همایش ایران و تحولات سیاسی خلیج فارس با هدف ارائه اسناد و تبیین حاکمیت مسلم ایران بر جزایر سه گانه خلیج فارس در تاریخ‌های ۱۰ و ۱۱ آذر ماه جاری در تهران برگزار می‌شود.

به گزارش خبرگزاری فارس، مجید تفرشی مسئول برگزاری همایش ایران و تحولات سیاسی خلیج فارس عصر امروز در یک مصاحبه مطبوعاتی با اشاره به برگزاری این همایش در روزهای ۱۰ و ۱۱ آذرماه جای در تهران گفت: این همایش با هدف ارائه تحقیقات و اسناد مالکیت ایران بر جزایر سه گانه ابوموسی، تنب بزرگ و تنب کوچک در خلیج فارس است.

وی افزود: دولت بریتانیا از اواخر قرن ۱۹ و پس از حضور در منطقه خلیج فارس همواره سعی کرد تا حاکمیت ایران بر جزایر سه گانه را تخریب کند.

تفرشی با بیان اینکه ایران در این زمینه همواره بر حق خود تأکید داشته است، گفت: هیچ دولتی در تاریخ ایران نبوده است که منکر حاکمیت ایران بر این جزایر بوده باشد.

وی در ادامه به بحث بازگشت حاکمیت این جزایر پس از چندین سال اشغال به ایران در سال ۱۹۷۱ گفت: دولت امارات ۲ روز پس از بازگشت این حاکمیت به کشور ما ایجاد شده است و این مسئله نشان می‌دهد که ادعاهای اماراتی‌ها در زمینه مالکیت این جزایر به هیچ وجه درست نیست.

تفرشی تصریح کرد: دولت بریتانیا از سال ۲۰۰۱ به این سو اسنادی را منتشر کرده است که مؤید صریح حاکمیت ایران بر جزایر سه گانه است.

وی با بیان اینکه همایش ایران و تحولات سیاسی خلیج فارس طی دو روز و با ارائه چند تحقیق و سخنرانی برگزار می‌شود، گفت: خلیج فارس از محورهای مهم وحدت در ایران است و تمام ایرانیان در این زمینه متحد هستند.

تفرشی افزود: این همایش در تاریخ‌های ذکر شده و از ساعت ۱۴:۳۰ تا ۱۹:۳۰ در سالن شهر کتاب در خیابان شهید بهشتی تهران برگزار می‌شود.

وی تأکید کرد: در یک دهه اخیر اقدامات زیادی برای خلیج فارس صورت گرفته است اما شاید تلاش مستقل ما که در بخشی غیر دولتی انجام می‌شود صدای گسترده‌تری در عرصه بین‌المللی و برای خلیج فارس داشته باشد.