"محمود احمدی نژاد" رییس جمهوری اسلامی ایران گفت: آقای اوباما بزرگترین و آخرین شانس آمریکا برای ایجاد تغییر واقعی و اصلاح چهره آمریکا در جهان است و اگر از این فرصت به خوبی استفاده نشود، دیگر چنین موقعیتی تکرار نخواهد شد.

به گزارش ایرنا به نقل از خبر پنچشنبه شب پایگاه اطلاع رسانی ریاست جمهوری ،"محمود احمدی نژاد" در گفتگو با روزنامه نیویورک تایمز در پاسخ به سوالی در خصوص دلایل اصلاح ساختار آژانس بین المللی انرژی اتمی گفت: یکی از اشکالات ان پی تی که باید اصلاح شود این است که این مرکز بین المللی بعضا به جای اینکه جلوی تولید بمب اتم را بگیرد، برای اعضای فاقد بمب مزاحمت ایجاد می کند.

وی با بیان اینکه جمهوری اسلامی ایران تولید سوخت ۲۰ درصد را با اعلام قبلی به آژانس بین المللی انرژی هسته ای آغاز کرده است، خاطر نشان کرد: هیچ موضوع مبهمی در فعالیت های هسته ای ایران وجود ندارد و دوربین های آژانس بین المللی اتمی در تمام مراکز هسته ای مستقر هستند و ایران در برنامه هسته ای خود مطابق قوانین عمل کرده و تخلفی هم مرتکب نشده است.

رییس جمهور گفت: شرایط کنونی آژانس بین المللی انرژی اتمی به‌گونه ای است که ظاهرا هر کس بخواهد از حقوق قانونی استفاده کند با موانع گوناگونی مواجه است اما در صورتی که غیر قانونی عمل شود هیچ مانعی وجود ندارد لذا وجود این اشکالات ضرورت ایجاد اصلاح در این سازمان را افزایش داده است و اینکه تاکنون چندین نشست برای اصلاح "ان.پی. تی" برگزار شده، نشاندهنده نقص آن است.

دکتر احمدی نژاد در پاسخ به سوالی درباره جلوگیری از نصب دوربین های آژانس بین المللی اتمی در مراکز نظامی خاطر نشان کرد: نصب دوربین توسط آژانس تابع مقررات است و باید طبق قانون نصب شود و آژانس نمی تواند در هر نقطه ای که علاقه داشت، دوربین نصب کنند. وی افزود: طبق قانون این دوربین ها باید فقط در مراکز هسته ای نصب شود و در مراکز هسته ای هم در محل های خاصی باید نصب باشد تا مزاحم کارکردهای روزمره و عادی نشود.

رییس جمهور افزود: اینکه ادعا می شود دوربین های آژانس نصب نیست، پس چگونه آژانس از کوچکترین فعالیت های هسته ای ما مطلع است و روزانه روند تولید سوخت۲۰ درصدی ایران را گزارش می کند .

دکتر احمدی نژاد تصریح کرد: آژانس حق دخالت در صنایع موشکی و فعالیت های هوا فضای هیچ کشوری را ندارد. در "ان پی تی" هم هیچ حقی در این باره بر عهده آژانس گذاشته نشده است، اینها همه اشکالات ان پی تی است که باید رفع شود.

رییس جمهور در پاسخ به سوال خبرنگار نیویورک تایمز مبنی بر اینکه خیلی ها ان پی تی را موفق می دانند و از عملکرد آن راضی هستند، گفت: اینکه می گویید خیلی ها از عملکرد "ان پی تی" راضی هستند، تعجب آور است البته چند کشوری که سلاح هسته ای دارند، راضی هستند. اما ۱۱۸ کشور عدم تعهد رسما در جریان کنفرانس بیانیه دادند و در سخنرانی های خود اشکالات ان پی تی و عملکرد آژانس را مطرح کردند. آیا این می تواند به معنای رضایت باشد ؟ حتی خیلی از کسانی که عضو گروه «نم» هم نیستند در اطلاعیه و سخنرانی های خود درباره عملکرد ان پی تی موضع گیری کردند.

احمدی نژادگفت: واقعیت این است که اکثریت کشورها از ان پی تی و عملکرد آن اراضی نیستند به همین خاطر است که کنفرانس بازنگری برگزار شده است . پیشنهاداتی فراوانی هم که برای اصلاح آن رسیده، بهترین سند برای ناموفق بودن ان پی تی و ضرورت ایجاد اصلاح در آن است.

رییس جمهور تصریح کرد : نباید بعضی ها در برابر اصلاح ان پی تی مقاومت کنند بلکه همه باید کمک کنند تا اشکالات آن رفع شود و این به نفع بشریت است .

دکتر احمدی نژاد در پاسخ به سوالی در خصوص علت استفاده ایران ازتجهیزات پیشرفته درتاسیسات هسته ای گفت: استفاده از دستگاه های پیشرفته تر سرعت و کیفیت فعالیت ها را افزایش می دهد به همین خاطر بدنبال استفاده از سانتریفیوژهای جدید در مراکز هسته ای خود هستیم.

رییس جمهور در پاسخ به اینکه آیا سانتریفیوژهای قدیمی تان مشکل داشتند ، اظهار داشت: اینکه امروز مردم خودرو مدل ۲۰۱۰ سوار می شوند دلیل بر اشکال خودروهای ۲۰۰۵ نیست. البته ماشین های جدید توانایی و قابلیت های بیشتری دارند که استفاده از آن را ضروری می سازد. درباره سانتریفیوژها هم همین موضوع صدق می کند.

وی در پاسخ به اینکه چرا ایران به جای اینکه این همه وقت بر سر مسایل هسته ای بگذارد روی نفت و گاز و صادرات آن سرمایه گذاری نمی کند، گفت: آمریکا هم نفت دارد ، پس چرا از انرژی هسته ای استفاده می کند ؟ آمریکا ذخایر عظیمی در آلاسکا دارد که از آنها بهره برداری نمی کند.

رئیس جمهوری گفت: هر کشوری حق دارد که از انرژی های گوناگون استفاده کند . ماده ۴ ان پی تی هم صراحت دارد که همه کشورها می توانند از انرژی هسته ای استفاده کنند و این حق همه کشورهاست، کسی نمی تواند درباره این حق از کسی سوال کند.

وی گفت: انرژی هسته ای کاربردهایی دارد که سوخت فسیلی فاقد آن است. تولید رادیو داروها ، ضد عفونی محصولات کشاورزی و اصلاح بذر و تولید اشعه ها برای شناخت بیماری ها از جمله کاربردهای انرژی هسته ای است که سوخت فسیلی در این زمینه هیچ کارآیی ندارد. ضمن اینکه انرژی هسته ای هزینه اش کمتر از انرژی فسیلی است .

دکتر احمدی نژاد درباره ارزیابی خود از اقدام آمریکا در کاهش بمب های اتمی اش از ۳۰ هزار به ۵۱۰۰ بمب، خاطر نشان کرد : اگر این موضوع واقعیت داشته باشد گام مثبتی به شمار می رود اما نکته اینجاست که هیچ سازمان مستقلی در این باره نظارت نکرده و گزارشی ارایه نشده است چرا که هیچ نظارتی بر فعالیت های هسته ای آمریکا وجود ندارد. خودشان اعلام کرده اند که بمب های خود را به حدود ۵ هزار عددکاهش داده اند، چه کسی می تواند این مساله را ثابت کند ؟ در حالی که ۴۰ – ۵۰ سال است که بحث خلع سلاح مطرح است به یکباره دیروز این بحث مطرح شده است ضمن اینکه وجود حتی یک بمب اتم هم خطرناک است و امیدواریم به روزی برسیم که حتی یک بمب اتم هم در دنیا وجود نداشته باشد.

دکتر احمدی نژاد تصریح کرد : امیدواریم روزی آژانس بین المللی انرژی هسته ای بر فعالیت های هسته ای آمریکا هم نظارت کند و گزارشات مستندی در این باره ارایه دهد.

رییس جمهور اظهار داشت: در اختیار داشتن بمب اتم بیش از همه به ضرر مردم آمریکا است چرا که در هر کشوری که بمب اتم انبار شده باشد، اگر اتفاقی در نگهداری آن بیفتد مردم آنجا آسیب خواهند دید.

رییس جمهور در پاسخ به این سوال نیویورک تایمز مبنی بر مفقود شدن یک تاجر آمریکایی در جزیره کیش اظهار داشت: البته مطابق نامه رسمی دولت آمریکا وی مامور FBA بوده است و خانواده اش هم همین مساله را تایید کردند، مطابق اطلاعات ما این شخص از کیش خارج شده است و برای روشن شدن هر چه بیشتر این مساله هم خواستار تشکیل کمیته مشترک اطلاعاتی شدیم تا نسبت به پیدا کردن وی در سایر کشورها اقدام شود .

رییس جمهور همچنین در پاسخ به سوالی درباره سرنوشت سه آمریکایی که به صورت غیر قانونی وارد مرزهای کشورمان شده بودند گفت: پرونده این افراد در اختیار دستگاه قضایی است و دستگاه قضایی در ایران مستقل عمل می کند. ضمن اینکه امروز دستگاه قضایی و مردم ما نگران سرنوشت هفت شهروند ایرانی هستند که در زندان های آمریکا به سر می برند . این افراد ایرانیانی هستند که نه در مرزهای کشور آمریکا بلکه در کشور ثالثی توسط آمریکا دستگیر شده اند. امیدواریم همه زندانیان آزاد شوند و از اینکه کسی زندانی باشد ،خوشحال نیستیم.

دکتر احمدی نژاد در پاسخ به سوالی درباره اوضاع داخلی ایران اظهار داشت: بالاترین حد آزادی در ایران است و امروز مردم ایران بسیار بسیار قوی تر از ده سال پیش روی آرمانهای جمهوری اسلامی و انقلاب اسلامی ایستاده‌اند. اینکه ۸۵ درصد در انتخابات شرکت کردند و بالاترین رکورد مشارکت در تاریخ دمکراسی را به نمایش گذاشتند، نشان دهنده این است که مردم طرفدار انقلاب هستند و نسل‌ امروز هم انقلابی تر از نسل گذشته در صحنه حضور دارند.

رییس جمهور خاطر نشان کرد: فکر می کنم بیش از اینکه به فکر سایر کشورها باشید، باید نگران آینده آمریکا و مردم این کشور باشید.