«سپسیس» یك بیماری خطرناك است كه معمولا توسط باكتری ایجاد می‌شود و به گفته پزشكان ویتامین ث می‌تواند درمانی بالقوه برای مقابله با این عفونت خونی جدی باشد.

دكتر كارل تیمل و دستیارانش از دانشگاه اونتاریو ادعا می‌كنند كه ویتامین ث می‌تواند روشی ایمن و مقرون به صرفه برای درمان این عفونت خونی خطرناك و تهدید كننده باشد.

آنها در آزمایشات خود به این نتیجه رسیدند كه ویتامین ث نه تنها می‌تواند از بروز این عفونت جلوگیری كند بلكه همچنین در بهبود بیماری موثر است.

به گزارش سایت پزشكی مدیكال تودی نیوز، این عفونت كه وارد جریان خون می‌شود و می‌توانند باعث بروز نارسایی‌های عضوی شود در كودكان شایعتر است.

دكتر تیمل تاكید كرد: این روش بویژه در كشورهای در حال توسعه كه این بیماری شیوع بیشتری دارد، مفید است، چون در این كشورها اغلب مردم توان مالی برای روش‌های درمانی گران قیمت را ندارند و روش فوق بسیار مقرون به صرفه است.

سپسیس زمانی اتفاق می‌افتد كه باكتری در روده‌ها، مجاری ادراری و مثانه، سمی تولید كند كه به سیستم ایمنی بدن و اعضا و بافت‌های بدن حمله كند.

این سم می‌تواند بسیار خطرناك باشد زیرا در صورتی كه درمان نشود بر روی كلیه‌ها، ریه‌ها، مغز و گوش اثرات خطرناكی خواهد گذاشت.

این عفونت در هر فرد و هر گروه سنی ممكن است اتفاق بیافتد اما بیشتر در شیرخواران كه سیستم ایمنی بدنشان به اندازه كافی رشد نكرده است و عفونت خیلی دیر از بدنشان دفع می‌شود و نیز در افرادی با سیستم ایمنی ضعیف مثل مبتلایان به ایدز شایعتر است.

خطر بروز بیماری‌های باكتریایی شدید در كودكان زیر سه ماهه و تب دار، بیشتر از كودكان بزرگتر تب دار است.

بر اساس این گزارش، ویتامین ث نیز كه بعنوان یكی از فاكتورهای پیشگیری كننده از بروز سپسیس شناخته شده از موادی است که بدن باید از طریق غذایی که فرد می‌خورد، آن را جذب کند.

بدن انسان باید تمام مواد لازم را از غذاهایی که می‌خورد، جذب کند در غیر این صورت و بدون دریافت مواد غذایی لازم، قادر نخواهد بود کمبود این مواد را به گونه‌ای دیگر جبران کند.

ویتامین ث یا اسید اسكوربیك، یك ویتامین محلول در آب است كه برای رشد و عملكرد طبیعی بدن لازم است.

این ویتامین در تشكیل كلاژن نقش دارد. كلاژن یك نوع پروتئین است كه در تشكیل پوست، تاندون‌ها، رباط‌ها، عروق خونی و نیز در ترمیم بافت‌ها شركت می‌كند. این ماده مغذی، یكی از مهمترین آنتی اكسیدان‌های مورد نیاز بدن است.

منابعی که بیشترین مقادیر این ویتامین را در خود دارند عبارت از توت فرنگی، کلم بروکلی، گریپ فروت، گوجه فرنگی، انبه، لیمو، گل کلم، سیب زمینی، هندوانه، اسفناج، کلم، نارنگی و مرکبات، کیوی بعنوان منابع گیاهی دارای ویتامین ث و جگر بعنوان منبع حیوانی دارای این ویتامین است. نگهداری طولانی مدت این مواد غذایی در یخچال‏، پختن، گرمای هوا، نور و دخانیات باعث از بین رفتن این ویتامین می‏شوند.