معاون آموزش متوسطه وزارت آموزش و پرورش گفت: فشردگی در نظام ترمی ـ واحدی موجب افت تحصیلی میان دانش‌آموزان پیش دانشگاهی می شد، اما با سالی ـ واحدی شدن نظام پیش‌دانشگاهی دانش‌آموزان كل كتاب را مطالعه و امتحان می دهند.

ابراهیم سحرخیز در گفت‌وگو با خبرنگار«آموزش و پرورش» خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، با اشاره به نظام ترمی ـ واحدی دوره پیش‌دانشگاهی در گذشته، افزود: یكی از دلایلی كه موجب تغییر نظام ترمی ـ واحدی به نظام سالی ـ واحدی شد این بود كه دانش‌آموزان در نظام ترمی، فرصت بسیار خوبی در ترم اول برای مطالعه داشتند در حالی كه در ترم دوم به دلیل تعطیلات قبل و بعد از عید نوروز و همچنین امتحانات زودرسی كه در اردیبهشت ‌ماه برگزار می‌شد فرصت كافی برای مطالعه دانش‌آموزان وجود نداشت.

وی افزود: دبیران دوره پیش‌دانشگاهی معمولا با در نظر گرفتن زمان كوتاه‌ ترم دوم، سعی می‌كردند مطالبی را كه در نیمه دوم كتاب به عنوان واحدهای درسی ترم دوم ارایه شده بود، با فشردگی به دانش‌آموزان آموزش دهند، و این امر سبب افت تحصیلی دانش‌آموزان می‌باشد.

سحرخیز با اشاره به اینكه افت تحصیلی دانش‌آموزان در دروسی مانند فلسفه، دیفرانسیل بیشتر مشاهده می‌شد، خاطرنشان كرد: دروسی كه برای اولین‌بار در ترم دوم ارایه می‌شد، مانند فلسفه، دیفرانسیل، انتگرال، فیزیك و عربی كه سطح دشواری‌تری داشتند برای دانش‌آموزان سخت‌تر بود و معمولا گلایه آنها را به همراه داشت، در حقیقت فشردگی مطالب و دروس فراوان، پایین آمدن كیفیت آموزش را در ترم دوم به همراه داشت.

معاون آموزش متوسطه، از بین بردن گسستگی بین دروس ترم اول و دوم در نظام ترمی ـ واحدی را از نكات لحاظ شده در نظام سالی ـ واحدی خواند و اظهار كرد: دانش‌آموزان در نظام ترمی ـ واحدی، پس از گذراندن دروس تعیین شده در ترم اول، بدون احساس نیاز به دروس ترم اول، به دنبال گذراندن دروس تعیین شده ترم دوم بودند و همین فاصله‌ای كه میان دروس ترم اول و دوم به وجود می‌آمد، سبب می‌شد رابطه دانش‌آموزان با دروس ترم اول قطع شود.

وی تصریح كرد: بهترین مثال در این زمینه دانش‌آموز پیش‌دانشگاهی است كه در نظام ترمی ـ واحدی، ترم اول درس عربی یك را با موفقیت می‌گذراند و در ترم بعد بدون احساس نیاز به آن درس، به فكر گذراندن عربی ۲ بود، در صورتی كه این دانش‌آموز در پایان ترم دوم، كنكور را در پیش‌ داشت و معمولا ناموفق عمل می‌كرد.

سحرخیز ادامه داد: با نظام سالی ـ واحدی دوره پیش‌دانشگاهی، توفیقی اجباری برای دانش‌آموزان فراهم شد تا مطالب آموخته شده ترم اول را بار دیگر مرور كنند زیرا در پایان سال كل كتاب را امتحان می‌دهند. چرا كه در نظام ترمی ـ واحدی، معلمانی كه در دوره پیش‌دانشگاهی تدریس می‌كردند برنامه تعریف شده‌ای نداشتند.

سحرخیز بااشاره به تجمیع دوره پیش‌دانشگاهی در دبیرستان‌ها افزود: با توجه به اینكه دوره پیش‌دانشگاهی‌ها در دبیرستان‌ها تجمیع شده است در نظام ترمی ـ واحدی مدیران مدارس در برنامه‌ریزی‌هایشان دچار دوگانگی شده بودند و این دوگانگی بی‌نظمی‌هایی را با خود همراه داشت.

وی تصریح كرد: منشاء این دوگانگی امتحانات و ضریب نمرات دانش‌آموزان سال‌های اول و دوم و سوم دبیرستان سالی ـ واحدی و همچنین وجود و گروهی از دانش‌آموزان در همان مدرسه در مقطع پیش‌دانشگاهی ترمی ـ واحدی بود كه درست اواسط سال تحصیلی با تمام شدن ترم اول فرجه‌ای برای امتحانات داشتند و این امر موجب اعتراض دانش‌آموزان دیگر پایه‌های تحصیلی می‌شد و همه این‌ها بی‌نظمی در كلیه امور و مدارس را به همراه داشت.

سحرخیز تصریح كرد: مدیر مدرسه برای برگزاری امتحانات به فكر امكانات سالن برگزاری امتحانات،‌نظارت و مراقب بود و عملا بخشی از نیروها برای برگزاری به كار گرفته می‌شدند تمام این شرایط زمینه‌ای فراهم می‌كرد تا مدیر مدرسه از مدیریت غافل شود اما در نظام سالی ـ واحدی این وحدت رویه در مدارس دبیرستان و پیش‌دانشگاهی، نظم و انضباط را در امتحانات به همراه داشته است.

معاون آموزش متوسطه با اشاره به اینكه بر اساس آیین‌نامه امتحانات نوبت‌های امتحانی و ضریب نمرات دوره پیش‌دانشگاهی مانند سال اول متوسطه شده است خاطرنشان كرد: با سالی ـ واحدی شدن دوره پیش‌دانشگاهی، دانش‌آموزان فقط می‌توانند در دو نوبت خرداد و شهریور امتحان دهند و در صورت موفق نشدن در امتحانات نمی‌توانند با مراجعه به مراكز بزرگسالان یا آموزش از راه دور سال بعد به درس خود ادامه دهند. زیرا نظام سالی ـ واحدی، مانند نظام ترمی ـ واحدی نیست كه دانش‌آموز بتواند چندین نوبت به صورت جبرانی در امتحان شركت كند.

سحرخیز از كاسته شدن نوبت‌های امتحان به عنوان یك فرصت برای دانش‌آموزان عنوان و تصریح كرد: فرصت به این معنا كه دانش‌آموزان دوره پیش‌دانشگاهی با توجه به پیش رو داشتن كنكور، می‌توانند با دقت بیشتری به مطالعه دروس بپردازند و كاسته شدن از نوبت‌های امتحانی به دانش‌آموزان گوشزد می‌كنند كه كنكور نزدیك است و سپس با فرض اینكه زمان برای گذراندن درس مورد نظر دارند بی‌تفاوت عمل نمی‌كنند.

وی با اشاره به آیین‌نامه آموزش از راه دور خاطرنشان كرد: دانش‌آموزان پیش‌دانشگاهی نمی‌توانند بدون اینكه سال اول را در مدرسه بگذرانند برای گذراندن این دوره به صورت داوطلب آزاد به مراكز آموزش از راه دور بروند ودرس بخوانند، بلكه باید یك سال در مدرسه باشند و اگر موفق به دریافت نمره قبولی در شهریورماه نشدند می‌توانند به مراكز آموزش از راه دور و مراكز بزرگسالان برای ادامه تحصیل مراجعه كنند.

معاون آموزش متوسطه با اشاره به نكات تربیتی و ماندگاری دانش‌آموز در مدرسه در نظام سالی ـ واحدی خاطرنشان كرد: حضور منظم وجدی دانش‌آموزان دوره پیش‌دانشگاهی مانند سایر دانش‌آموزان در دوره دبیرستان یك ضرورت است در نظام ترمی ـ واحدی دانش‌آموزان در مدرسه ثبت‌نام می‌كردند، اما موظف به حضور در كلاس نبودند و به راحتی در آموزشگاه‌های آزاد حاضر می‌شدند و در پایان سال تحصیلی برای شركت در امتحانات به مدرسه مراجعه می‌كردند. در صورتی كه مسئوولین با ثبت نام هر دانش‌آموز در دوره پیش‌دانشگاهی منابعی (معلم، فضا و ...) را هزینه می‌كردند كه با بی‌ میلی دانش‌آموز به حضور در كلاس، تمام این هزینه‌ها تلف می‌شد اما در نظام سالی ـ واحدی دانش‌آموز موظف است در كلاس‌ها شركت كنند.

وی حضور تمام وقت دانش‌آموزان در كلاس و مدرسه را از اهداف مدنظر در نظام سالی ـ واحدی خواند و تصریح كرد: كنكور یك بخش از انتظارات و اهداف ماست و بخش دیگر اهداف ما حضور تمام وقت دانش‌آموز در كلاس و مدرسه است. معلمان ما علاوه بر آموختن مطالب كتاب، اهداف تربیتی پیدا و پنهانی دارند كه باید در فضای مدرسه و كلاس شكل بگیرد.

سحرخیز با اشاره به اینكه تمام این دگرگونی‌ها بر اساس كار كارشناسی شده انجام پذیرفته اظهار كرد: نظارت مدیران، دانش‌آموزان، كارشناس باتجربه شورای عالی آموزش و پرورش، گروه‌های درسی حوزه معاونت پژوهش و برنامه‌ریزی و... اخذ شده است كه با اجرای این طرح موافق بوده‌اند.

وی با اشاره به اینكه در این طرح برای قسمت اول كتاب پنج نمره و برای قسمت دوم ۱۵ نمره تعریف شده است اضافه كرد: با توجه به ایسن كه دانش‌آموزان كنكور را پیش رو دارند و باید فرصتی هم برای مطالعه دروس سالهای گذشته داشته باشند نحوه نمره‌گذاری در كل كتاب دوره پیش‌دانشگاهی به این صورت تعریف شد تا دانش‌آموزان برای كسب آن ۵ نمره تعریف شده در قسمت اول كتاب بخش‌هایی را كه فراموش كرده‌اند دوباره مطالعه كنند تا در ذهنشان تداعی شود. برای قسمت دوم هم كه ۱۵ نمره تعریف شده دانش‌آموز بتواند به راحتی مطالعه كند و درس را با موفقیت بگذرانند تا هنگام شركت در جلسه كنكور، آمادگی لازم برای پاسخگویی به سوالات طرح شده را از كتاب داشته باشند.

سحرخیز با اشاره به اینكه از سال آینده، آیین‌نامه سیستم بزرگسالان تغییر می‌كند تصریح كرد: امسال استثنا مدارس بزرگسالان و ایثارگران به دلیل وجود تعدادی از دانش‌آموزان نظام ترمی ـ واحدی سالهای قبل می‌توانند دوره پیش‌دانشگاهی را به شكل نظام ترمی واحدی اجرا كنند، اما از سال آینده باید با ارایه آیین‌نامه جدید نظام سالی ـ واحدی را اجرا كنند.

معاون آموزش متوسطه وزارت آموزش و پرورش با اشاره به تصویب آیین‌نامه جدید آموزش از راه دور با آیین‌نامه جدید خاطرنشان كرد: مراكز آموزش از راه دور برای تمام كسانی كه در این مراكز ثبت‌نام كرده‌اند فقط آموزش ارایه می‌دهند و حق برگزاری امتحان را ندارند و داوطلبان باید مانند داوطلبان آزاد به آموزش و پرورش معرفی شوند و طبق معرفی ادارات آموزش و پرورش به حوزه امتحانی، درس مورد نظر را امتحان دهند و حوزه‌های امتحانی نیز پس از تصحیح برگه‌های امتحانی نتیجه را طی لیستی مشخص به مراكز آموزش از راه دور اعلام می‌كنند، یعنی مراكز آموزش از راه دور تنها حق ارایه آموزش را دارند و می‌توانند آموزش ارایه دهند و حق برگزاری امتحانات را ندارند. با این آیین‌نامه سلامت امتحانات و اعتماد والدین به آموزش و پرورش افزایش می‌یابد.