مذكور، تصاویر من و سایر رهبران جهان وجود داشت و در آن آهنگی به نام "گل سیاه در كاخ سفید" بر روی تصاویر پخش می‌شد كه یك آهنگ‌ساز لیبیایی آن را ساخته بود.

به نوشته رایس، قذافی در ملاقات با او بدون رعایت ادب بلند بلند نطق می‌كرده است.

قذافی در این ملاقات به رایس گفته است: به رییس جمهور (جورج بوش) بگویید كه مذاكرات در خصوص راه حل دو كشوری برای مسئله‌ اسراییل و فلسطین را پایان دهد، این دو كشور باید تبدیل به یك كشور شوند به نام "اسراطین"!

رایس می‌گوید: نطق سرهنگ قذافی پس از اخراج ناگهانی دو مترجم حاضر در اتاق به پایان رسید.

رایس ادامه می‌دهد: شاید اخراج دو مترجم به خاطر ناراحتی قذافی از گفته‌های من درخصوص نظرش بوده است.

ملاقات رایس و قذافی در اقامتگاه باب العزیزیه در طرابلس برگزار شد. مكانی كه در ۱۹۸۶ به دستور رونالد ریگان، رییس جمهور وقت آمریكا بمباران شده بود. ریگان در آن سال‌ها قذافی را "سگ دیوانه (هار)" نامیده بود.

رایس در كتاب خود، دلیل ملاقات با قذافی را تلاش دیپلماتیك برای منصرف كردن قذافی از ادامه‌ برنامه‌ تسلیحات كشتار جمعی‌اش دانسته است.