محمد مسلمی در این همایش كه در تالار «رنگین كمان» پارك آموزش ترافیك برگزار شد، بیان كرد: ۲۰ سال است كه با بچه‌ها كار می‌كنیم و سفرهای زیادی به شهرستان‌ها و روستاها داشته‌ایم؛ تاثیر نمایش را بر روی بچه‌ها دیده‌ایم‌، به همین دلیل سعی كردیم تئاتر كودك را به شكل هفتگی برای بچه‌ها اجرا كنیم.

حمید گلی نیز عنوان كرد: طبق آمار، كشورهای اروپایی و آمریكایی ۲۰۰ فستیوال در سال برگزار می‌كنند كه تا ۱۰ بار نیز تكرار می‌شود. در كشور ما سابقه‌ای قبل و بعد از انقلاب مبنی بر تولید برنامه برای بچه‌ها وجود داشته است ولی هیچكس برای بچه‌ها تئاتر نساخته است.

وی خاطر نشان كرد:‌ برای تئاتر كودكان كلا سه سالن رسمی درتهران وجود دارد (یك سالن در تالار هنر و دو سالن در پارك لاله).

گلی اظهار كرد: از طریق دنیای نمایش بچه‌ها آموزش‌های خوبی می‌بینند، پس تصمیم گرفتیم تئاتر را تصویری كنیم، اثر هنر و نمایش مثل كیمیا است و من امیدوارم با تولید هفتگی تئاتر به بچه‌ها غذایی دهیم كه آینده كشورمان را تامین كنیم.

وی درباره‌ی مجموعه‌ی هفتگی «خنده،گریه یك قصه» كه بصورت تله تئاتر قرار است عرضه شود، گفت: تله تئاتر ما هر هفته با چهار بازیگر وارد بازار می‌شود‌، فعلا ۲۰ نمایش تولید می‌شود و سعی می‌كنیم متن‌هایی را انتخاب كنیم كه امكان اجرای نمایش‌هایی را كه می‌خواهیم داشته باشد.

گلی همچنین خاطر نشان كرد: در میان این مجموعه فرصت تنفسی داریم و یك كار عروسكی به مدت پنج دقیقه كه تولید آن بر عهده مریم سعادت است، پخش می‌شود.

وی همچنین خاطر نشان كرد:‌ این تله تئاتر با مضامین اخلاقی رفتاری تربیتی و تفریحی متناسب با سن ۷ تا ۱۱ سال است، اما نمایش‌ها به گونه‌ای اجرا خواهد شد كه حتی اگر بزرگترها آن را ببیند از آن لذت ببرند.

علی فروتن دیگر بازیگر این تئاتر گفت:‌ نمی‌گویم كه در گذشته اصلا برای بچه‌ها هیچ برنامه‌ای تولید نشده است ولی افرادی كه در این زمینه فعالیت كرده‌اند، فقط یك رگه‌ی باریك از آنها باقی مانده است.

وی ادامه داد: از آنجا كه بینندگان به تئاتر نمی‌روند ما تصمیم گرفتیم نمایش را به خانه آنها ببریم؛ اكنون كه مردم حاضر هستند سی دی بخرند ما نیز برای اولین بار خواستیم كه نمایش را به یاد «شهر موش‌ها»‌، بیژن مفیدها و .... به خانه‌ها بفرستیم .

مریم سعادت نیز درباره بخش عروسكی مجموعه هفتگی ‌«خنده‌، گریه‌ ، یه قصه» توضیح داد:‌ «آوازخوان‌های كوچك » یك برنامه عروسكی موزیكال ۵۲ قسمتی است كه دو كاركتر اصلی دارد و صدای آنها را بهمن مفید و هنگامه مفید گویندگی می‌كنند.

وی ادامه داد: در هر قسمت علاوه بر این دو عروسك مهمان‌هایی نیز به این بخش اضافه می‌شوند.

محمد رضا شمس یكی از نویسندگان «خنده‌، گریه‌ ، یه قصه» نیز بیان كرد:‌ نگارش ۱۰ قسمت آن را من برعهده دارم كه دو قسمت كاملا به پایان رسیده و در حال نوشتن قسمت سوم هستم‌، در نگارش آن از افسانه‌ها ، شهرهای ایران و كشورهای همسایه ایران استفاده كردم.

ساغر مختاری یكی دیگر از نویسندگان نیز بیان كرد: من كار كودك را كوچك نمی‌دانم. كار كودك كار بزرگی است و از اینكه در این پروژه همكاری دارم خوشحال هستم و سعی می‌كنم كار متفاوتی باشد یعنی امروزی دیروزی و فردایی باشد.

امیر مشهدی عباس از دیگر نویسنده‌های این پروژه نیز گفت: مهمترین عنصر این برنامه یك فعالیت نمایشی برای كودك و نوجوان است كه ارتباط تئاتر با آنها را نزدیكتر می‌كند و از اینكه در این بنیان‌گذاری سهمی دارم خوشحال هستم.

داوود كیانیان یكی از پیشكسوتان تئاتر كودك كه در این همایش حضور داشت بیان كرد:‌ تیمی را كه این گروه انتخاب كرده ارزشمند است،‌ این گروه دو ویژگی دارد یكی آن چیزی است كه در تئاتر ایران وجود ندارد و آن جمع گرایی این گروه است و دیگر اینكه با وجود اینكه دو دهه فعالیت می‌كند و مرتب روی صحنه بوده كلیشه نشده‌اند.

تله تئاتر «خنده گریه یه قصه» از اواخر آبان ماه هر هفته پنجشنبه به كارگردانی حمید گلی و علی فروتن ـ عموهای فیتیله‌ای ـ روانه بازار می‌شود.

حاشیه‌ها:

یك لوح تقدیر و هدیه به داوود كیانیان پیشكسوت تئاتر كودك اهدا شد.

برای كودكان و پدران حاضر در همایش یك مسابقه اجرا شد.

اجرای زنده عموهای فیتیله‌ای از دیگر بخش‌های همایش بود.

برای انتخاب عنوان این تله تئاتر از مخاطبان خواسته شد از طریق سایت اینترنتی www.ninicloob.com نظراتشان را ارایه كنند.