مبارزه با سرطان شركت هرمی كوئست در ایران با عملیات چند روز پیش دستگاه‌های امنیتی و انتظامی كه منجر به دستگیری ۳۵۰ نفر و پلمب ۲۰ دفتر شد، ادامه دارد، اما برای اثربخشی این مبارزه باید هوشمندانه عمل كرد.

به گزارش خبرنگار انتظامی فارس، شركت هرمی كوئست غده سرطانی است كه هدفش به بیراه بردن توان و استعداد جوانان ایرانی است، این شركت دسیسه هرمی می‌كوشد تا ذهن جوان ایرانی را صرف رویای ساختن یك سراب كند، سرابی كه انتهایش بدبختی و بی‌پولی است.

كوئستی‌ها برای رسیدن به اهداف خود هر چه در توان دارند به كار می‌برند و سعی می‌كنند هر روز شیوه‌های جدید برای فریفتن مردم به كار می‌برند. كوئست سرطان بدخیمی است كه اگر كمی دیرتر برای مقابله با آن اقدام می‌شد شاید امروز شرایط دیگری داشتیم.

فعالیت شركت‌های هرمی نوعی كلاه‌برداری است. شكل كلی آن به این صورت است كه افراد با پرداخت مقداری پول عضو شركتی می‌شوند تا در آینده با به عضویت در آوردن چند نفر دیگر و رشد زیرمجموعه مشتریان به چند برابر حق عضویت دست پیدا كنند. برخی از این شركت‌ها به واسطه عضویت باواسطه نیز به اعضایشان حق‌الزحمه می‌دهند ولی در همه انواع این نوع دسیسه عضو می‌بایست دست‌كم دو نفر را مستقیماً به شركت معرفی كند.

ساعت ۱۷.۳۰ روز چهارشنبه ماموران وزارت اطلاعات و پلیس آگاهی مرحله دوم برخورد با شركت‌های هرمی را به اجرا گذاشتند. در این مرحله از طرح برخورد بیش از ۲۰ دفتر شركت دسیسه هرمی كوئست شناسایی و پلمب شد.

مأموران با دستور مقام قضایی وارد ۲۰ دفتر شركت هرمی كوئست شدند كه تحت پوشش فعالیت‌های تجاری و اقتصادی، مخفیانه و به صورت كاملا امنیتی، اقدام به عضوگیری و فعالیت هرمی می‌كردند.

رأس ساعت ۱۸.۳۰ دقیقه همراه با مأموران پلیس آگاهی وارد شركت آلفا در میدان آرژانتین می‌شویم. این دفتر تحت نام فعالیت‌های بازرگانی اقدام به عضوگیری و فعالیت هرمی می‌كرد، مأموران با نشان دادن حكم قضایی ضمن دستگیری تمام عوامل این شركت، اسناد و مدارك را نیز توقیف كردند.

در این دفتر بیش از ۳۰ نفر حضور داشتند و در حال آموزش‌های لازم برای جذب و عضوگیری در كوئست بودند، دستگیرشدگان باورشان نمی‌شد كه توسط دستگاه‌ اطلاعاتی شناسایی شده‌اند و شوكه شده بودند.

۹ نفر از دستگیر شدگان زن بودند و عنوان می‌كردند برای استخدام در یك شركت قرار است تحت آموزش قرار بگیرند.

یكی از دستگیر شدگان كه خود را امیر معرفی می‌كند، معتقد است: ما در این شركت فعالیت بازرگانی و بازاریابی می‌كنیم و كار غیر قانونی انجام نداده ایم، من باور نمی‌كنم كه این شركت غیر قانونی باشد چرا كه یكی از بانك‌های بزرگ كشور حامی این شركت است.

وقتی از او پرسیدیم بر چه اساسی عنوان می‌كند كه این بانك حامی شركت است می‌گوید چرا كه همه اعضا این شركت در این بانك حساب دارند!

امیر می‌گوید: من مدت یك هفته است كه از طریق برادر زنم كه خود یكی از مالباختگان كوئست است به این شركت معرفی شده‌ام و در این مدت مبلغ ۲۰۰ هزارتومان از من دریافت كرده‌اند تا جنس در اختیار بگذارند و تا امروز هم درحال فراگرفتن آموزش بودم.

شركت بازرگانی بهانه‌ای برای هرمی‌ها

وقتی از دستگیر شدگان درباره نحوه كارشان می‌پرسم می‌گویند: این شركت اقلام مصرفی را بازاریابی می‌كرد، در ظاهر افراد ۲۰۰ هزار تومان به شركت پرداخت می‌كردند و در مقابل به ارزش ۱۰۰هزار تومان اجناس مختلف در اختیار آنها قرار می‌داد و این افراد باید این اجناس را با دریافت مبلغ ۲۰۰ هزار تومان دیگر به شخص دیگری می‌فروختند تا سود ناچیزی بدست آورند.

یكی دیگر از افراد دستگیر شده كه مبلغ ۵ میلیون تومان از پولش را در شركت كوئست از دست داده است عنوان می‌كند این شركت دارای شماره ثبت است و به همین علت گمان نمی‌كردم كه فعالیت شركت غیرقانونی باشد.

مدیر داخلی شركت آلفا درباره فعالیت‌های خود می‌گوید: این شركت اقدام به جذب بازاریاب می‌كند و شاید این‌طور به نظر برسد كه برای جذب بازاریاب به صورت هرمی عمل می‌كند اما این كار غیر قانونی نیست.

اما علی تقوی معاون مبارزه با جرائم اقتصادی وزارت اطلاعات در این بار می‌گوید: فعالیت این شركت‌ها پس از عملیات بزرگی كه در اردیبهشت ماه سال جاری انجام شد به یك دهم كاهش پیدا كرد چرا كه مردم نسبت به فعالیت‌های مجرمانه این شركت‌ها آگاه شده‌اند و در حال حاضر افرادی كه از سطح فرهنگی پائین‌تری هستند جذب این شركت‌ها می‌شوند.

ساعت ۲۰ روز چهارشنبه ۲۲ دی، اتوبوسی مقابل شركت آلفا ایستاده تا هرمی‌های بازاریاب! را به بازداشتگاه برساند. در میان دستگیرش شدگان جوانانی حضور دارند كه به گفته خودشان به خاطر بیكاری جذب این شركت شده و مدیر این شركت ادعا می‌كرده كه فعالیتش قانونی است.

در مرحله اول برخورد با دفاتر شركت هرمی كوئست، كه ۳۰ اردیبهشت سال جاری در تهران برگزار شد، ۴۱۰ دفتر شركت‌ هرمی كوئست پلمب شد و اكثر سرشاخه‌های این شركت هرمی از جمله ح- غفوریان و م- صدوقیان دستگیر شدند.

در ادامه عملیات به شركتی دیگری در محدوده میدان هفت تیر وارد می‌شویم. در این دفتر نیز ۲۵ نفر حضور دارند و تحت عنوان استخدام در شركت‌های معتبر جذب و در حال دریافت آموزش‌های هرمی هستند!

اكثر افراد دستگیر شده جوانان شهرستانی و جویای كار هستند و حدود یك ماهی نیز از شركت خارج نشده‌اند، طی این مدت این افراد تحت آموزش بوده و به قول هرمی‌ها پرزنت می‌شدند.

لیدرهای كوئست برای رسیدن به اهداف خود مدارك تحصیلی و شناسایی افراد را به گروگان گرفته و فرد را مجبور می‌كردند تا به خواسته‌های آنان تن دهد و عضوگیری كند.

یكی از زنان دستگیر شده در گفت‌وگو با خبرنگار فارس می‌گوید: به من گفتند كه این شركت به صورت قانونی فعالیت می‌كند و هدفش نیز بازاریابی است. هنوز باور نمی‌كنم كه در یك شركت غیرقانونی فعالیت می‌كرده‌ام.

حسن كه خود را بچه جنوب شهر معرفی می‌كند، معتقد است: در این شركت به من نظم و انضباط یاد می‌دادند و من یاد گرفتم كه برای هر ساعت از عمر خودم برنامه داشته باشم. فكر نمی‌كنم این چیزها غیرقانونی باشد.

وقتی به حسن می‌گویم كه در بسیاری از آموزه‌های دینی بر برنامه‌ریزی در زندگی و نظم و انضباط تأكید شده، در جواب می‌گوید: این‌جا به من اثر بخش بودن نظم را نشان دادند. من دنبال كار هستم و با معرفی یكی از دوستان اینجا مشغول آموزش بودم تا بازاریابی كنم.

قانونی و مورد تأیید هستیم!

شركت‌ هرمی كوئست سعی دارد جوانان كشور و اقتصاد را مبتلا می‌كند. كوئست به دلیل فعالیت‌های خود و عملكرد امنیتی كه در دفاترش به كار می‌برد، موضوعی كاملاً هدایت شده از سوی سازمان‌های جاسوسی است.

لیدرهای این شركت برای جذب نیرو، خود را به افراد مشهور، سران كشور یا برخی نهاد و سازمان‌ها منتسب می‌دانند و برای مذهبی جلوه دادن خود با برگزاری مراسم مذهبی و دعوت از مداحان و سخنران‌های معروف این گونه وانمود می‌كنند كه این افراد نیز در شركت هرمی‌شان عضو هستند.

مدیركل برخورد با شركت‌های هرمی وزارت اطلاعات در این ارتباط به خبرنگار فارس می‌گوید: هیچ شخصیت معروف یا آقازاده‌ای در شركت‌های هرمی عضو نیست و مردم نسبت به ترفندهای شركت‌های هرمی هوشیار باشند.

كوئست خدای من است

برخی از این شركت‌ها برای فریب افكار عمومی اقدام به الصاق تصاویر مقام‌های عالی رتبه در دفتر كارشان كرده‌اند. حتی برخی از آنها برخی فتاوای مراجع را قاب كرده و روی میزشان قرار داده‌اند. در حالی كه اغلب مراجع فعالیت‌های هرمی را حرام می‌دانند.

كوئست از طریق یك برنامه آموزشی، ظاهر موجه، سوءاستفاده از اخبار برخی روزنامه‌ها و نشریات و خبرسازی‌های جعلی، اعتبارسازی با شخصیت‌های معروف توانست تنها در دو سال اول فعالیت ۸۰۰ هزار نفر را به دام خود بیندازد. وقتی به این شبكه ضربه وارد شد و ح- غ معروف به حاج حسین كه به حج هم نرفته، دستگیر شد، دست اندركاران كوئست دستگیری او را باور نمی‌كردند.

برخی شركت‌های هرمی، افراد تحت پوششان را مسخ می‌كردند و به آن‌ها می‌گفتند برای پولدار شدن باید تمام پل‌های پشت سرت را خراب كنی! مثلا از دانشگاه دست بكشی! از خانواده دست بكشی! از همه چیز دست بكشی! از خدمت سربازی فرار كنی! تا بتوانی موفق و پولدار شوی و بعد از اینكه این افراد ورشكسته می‌شدند و اموالشان به یغما می‌رفت به آنها می‌گفتند نا امید نشوید. موفقیت در آینده در انتظار شماست. و اعضا را هر روز بیشتر در باتلاق ورشكستگی فرو می‌بردند.

اغلب اعضایی كه گرفتار شركت‌های هرمی شده‌اند دارای سنین ۱۸ تا ۲۲ سال هستند كه این سن بهترین سن برای تحصیل و شكوفایی است كه صرف این كار بیهوده و خانمان برانداز می‌شود.

وی‌جی اسوران مدیر جهانی كمپانی گلدكوئست و هندی‌تبار است. وی كوئست هندی صهیونیستی را ترویج می‌كند. پروتكل ۱۷ صهیونیست‌ها از خدای هندوها دفاع می‌كند. كوئستی‌ها در بخش آموزش‌ها می‌گویند كوئست خدای من است، كوئست عشق من است كه بعد كه به بعضی از این شركت‌ها ضرباتی زده شد، بعضی از افرادشان فكر می‌كردند دنیا به آخر رسیده است.

شركت‌ كوئست در كنار فعالیت‌های خود مبادرت به قاچاق زنان و دختران، قاچاق مواد مخدر و ترانزیت الكل و مشروبات الكلی روی آورده‌اند.

كوئست‌ها در آموزش‌های خود برای اینكه ورشكستگی‌های اعضا را توجیه كنند، مرتب به نیروهای خود آموزش می‌دهند كه مثبت فكر كنید و اگر كسی در این قمارباخته باشد، می‌گوید من خود مقصر بودم و مدام به او می‌‌گویند كه تو بالاخره یك روزی موفق‌خواهی شد! این افراد در آموزش‌های خود القا می‌كنند كه تا كی می‌خواهید با حقوق ۲۵۰ هزار تومانی كارمندی زندگی كنید با تحقیر و تخریب درآمد كارمندی به جذب نیرو می‌پردازند.

لیدرها مدام با نمایش سوار شدن در یك اتومبیل BMW گران‎قیمت یا یك ویلای گران‎قیمت، می‌گویند كه ما این را از راه شركت‌های هرمی به دست آورده‌ایم و از این طریق افراد را فریب می‌دهند.

چرا هرمی‌ها اعدام نمی‌شوند

قانون « ممنوعیت فعالیت شركت‌‌های هرمی »، ۲۷ بهمن ۱۳۸۴ از سوی رئیس جمهور برای اجرا به وزارت دادگستری ابلاغ شد. در این قانون مجازات اعدام هم پیش بینی شده ولی تاكنون حتی یك نفر اعدام نشده است. این قانون با الحاق یك بند و یك تبصره به ماده (۱) قانون " مجازات اخلالگران در نظام اقتصادی كشور " تصویب شد.

طبق این بند، فعالیت هرمی یكی از مصادیق اخلال در نظام اقتصادی كشور شمرده می‌شود. براساس بند « ز » این قانون: « قبول نمایندگی، عضوگیری بنگاه، مؤسسه، شركت یا گروه برای كسب درآمد ناشی از افزایش اعضا، به نحوی كه اعضای جدید برای كسب منفعت، افراد دیگری را جذب كرده و توسعه زنجیره انسانی تداوم یابد، جرم محسوب می‌شود.»

براساس قانون ممنوعیت فعالیت شركت‌های هرمی، فعالان اصلی این طرح‌ها كه قصد ضربه زدن به نظام را داشته باشند، مفسد فی‌الارض تلقی می‌شوند و مجازات اعدام برای آن‌ها تعیین شده است و برای فعالان اصلی فاقد قصد مجازات، حبس از ۵ تا ۲۰ سال و ۲۰ تا ۷۴ ضربه شلاق در انظار عمومی و برای فعالان جزء، مجازات حبس از ۶ ماه تا ۳ سال و جزای نقدی معادل دو برابر اموال نامشروع به دست آمده از این راه قید شده است.

در تمامی موارد یاد شده، دادگاه باید تمام اموالی را كه از راه خلاف قانون به دست آمده است ضبط كند و به محرومیت از هرگونه خدمات دولتی یا انفصال ابد از آنها به تمامی شركا و معاونان جرم، حكم دهد. نكته مهم این است كه هیچ یك از مجازات‌های مقرر در قانون قابل تعلیق نیست و هیچ یك از مجازات‌ها، امكان تخفیف یا تقلیل ندارند.

شعار دروغین مجموعه شركت‌های هرمی مبنی بر این كه « همه برنده‌اند » دروغی بیش نیست. تنها یك دهم درصد از اعضای شبكه‌های هرمی به ثروت‌های هنگفت دست می‌یابند و بیش از ۸۰ درصد، حتی نمی‌توانند اصل سرمایه خود را نیز بازپس گیرند.

این شركت‌ها نام خود را هرمی نمی‌دانند و از جوان‌ها و اقوامی كه به آنها اعتماد دارند از شهرستان‌ها تماس می‌گیرند و به آنها می‌گویند كه برایتان شغل و كار جدید پیدا كرده‌ایم و یا افرادی كه شاغل هستند به آنها می‌گویند كه یك مشتری خیلی خوب برای كالای شما پیدا كرده‌ایم و برای این كار به تهران بیایید تا این قرارداد منعقد شود و این افراد پس از آنكه به تهران می‌آیند در دفاترشان شروع می‌كنند به تبلیغات بدون اینكه اسمی از هیچ شركتی بیاورند و تكذیب می‌كنند كه هرمی هستند و فقط ادعا می‌كنند شما باید سرمایه گذاری كنید و برای بستن قرارداد باید پیش پرداخت بدهید. تا جایی كه تمام ارتباطات فرد را قطع می‌‌كنند.

انگور فروشی كه كلاه ۲ میلیون ایرانی را برداشت

ویجی اسواران، بنیانگذار، مدیر و تئوریسین فكری كوئست (QI) اصالتاً مالزیایی است و جزء آن دسته از قومیت‌های مالزی است كه ریشه هندی دارند.

حدود ۲ میلیون و ۳۰۰ هزار نفر عضو كوئست هستند كه یك میلیون و ۲۰۰ هزار نفر این تعداد عضو را ایرانیان تشكیل می‌دهند. شركت كوئست طی سال‌های گذشته ۸ میلیارد دلار بابت عضویت ایرانیان در این شبكه ارز از كشور خارج كرده است.

ویجی در ۷ اكتبر ۱۹۶۵ به دنیا آمد، ‌این مالزیایی هندی‌تبار چند تابعیتی! در مالزی، هنگ كنگ، ‌سیدنی و لندن زندگی می‌كند و برای مدتی هم در صومعه‌ای در Umbria ی ایتالیا حضور یافته و به مدت ۳۳ روز، روزه سكوت می‌گیرد.

ویجی در سال ۱۹۸۴ بعد از چندین بار شكست شغلی و اقتصادی در زمینه‌های بنایی در بلژیك، فروش انگور در فرانسه و رانندگی تاكسی در لندن، تحت دوره‌های آموزشی مؤسسه‌ای با موضوع روانشناسی و آنتولوژی قرار گرفت.

ویجی از طریق این آموزش‌ها با سیستم‌های هرمی تحت عنوان بازاریابی شبكه‌ای آشنا می‌شود. این آموزش‌ها از طریق CIMA‌ در انگلستان انجام می‌شود. حضور اسواران در انگلستان تا سال ۱۹۸۶ ادامه می‌یابد. اما در مورد بخشی از زندگی وی در این دوران در انگلستان به هیچ اطلاعی در دست نیست، كه این مسئله قابل تأمل و توجه است.

ویجی اسواران از انگلستان به آمریكا سفر می‌كند و پس از آن برای اولین بار یك سیستم هرمی را در كشور فیلیپین راه‌اندازی می‌كند. این سیستم منجر به تشكیل شركتی شد كه امروز در ایران به عنوان QI شناخته می‌شود. شركتی كه عامل خروج ۸ میلیارد دلار سرمایه از كشور است.

این نابغه‌ كلاهبرداری پس از جهش مالی قابل توجهی كه به خاطر دریافت ۸ میلیارد دلار از ایرانیان به دست آورده، سعی در ارائه چهره‌ای علمی، خیّر و بشردوستانه در مجمع جهانی دارد. ویجی اسواران با استفاده از ثروت هنگفت و به تاراج رفته ایرانیان در مجمع خیریه بین‌المللی حضور یافته و با بذل و بخشش پول بادآورده حاصل دست رنج ایرانیان برای خود اعتبار كسب می‌كند، ویجی در مالزی به عنوان فردی خیّر و دوستدار بشر شهرت دارد.

این مرد مرموز (QI) در حال معرفی خود به عنوان یك چهره مدافع حقوق بشر است و در نشست‌های مختلف حضور یافته و خود را حامی مردم جا می‌زند. ویجی بعدها همسرش را به ریاست بنیاد خیریه بزرگی به نام پدرش منصوب كرد كه این بنیاد به عنوان یك بنیاد بین‌المللی حقوق بشر فعال است.

اسواران در سال ۲۰۰۷ برای مدتی هم تحت تعقیب اینترپل قرار می‌گیرد. اما بعدها مشخص می‌شود كه بازداشت وی در مانیل كاملاً صوری و در حقیقت یك مانور حقوقی بوده است. ویجی بعد از بازداشت قاضی مانیلی را با ارتشاء مجاب به اعلام برائت درباره وی می‌كند.

سپس حكم تبرئه آن دادگاه را توسط وكلای قدرتمند كوئست به تمامی نمایندگی‌های اینترپل ارسال می‌كند. مستندات آن شكایت و اتهاماتی در مورد پولشویی و كلاهبرداری در مورد دو شریك و همدست وی موجود است.

دادگاه‌های دیگری نیز در جاكارتا و هند در مورد اتهامات ویجی اسواران برگزار شد كه هر بار به دلایل مشخصی از اعمال فشار و تهدید به سرانجام نرسید.

ویجی اسواران در مانیل ۳هفته در زندان به سر برد و به مدت ۲ ماه در وضعیت زندان در منزل قرار داشت، وی پس از آزادی از زندان در مصاحبه‌ای ادعا می‌كند كه تحت یك جریان هدایت یافته امنیتی و اطلاعاتی دستگیر شده، بازداشت و ارتباطی با فعالیت‌های QI نداشته است.

اما برای شناخت بهتر این شبكه هرمی و فعالیتش كافی است بدانیم كه QI هیچ‌گاه اجازه پیدا نكرد در دبی و كشورهای عربی خلیج فارس اقدام به جذب افراد و توسعه شبكه كند و اساساً این مسئله در دستور كار نبود. هدف كوئست با توجه به چند میلیون ایرانی عضو كاملاً پیداست.

ویجی اسواران در درگاه اینترنتی Blacktiger در پیامی به لیدرهای ایرانی اظهار می‌كند: «پیش‌بینی كرده‌ام طی آینده‌ای نزدیك ساختمان بیست طبقه‌ای در تهران به عنوان مركز منطقه‌ای كوئست برپا كنیم و تمام فارسی زبانان منطقه و ایرانیان را به شبكه كوئست وارد كنیم.»

رویای ویجی با ۴۱۰ شركتی كه در تهران منهدم شد، پایان پذیرفت. هرچند اگر این ۴۱۰ طبقه را به صورت یك برج ببینیم، خواهیم دید كه ویجی توانسته یك ساختمان ۴۱۰ طبقه در تهران بنا كند.

حمایت رسانه‌های غربی از خدای نت وركرها!

روزنامه‌ها و رسانه‌ها غربی به ویژه USA Today در آمریكا و Fords بارها اقدام به پوشش خبری این نت وركر! كرده‌اند. كتاب معروف ویجی اسواران به نام «سكوت در آرامش» كه با سرو صدای زیاد و تبلیغات كاذب بین هرمی‌های ایرانی توزیع شده به سرعت معروف شده و در تیراژ بالا در سطح جهان منتشر شده، این كتاب حاوی مجموعه تفكرات التقاطی وی كه برگرفته از بودیسم و تلفیقی از سایر ادیان است.

در سایت Amazon.com در معرفی شخصیت ویجی اسواران، از عبارت بی‌مذهب استفاده می‌كند. یعنی می‌گوید كه رئیس QI هیچ دین و مذهبی ندارد.

ویجی خود را به صورت غیر رسمی به عنوان پیامبر روحی و ذهنی مطرح كند،‌ رسانه‌های غربی نیز سعی می‌كنند با برجسته ساختن ویجی او را در صدر اخبار جای دهند.

همراهی یك ایرانی با ویجی

ویجی اسواران هنگامی كه در انگلستان در دوره روان‌شناسی آنتولوژیستی تحت آموزش فشرده قرار داشته است. در این زمان او با زنی ایرانی و رئیس یك موسسه هم دوره بوده و رابطه‌ای سوال برانگیزی بین این دو شكل می‌گیرد.

طبق اطلاعات به دست آمده بعدها این زن به پرورش لیدرهای اصلی QI در آمریكا اقدام می‌كند. محراب صدوقیان‌زاده یكی از پردرآمدترین و اصلی‌ترین سران QI دست پرورده این زن در ایران است.

ویجی اسواران سعی می‌كند، مدل توسعه شبكه‌ای خود را در ایران با عملیات روانی تلفیق فرهنگ و زبان انجام دهد. به عنوان مثال در پیام تبریك نوروزی به ایرانیان، از واژه‌های «انشاءالله»، «جهاد»، «جهاد درونی» و «خداحافظ» و ... استفاده می‌كند. او در این پیام اظهار می‌كند:

« به برادران و خواهران خودم در ایران تبریك می‌گویم ...»

نوع مسائل و اظهارات ویجی اسواران نشان می‌دهد او به شدت سعی دارد كه تحت یك عملیات روانی گسترده در عرصه بین‌الملل، چهره موجه علمی، اخلاقی و بشردوستانه در اذهان عمومی از خود ترسیم كند. این نگرانی، با مشاهده حضور فعال وی در مجامع حقوق بشر به شدت تقویت می‌شود. به طوری كه به نظر می‌رسد با مواضعی كه وی علیه ایران اتخاذ كرده حتی سعی در ایجاد یك لابی بین‌المللی مبتنی بر شبكه موجود در ایران داشته باشد.

كمال بالاترین نقطه نیست

ویجی اسواران در كتاب "در قلمروی سكوت " خود كه با هدف ترویج آیین بودا نوشته شده است می‌نویسد: در قلمروی سكوت فرد می‌تواند برای رسیدن به كمال تلاش كند، ولی خود كمال در بالاترین سطح كوشش حاصل نمی شود. كمال بالاترین نقطه نیست. كمال یعنی تعادل و هماهنگی درون. كمال یعنی تعادل، نه فراز است نه فرود.

این پیامبر كلاهبرداران! معتقد است: «برای كمك به بشریت بپاخیزید». این جمله فلسفه ویجی است! اما در پس این جمله فریبنده و بشردوستانه نیت پلید و اهداف شومی نهفته است. « به خودت یك دروغ حقیقی بگو » از دیگر معنویات مورد تأكید این شركت عرفانی هرمی است! دروغ حقیقی هم از آن جملات قصاری است كه فقط در این آیین نوپدید سرویس‌های جاسوسی می‌توان یافت.

خودت را بالا بكش تا به بشریت خدمت كنی

« خودت را بالا بكش تا به بشریت خدمت كنی » از جملات معروف كوئستی‌هاست اما خدمت به بشریت و چگونگی آن جای تأمل دارد، این خدمت می‌تواند علیه بشریت و هم‌وطنان كشورت و جاسوسی باشد. خدمت را سران پشت پرده شركت كوئست و سرویس‌های جاسوسی تعریف می‌كنند.

این گونه است كه سعی می‌كنند برای جوانان بیكار ایرانی شخصیتی را مطرح كرده و برایش جایگاهی تقریباً خداگونه تعریف كنند. رهبری كه حتی پیروانش را توصیه می‌كند كه غذای گیاهی بخورند. در پس این شبكه هرمی اما خبرهایی وجود دارد كه به نرمی و آهسته كار خود را پیش می‌برد و بعد از عضوگیری حدود ۲ میلیون ایرانی، می‌تواند طی سال‌های آینده نفرات بیشتری را جذب و وارد عرصه‌های فرهنگ، اجتماع و سیاست نیز شود.

هدف این شركت تبدیل اعضا به یك شبكه خبری برای جمع آوری اخبار و اطلاعات موجود در جامعه و نوعاً مرتبط با حساسیت‌های ملی و بین المللی، ترویج خرافه گرایی و استفاده از سمبل‌های غیر مذهبی و مرتبط با تفكرات التقاطی منسوخ شده است.

ایجاد اختلال در پایه و نظام خانواده و عاطفه ایرانی به گونه ای كه روابط خانوادگی را به درجه ای برسانند تا دیگر برادر به برادر اعتماد نداشته باشد، سلب اعتماد به نفس جوان ایرانی در تلاش و كوشش و پشت كار به گونه ای كه دیگر جایی غیر از كوئست را وسیله‌ای برای دستیابی به اهداف خود نداند و ایجاد تفرقه‌های قومی و قبیله‌ای در ایران در به راه انداختن شاخه‌هایی مربوط به شهرستان‌های مختلف و ایجاد اختلافات درون شبكه ای از اهداف مهم كوئست در ایران است.

آن گونه كه اسناد كشف شده از این شركت هرمی نشان می‌دهد، در این شبكه مخوف، تفكرّی با هدف شبهات دینی، حذف شعائر و اعمال اسلامی و میهنی وجود دارد. كوئست با هدف ترویج فرهنگ بودیسم فعالیت می‌كند تا با آن جوانان ایرانی به جای عبادات اسلامی خود تمرین خرافه‌گری‌های ویجی اسواران را (تحت لوای سكوت و مدیتیشن) در دستور كار خود قرار دهند.

ترویج فرهنگ ناامیدی

اعترافات و اظهارات سرشبكه‌های كوئست نشان از چند محور اساسی دارد كه در دستور كار این شبكه دسیسه هرمی است، ترویج فرهنگ نا امیدی از نظام و كشور و ایجاد امیدواری نسبت به هسته اصلی كوئست، سیاه نمایی افراطی و بهره برداری از مشكلات رایج و اغتشاشات اخیر به منظور ارائه راهكار توسط كوئست را می‌توان از محورهای اصلی روش‌های فعالیت‌های كوئستی نامید.

این شركت هرمی برای جذب اعضای جدید از روزش‌ها ینانتعارف و غیراخلاقی بهره می‌برد، روش‌های غیراخلاقی این شركت‌ها شامل استفاده از اختلالات جنسی غیر مجاز و فضای آزاد غیر اخلاقی برای عضوگیری كه به عنوان راهكار اساسی در دستور كار قرار دارد.

استفاده از مشروبات الكلی جهت القاء عمل‌های غیرهوشمندانه جهت منافع كوئست است در بسیاری از دفاتر منهدم شده، مشروبات الكلی به میزان قابل توجهی كشف شده است.

این مقام مسئول در وزارت اطلاعات دستور كار شبكه های هرمی در ایران را ترویج فرهنگ نا امیدی از نظام و كشور و ایجاد امیدواری نسبت به هسته اصلی كوئست، سیاه نمایی افراطی و بهره برداری از مشكلات رایج و اغتشاشات اخیر به منظور ارائه راهكار توسط كوئست، نفوذ اطلاعاتی در خانواده ها كه عمدتا هیچ رفتار حفاظتی در تبادل ارتباطات خود ندارند.

۳۵۰ كوئستی دستگیر شدند

روز چهارشنبه در عملیات مأموران امنیتی علیه ۲۰ دفتر شركت هرمی كوئست بیش از ۳۵۰ نفر دستگیر شدند. ۳۰۰ نفر از دستگیر شدگان از اعضای شركت كوئست بودند كه توسط دستگاه قضایی برای آنان قرار قانونی صادر شد. ۵۰ نفر از دستگیر شدگان نیز كه سابقه‌ای نداشته و مالباخته بودند پس از اخذ تعهد آزاد شدند.

۱۵ نفر از دستگیر شدگان از سرشبكه‌های اصلی شركت هرمی كوئست هستند كه درآمدهای میلیاردی كسب كرده‌اند.

هرمی‌ها با شیوه‌های جدیدی سعی در فریب مردم دارند

علی تقوی مدیر برخورد با شركت‌های هرمی وزارت اطلاعات همزمان با آغاز عملیات برخورد با ۲۰ دفتر شركت هرمی كوئست در جمع خبرنگاران گفت:‌ به دنبال ضرباتی كه علیه شركت‌های هرمی توسط وزارت اطلاعات آغاز شده، امروز ۲۰ دفتر شركت كوئست شناسایی و مورد ضربه قرار می‌گیرد.

وی اظهار داشت: ‌عملیات وزارت اطلاعات علیه شركت‌های هرمی تا انهدام كامل آنها ادامه دارد و این مبارزه مقطعی نیست.

تقوی افزود: آمار و اطلاعاتی موثقی كه به دست آورده‌‌ایم بیانگر كاهش اعضای شركت‌های هرمی به گونه‌ای كه تعداد این افراد به یك دهم كاهش یافته است و رشد این شركت‌ها نیز متوقف شده است.

این مدیر وزارت اطلاعات تصریح كرد: البته كلاهبرداران به این سادگی دست‌بردار نیستند و هر روز با شیوه‌های جدیدی سعی در فریب مردم دارند.

تقوی افزود: هرچند اوج‌گیری شركت‌های هرمی به شدت كاهش یافته اما هنوز به علت حالت سرطانی در مناطقی كه آگاهی‌ها كمتر است فعالیت می‌كنند و افرادی را فریب می‌دهند. وزارت اطلاعات تا نابودی كامل شركت‌های هرمی فعالیت خود را ادامه خواهد داد. برخی شركت‌های هرمی كه هنوز به فعالیت خود ادامه می‌دهند مطمئن باشند یك به یك شناسنایی و ضربه خواهند خورد.

تقوی تصریح كرد: اگر شركتی به عناوین مختلف خود را قانونی جلوه و فعالیت هرمی خود را ادامه دهد مطمئناً شناسایی و با برخورد دستگاه‌های امنیتی و قضایی مواجه خواهد شد.

این مقام وزارت اطلاعات به مالكان واحدهای تجاری و مسكونی و همچنین بنگاه‌های املاك هشدار داد تا از اجاره واحدهای خود به شركت‌های هرمی و افراد مجرد مشكوك خودداری كنند. صاحبان املاك، در اجاره واحد خود دقت كرده و اگر به مورد مشكوكی برخورد كردند موضوع را به دستگاه‌های انتظامی و امنیتی منتقل كنند. مشاوران املاك نیز از همكاری با شركت‌های هرمی اجتناب كنند زیرا با آنان برخورد قانونی و قضایی خواهد شد.

وی اظهار داشت: هدف از برخورد با ۲۰ دفتر شركت هرمی كوئست دستگیری نیست بلكه هدف انهدام دفاتر این شركت و بازداشت سرشبكه‌هاست، افراد عادی این شركت‌ها تحویل خانواده‌هایشان خواهند شد.

مدیركل برخورد با شركت‌های هرمی وزارت اطلاعات، درباره سرانجام لیدرهای كوئست كه در مرحله اول دستگیر شده‌اند، گفت: پرونده اعضای این شبكه به دادگاه ارسال شده و در مرحله حكم بدوی و هنوز حكم دادگاه تجدیدنظر اعلام نشده است.

تقوی اظهار داشت: سرشاخه‌های شركت‌های هرمی مطمئن باشند تا پول مالباختگان را پس ندهند در زندان باقی خواهند ماند، هرچند ممكن است حكم دادگاه سنگین‌تر باشد.

۴میلیون نفر در ایران درگیر فعالیت‌های هرمی شده‌اند

تاكنون ۴ میلیون نفر در ایران درگیر فعالیت‌های هرمی شده‌اند كه پرونده مقدماتی مربوط به شناسایی ۲ میلیون نفر آنها تنظیم و پرونده ۲ میلیون نفر دیگر نیز در حال تشكیل است. ۸۸ درصد اعضای شركت‌های هرمی در ایران مالباخته هستند.

ح-غفوریان؛ تاپ لیدر اصلی گلد كوئست‌های ایران چند ماه است در زندان به سر می‌برد. ح- غفوریان، یكی از معروف‌ترین سرشاخه‌های كوئست در ایران است كه در میان هرمی‌ها به «تاپ لیدر ایران» و «هشتمین بازاریاب شبكه‌ای برتر دنیا از نظر عضوگیری» شهرت دارد. در حال حاضر مالباختگان به خون او تشنه هستند. جمله معروف او به اعضای هرمی این بوده است: "هر كی موند و خواست رفت. "

ح- غفوریان كه ۳۰ سال سن دارد از ۵ سال قبل فعالیت خود را در شركت‌های هرمی با عضوگیری شروع كرده و در این مدت با تبلیغات كاذب و وعده‌های فریبنده مبلغ یك میلیارد و ۴۰۰ میلیون تومان از اعضای شبكه و افراد ساده‎لوح كلاهبرداری كرده است.

با شكایت تعدادی از مالباختگان، مأموران پلیس با همكاری وزارت اطلاعات محل زندگی متهم را شناسایی و او را دستگیر كرده‌اند. مأموران پس از تحقیق متوجه شدند متهم قصد داشته با چند نفر از اعضای شبكه گلدكوئست به دوبی فرار كند كه با دستگیری وی، پلیس از خروج مبلغ قابل توجهی ارز از كشور جلوگیری می‌كند.

شكایت از شركت‌های هرمی به قدری زیاد است كه امكان هیچ شكایتی تا قبل از سال ۱۳۹۱هجری شمسی امكان پذیر نیست.

گرفتاری در شركت‌های هرمی شامل دانشجو، طلبه، استاد دانشگاه، بازیگر، فوتبالیست و چهره‌های معروف و برخی مقام‌ها و... است.

۵ سال حبس در انتظار سرمایه‌گذار ۱۰۰دلاری در شركت هرمی

در كشور آمریكا، انگلیس، روسیه و دیگر كشورهای اروپایی جرایم و مجازات‌های بسیار سنگینی جهت فعالیت در این سیستم‌ها در نظر گرفته شده است. طبق قوانین كشور انگلستان اگر قصد واقعی فروشنده این باشد كه از طریق جذب شركت كنندگان بیشتر در طرح خود و نه با فروش محصولات بیشتر كسب درآمد كند، این تجارت، فروش هرمی است.

كمیسیون تجارت فدرال FTC با قاطعیت در كشورهای اروپایی با هر فردی كه در شركت‌های هرمی سرمایه‌گذاری كند،برخورد می‌كند. در آمریكا نیز ایالت‌ها اجازه دارند به صورت خودمختار علیه شركت‌های هرمی قوانین تشدید كننده مجازات ها را مصوب كنند. در فلوریدا مثلا اگر كسی ۱۰۰ دلار در شركت هرمی سرمایه‌گذاری كند ۵ سال حبس در انتظار اوست.

اما برخی كشورهای اروپایی و آمریكایی برای ضربه زدن به ایران از این شركت‌ها حمایت می كنند. شركت‌های هرمی قادر نیستند در كشورهای اروپایی حتی یك عضو پذیرش كنند اما در كشورهای جهان سوم به عضوگیری گسترده روی آورده‌اند یكی از این شركت‌ها در ایران ۵۰۰ هزار عضو داشت اما در اروپا نتوانسته است حتی یك عضو پذیرش كند. سرور برخی از این شركت‌ها از آمریكا پشتیبانی می‌شود و این نشان می‌دهد كه آمریكایی‌های برای فروپاشی اقتصاد كشورهای جهان سوم، مشاركت دارند.

شركت‌های هرمی از سال ۷۶ وارد ایران شدند و در سال ۸۲ فعالیت‌ آن‌ها به اوج خود رسید. با ورود وزارت اطلاعات از سال ۸۷ اینك توسعه فعالیت شركت‌های هرمی در داخل كند و متوقف شده است.

۹۰ درصد هرمی‌ها متضرر می‌شوند

در برخی شركت‌های هرمی ماهانه ۱۵ تا ۲۳ درصد سود پرداخت می‌شود در حالی كه این سود در پیشرفته‌ترین بانك‌های جهان از سه تا چهار درصد بیشتر نیست و غالبا ۹۰ درصد سرمایه‌گذاران در شركت‌های هرمی زیان و تنها ۱۰ درصد سود می‌برند كه سود عمده نیز به خارج كشور سرازیر می‌شود.

شركت كوئست كه ۷ میلیارد دلار در ایران كلاهبرداری كرده براساس تازه‌ترین آمارها توانسته بیشترین مشتریان خود را از جهان سوم فریب دهد كه در راس كشورهای جهان سوم مشتریان ایرانی قرار دارند. پس از ایران كشورهای اندونزی، عربستان، تركیه ، عراق، سریلانكا، مالزی و امارات دارای بیشترین نرخ جذب اعضا هستند.

۷۹ درصد در‌آمد هرمی‌های دنیا از پول ایرانیان است

طی ۴ سال اخیر ۷۹ درصد منابع درآمدی شركت‌های هرمی دنیا با پول ایرانی‌ها بوده كه از طریق صرافی‌های غیرمجاز و رابطین ایرانی از كشور خارج شده است.

یك صراف كه قبلا حلوافروش بوده اخیراً خانه‌ای ۷ میلیارد تومانی خریداری كرده و یك میلیارد تومان برای بازسازی آن صرف كرده است. وی در منزلش یك قهوه‌خانه سنتی دایر كرده و ۱۷۰ هزار خانواده اهوازی را فریب داده است.

عصر یك روز سرد زمستانی، ۲۰ دفتر كوئست به پایان راه خود می‌رسند اما برای ریشه كنی غده سرطانی كوئست باید مراقب بود و مبارزه مقطعی را كنار گذاشت و برای جلوگیری از متاستاز كوئست به دورن خانه ایرانیان یك مبارزه همه جانبه را در پیش گرفت.

هر چند اقدامات دستگاه‌های امنیتی و انتظامی در برخورد با شركت‌های هرمی قابل ستایش است اما نكته اینجاست كه علیرغم اطلاع‌رسانی درباره این شركت‌ها و برخوردهای انجام شده اما هرمی‌ها هنوز احساس خطر نكرده و فعالیت‌های خود را در پوشش‌های مختلف ادامه می‌دهند.

باید برای تیشه زدن به ریشه غده سرطانی كوئست و نجات جوانان خلاق و پویای ایرانی از چنگال این هیولا همه سازمان‌ها و جامعه بسیج شوند. اقدامی كه نباید به فردا موكول شود.