درحالی كه تصور می‌شد با وعده‌هایی كه مسئولان برای ذخیره‌سازی تخم مرغ باقی مانده در دست تولیدكنندگان داده بودند اكنون وضعیت واحدهای مرغ تخمگذار بهبود یافته باشد اما همچنان شاهد نارضایتی تولیدكنندگان این بخش هستیم به طوری كه گفته می شود برخی مرغداران عطای تولید در این بخش را به لقایش بخشیده و با فرستادن مرغ‌های خود به كشتارگاه از ضرردهی بیشتر خود جلوگیری كرده‌اند.

به گزارش خبرنگار دامپروری خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، چند ماهی است كه از زبان برخی نمایندگان واحدهای مرغ تخم‌گذار شنیده می‌شود كه به دلیل كاهش تقاضا برای این محصول و از سوی دیگر افزایش تولیدی كه البته واحدها خود را ناگزیر از آن می‌دانند، تولیدكنندگان این بخش با بحران مواجه و دست به دامان دولت برای انجام كاری ضربتی برای جلوگیری از خسارات هنگفت آنها باشد چراكه در چند ماه گذشته حتی قیمت تمام شده آنها نیز برنگشته است.

در این بین حسین دماوندی‌نژاد ـ سرپرست وقت معاونت امور دام وزارت جهاد كشاورزی ـ در گفت‌وگو با ایسنا از ذخیره‌سازی ۱۰ هزار تن تخم‌مرغ از سوی وزارت بازرگانی خبر داده و با اشاره به كاهش تقاضای تخم مرغ در بازار و مشكلات به وجود آمده از جهت مازاد تولید برای تولیدكنندگان این بخش گفته بود: وزارت بازرگانی به عنوان متولی بازار متعهد شده كه ۱۰ هزار تن تخم مرغ خوراكی را از تولیدكنندگان این بخش خریداری و ذخیره سازی كند.

وی با بیان اینكه قرار شده وزارت بازرگانی ذخیره در گردش تخم مرغ را ایجاد كند، ادامه داده بود:‌ با این اقدام مازاد تولید جمع‌آوری شده و به مقاطعی كه تقاضای تخم مرغ افزایش پیدا می‌كند، هدایت می‌شود.

با گذشت چند روز از اعلام این خبر و البته اجرایی نشدن این اقدام از سوی وزارت بازرگانی دكتر صادق خلیلیان ـ وزیر جهاد كشاورزی ـ در پاسخ به سوال خبرنگار ایسنا درباره‌ مشكلات پیش آمده برای واحدهای مرغ تخم‌گذار، اظهار كرده بود: در حال حاضر بسیاری از واحدهای مرغ تخم‌گذار دچار مشكلاتی هستند و تولید آن‌ها با مازاد مواجه شده و مسیر صادرات آن‌ها به كشور عراق نیز با مشكلاتی مواجه شده است كه در این زمینه پیشنهاداتی را به‌صورت رسمی به وزارت جهاد كشاورزی برای ذخیره ۱۰ هزار تن تخم مرغ به صورت ذخیره گردشی داده‌ایم.

او ادامه داده بود: امیدواریم این اقدام به زودی دنبال شود البته تاكنون سه هزار تن تخم مرغ نیز از آن‌ها خریداری شده است، ضمن اینكه وزارت جهاد كشاورزی نیز به عنوان متولی تولید وظیفه خود می‌داند كه از تولیدكننده بخش دفاع كند تا آن‌ها بتوانند به بهترین شكل ممكن تولید داشته باشند.

هر چند كه مسئولان ادعای حمایت از تولیدكنندگان این بخش دارند ولی تولیدكنندگان تخم مرغ نظر دیگری دارند به طوری كه منصور بازدار ـ مدیرعامل تعاونی مرغداران تخم‌گذار استان قزوین ـ در گفت‌وگو با خبرنگار ایسنا با بیان اینكه در حال حاضر واحدهای مرغ تخم‌گذار وضعیت نابسامانی دارند، افزود: متاسفانه برای حل مشكل واحدهای مرغ تخم‌گذار هیچ یك از مسئولان كاری برای ما انجام نداده‌اند و در مراجعه ما به‌ آن‌ها تنها با گفتن ان‌شاء‌الله و ماشاءالله می‌گویند درست می‌شود!

بازدار با اشاره به اینكه در رابطه با تولید تخم‌مرغ فعلی دیگر ذخیره‌سازی نیز دردی از تولیدكننده دوا نمی‌كند، افزود: متاسفانه برای ذخیره‌سازی به استان قزوین اعلام شده كه ۳۷۰ تن ذخیره‌سازی داشته باشند در حالی كه این مقدار ذخیره‌سازی تنها مربوط به تولید دو روز استان است، ضمن این كه امكانات ذخیره‌سازی نیز وجود ندارد.

وی با بیان اینكه در عمل وعده ذخیره‌سازی تخم‌مرغ عملی نشد، در ادامه ضمن تاكید براینكه برای رفع بحران در مرغداری‌ها باید یك كار اساسی صورت گیرد، افزود: متاسفانه واحدهای مرغ تخم‌گذار از دی ماه تاكنون متحمل خسارات بسیاری شده‌اند و در حالی‌كه قیمت تمام شده آن‌ها در هر كیلو تخم‌مرغ حدود ۱۲۵۰ تومان است ولی آن‌ها محصولاتشان را كیلویی ۷۲۰ تا ۷۳۰ تومان می‌فروشند.

بازدار با بیان اینكه در استان قزوین حداقل ۱۸۰ تا ۲۰۰ تن تخم مرغ تولید می‌شود، افزود: در این استان ۲۲ واحد مرغداری وجود داشته است كه تاكنون به دلیل مسائل و مشكلات موجود پنج تا شش واحد تعطیل شده و مرغ‌های خود را نیز روانه كشتارگاه‌ها كرده‌اند و مابقی نیز روز به روز با افزایش بدهی‌های خود مواجه می‌شوند.

وی با اشاره به اینكه در برخی كشورها همچون تركیه دولت با حمایت از تولیدكننده تولید تخم‌مرغ را از آنها خریداری كرده و با قیمت پایین‌تر از قیمت‌های كشور ما به كشور عراق می‌فروشند، افزود:‌ به همین دلیل كشور عراق تولید ما را خریداری نمی‌كند چرا كه تضمینی برای صادرات همیشگی تخم‌مرغ به این كشور از سوی ایران وجود ندارد.

مدیرعامل تعاونی مرغداران مرغ تخم‌گذار استان قزوین با بیان اینكه در كشور ما بر خلاف كشور تركیه تولیدكننده خود به طور مستقیم به صادرات می‌پردازد، افزود: متاسفانه در كشور ما حمایت لازم از تولیدكنندگان این بخش وجود ندارد.