نماینده مردم خوی در مجلس گفت: به منظور تامین امنیت شغلی و زمینه سازی برای رشد و شکوفایی صنعت فرش دستبافت، قالی بافان کشور تحت پوشش بیمه تامین اجتماعی قرار می گیرند.

به گزارش خبرنگار مهر در خوی، موید حسینی صدر صبح یکشنبه در نشست خبری مشترک با رئیس سازمان بازرگانی آذربایجان غربی افزود: بر این اساس کلیه قالی بافان از مزایای کامل بیمه تامین اجتماعی شامل درمان، بازنشستگی، از کار افتادگی و مستمری برخوردار می شوند.

وی با بیان اینکه در این راستا بر اساس مصوبه مجلس که بخشنامه اجرایی آن نیز توسط دولت صادر شده است قالی بافان با پرداخت هفت درصد حق بیمه، از مزایای بیمه برخوردار می شوند بیان داشت: با اجرای این طرح حق بیمه قالی بافان ۲۷ درصد و ۲۰ درصد باقی مانده را نیز دولت واریز می کند.

صدر با تاکید بر اینکه فرش دستبافت یکی از اقلام مهم صادراتی کشور است اظهار داشت: سهم قالی بافان از این صنعت سودآور، در حال حاضر کار سخت و امید نداشتن به آینده بود.

نماینده مردم خوی و چایپاره در مجلس شورای اسلامی خاطرنشان کرد: در امر بیمه قالی بافان، صاحبان کارگاه های قالی بافی هم پیش از تصویب این طرح متضرر می شدند چرا که هزینه بالای بیمه سبب می شد از بکارگیری قالی بافان بیشتر خودداری شود.

صدر، با قدردانی از تلاش های نمایندگان مجلس در تصویب این طرح گفت: طرح بیمه کامل قالیبافان توسط نمایندگانی که در حوزه انتخابی شان صنعت فرش رونق دارد تهیه شده بود و مورد تایید و تاکید اعضای کمیسیون امور اجتماعی و دیگر نمایندگان قرار گرفت و با قید یک فوریت به تصویب رسید.

- فرش ماهی خوی صاحب برند جهانی می شود

نماینده مردم خوی و چایپاره در مجلس همچنین از ثبت برند فرش ماهی خوی خبر داد و گفت: برای رونق صنعت فرش دستبافت باید فرش ریزماهی خوی از زیر بار نام دیگر شهرهایی که به نامشان معروف شده بود خارج می شد و تلاش ها در این مورد به نتیجه رسید و فرش ریز ماهی در بازار تجارت فرش به نام خوی به ثبت رسید.