یك متخصص علوم رفتاری و آسیب‌شناسی اجتماعی گفت: متأسفانه در بعضی از مواقع دستگاه‌ها و نهادها برای استخدام نیروی مورد نیازشان تبعیضاتی را قائل می‌شوند كه این امر موجب سرخوردگی جوانان جویای كار شده است.

مجید ابهری در گفت‌وگو با خبرنگار اجتماعی باشگاه خبری فارس «توانا» اظهار داشت: اشتغال یكی از مراحل مهم و تأثیرگذار در زندگی هر فرد است كه كسب شایسته آن تلاش و همت والایی را می‌طلبد.

وی ادامه داد: تمام جوانان با آرزوی رسیدن به شغل مورد علاقه‌شان، تحصیلات خود را به اتمام می‌رسانند تا با اشتغال در آن، آینده مورد نظر خود را بسازند.

● توقع جوانان از كار بالا رفته است

این متخصص علوم رفتاری و‌ آسیب‌شناسی اجتماعی افزود: متأسفانه بنا به دلایل مختلفی در جامعه امروزی وضعیت اشتغال به صورت مطلوب نیست و دولت باید برای رفع مشكلات اشتغال و با ایجاد تعاونی‌های اشتغال‌زایی امید از دست رفته جویندگان كار كه طبعاً جوانان هستند را به آنها بازگرداند.

ابهری با اشاره به اینكه از نظر آسیب‌شناسی رفتاری كمبود شغل موجب بیكاری جوانان نشده است، تصریح كرد: یكی از مشكلات بیكاری جوانان خود آنها هستند چرا كه جوانان امروزی تن به هر كاری نمی‌دهند و اصطلاحاً توقعاتشان تا حدودی بالا رفته است.

● بعضی از افراد جویای شغل در دیگر كشورها تن به انجام بدترین كارها می‌دهند

وی با بیان اینكه در ایران بعضی از افراد جویای شغل در دیگر كشورها تن به انجام بدترین كارها می‌دهند، اضافه كرد: این افراد به علت گذراندن مراحل دانشگاهی و چندین مراحل اداری كه در آخر مشخص نیست به نتیجه می‌رسد یا خیر، حاضر به جستجوی شغل نیستند كه این معضلی مهم و جدی برای كشور محسوب می‌شود.

این متخصص علوم رفتاری و آسیب‌شناسی اجتماعی بیان كرد: در كشور ایران خانواده‌ها از بدو تولد به فرزندانشان می‌آموزند باید در آینده پزشك و یا مهندس شوند و كمتر دیده می‌شود كه خانواده‌ای به فرزندانشان بگویند، آنها می‌توانند شغل دیگری جز این دو را برای خود در نظر بگیرند.

● بیكاری، مادر تمام آسیب‌های اجتماعی است

ابهری تأكید كرد: در مقابل این مسئله چگونه می‌توان باور كرد جوانی با این افكار رشد كند و حاضر باشد مشاغلی غیر از پزشكی یا مهندسی را قبول كند بنابر این قسمتی از بیكاری در جامعه به دلیل حاكمیت این روحیه در جوانان نیز است.

وی ادامه داد: بیكاری، مادر تمام آسیب‌های اجتماعی است چرا كه از بیكاری آسیب‌های اجتماعی فراوانی از جمله دزدی، اعتیاد، قتل و بزهكاری در جامعه اشاعه پیدا می‌كند.

● جوانان برای رسیدن به یك شغل ساده باید از مراحل مختلفی عبور كنند

این متخصص علوم رفتاری و آسیب‌شناسی اجتماعی تصریح كرد: در بعضی از مواقع مشاهده می‌شود، جوانانی با مدرك بالای دانشگاهی برای رسیدن به یك شغل ساده باید از مراحل مختلفی عبور كرده تا آن شغل را به دست آورند و این امر در صورتی مهیا می‌شود كه در كنار مدرك و گذراندن مراحل مختلف، فردی به عنوان پارتی وی را به دستگاهی معرفی كند.

ابهری بیان كرد: در مسئله اشتغال، تربیت خانوادگی، روحیه حاكم بر جامعه، جوانان، بعضی از تبعیض‌ها و اشكالات موجود در ادارات از عمده‌ترین دلایل بیكاری و عدم به كارگیری افراد شایسته است.

● دولت متولی اشتغال است

وی با اشاره به اینكه دولت متولی اشتغال در جامعه است، افزود: در كشور سرمایه‌گذاران بخش‌ خصوصی باید به جای سرمایه‌گذاری در زمینه‌های مختلف با ایجاد واحدهای صنعتی و تولیدی اشتغال‌زایی كنند و معتقدم با انجام شایسته این مهم البته با همكاری دولت به طور قطع هیچ بیكاری در كشور وجود نخواهد داشت.

این متخصص علوم رفتاری و آسیب‌شناسی اجتماعی اضافه كرد: متأسفانه در كشور بسیاری از افراد به بهانه ایجاد واحدهای تولیدی و صنعتی و ایجاد اشتغال وام‌‌های كلان و نجومی دریافت می‌كنند و سرمایه ملی را در زمینه‌های دیگر صرف می‌كنند، این اقدام آثار و مشكلات فراوانی را در جهت بیكاری جوانان به همراه داشته است.

● نبود اهرم‌های كنترل در زمینه گرفتن وام‌های كلان موجب افزایش بیكاری شده است

ابهری ادامه داد: این افراد با كندن یك دیوار و ایجاد شاه‌ لوله كار را رها كرده و سرمایه ملی را به خارج از كشور منتقل می‌كنند، با توجه به این موضوع دولت باید مقابله‌ای شایسته و بی‌امانی را با آنها انجام دهد، در غیر این‌صورت بیكاری روز به روز افزایش پیدا خواهد كرد.

وی گفت: نبود اهرم‌های كنترل شایسته در زمینه گرفتن وام‌های كلان توسط مفسدان اقتصادی و صرف آن در ایجاد و اشتغال در دولت موجب افزایش معضل بیكاری در جامعه شده است.

● دولت توقعات هر چند ناچیز جوانان جویای كار را برآورده كند

این متخصص علوم رفتاری و آسیب‌شناسی اجتماعی تأكید كرد: در مقابل افرادی كه وام‌های كلانی دریافت می‌كنند، افرادی هستند كه برای ایجاد یك شغل از صندوق‌های قرض‌الحسنه و بانك‌ها تقاضای وامی به مبلغ ۲ میلیون تومان می‌كنند كه برای دریافت آن باید از فیلترهای مختلفی و بسیاری بگذرند تا شاید به وی وامی تعلق گیرد كه این امر یكی دیگر از بروز سرخوردگی افراد و ایجاد معضل بیكاری در جامعه می‌شود.

ابهری خاطرنشان كرد: در بدنه دولت ضعف‌ها و نكاتی وجود دارد كه مسئولان و كارشناسان اقتصادی باید آن را هر چه سریع‌تر رفع كنند تا توقعات هر چند ناچیز جوانان و افراد جویای كار برآورده شود.