دستیار و مشاور عالی فرماندهی کل قوا تاكید كرد: باید باور داشت که می‌توان با تعمیم الگوی بسیج و سازماندهی بسیجیان جهان اسلام، به قدرت بسیج جهان اسلام دست یافت و اسلام را فاتح جهان کرد.

به گزارش گروه دریافت خبر خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، سردار سرلشکر پاسدار سید یحیی صفوی در مراسمی با عنوان "بصیرت عاشورایی" كه از سوی مرکز مقاومت بسیج وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی برگزار شد، اظهار كرد: تفکر بسیجی مختص به زمان و مکان خاص نیست و بسیج برگرفته از فرهنگ ناب اسلام محمدی است و امروز در نقاط مختلف جهان شاهد بسط و گسترش این تفکر هستیم.

وی همچنین به مساله بیداری اسلامی اشاره كرد و گفت: بیداری اسلامی تنها یک حرف نیست، بلکه امروز نهضت‌ها و قیام‌های مردم برای بدست گرفتن سرنوشت سیاسی خود از الگوی بسیج مردمی ایران بهره می‌گیرند. امروز حضور تفکر و اندیشه بسیجی برگرفته از آرمان‌های انقلاب اسلامی می‌تواند به عنوان یک الگوی کارآمد در سایر کشورهای آزادی‌خواه که بدنبال استقلال سیاسی خود هستند، نقش اساسی داشته باشد.

دستیار و مشاور عالی فرماندهی کل قوا افزود: بسیج عظیم‌ترین تشکل مردمی، بزرگترین پشتوانه و از ارکان قدرت ملی جمهوری اسلامی ایران است و فرهنگ بسیج یک نیاز همیشگی است و باید در متن زندگی جریان داشته باشد. باید بکوشیم تا فرهنگ و تفکر بسیجی را در متن جامعه نهادینه کنیم؛ چراكه امروز دشمنان با هدف قرار دادن فرهنگ بسیج، بدنبال سست کردن ارکان نظام اسلامی ایران و تغییر در ساختارهای قدرت جمهوری اسلامی ایران هستند.

صفوی در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به لزوم تبیین بصیرت عاشورایی، ادامه داد: نزدیک به چهارده قرن گذشته است و هنوز ندای "هل من ناصر ینصرنی" (کیست مرا یاری کند؟) امام حسین (ع) به گوش می‌رسد و امام حسین (ع) برای همیشه تاریخ، بزرگترین آموزگار مکتب آزادی، ایثار و شهادت است و هنوز درس آزادگی او در دل و جان انسان‌های آزاده جهان تبلور عینی دارد و مسلمانان و غیر مسلمانان امام حسین (ع) را الگوی برجسته از رشادت و از خود گذشتگی می‌دانند. باید ببینیم پس از گذشت چهارده قرن از قیام امام حسین (ع)، چرا این واقعه فراموش نشده است و حادثه عاشورا چه نقشی در انقلاب اسلامی ایران دارد و هم اکنون این قیام چه نقشی در بیداری مسلمان جهان می‌تواند داشته باشد.

وی با اشاره به این‌كه قدرت‌طلبی و غفلت، از ویژگی‌ها و جزو ساختار و مبانی حاکمیت و جامعه اموی بود تا مردم حقیقت امامت و ولایت را نبینند، یادآور شد: ویژگی و راز کربلا و نهضت عاشورایی این است که در ورای این حادثه غم‌بار دنیای دیگری موج می‌زند که برای شناختن و راه یافتن به آن چشمه حقیقت و نوشیدن از آن باید از خود گذشت و تمام رنج‌های رفتن را به جان خرید. وقتی انسان مرگ را سکوی پرواز دانست، دو واژه یاس و شکست، که در زندگی معمولی انسان‌ها و ملت‌ها و جنگ‌ها مفهوم پیدا می‌کند، دیگر معنا و مفهومی نخواهد داشت.

مشاور عالی فرماندهی کل قوا در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به قیام‌های مردمی و نهضت بیداری اسلامی کشورهای منطقه، گفت: شرایط به گونه‌ای است که ملت‌های کشورهای اسلامی اسیر حاکمانی ظالم، فاسد و سرسپرده هستند و امروز بهترین راه رهایی ملت‌های آزادی‌خواه منطقه، تمسک به قیام و فرهنگ عاشورا است؛ چراكه تبیین فرهنگ عاشورا می‌تواند نقش موثری در بیداری ملت‌های اسلامی ایفا کند.