امروزه همگام با پیشرفت‌های سریع و چشمگیر فناوری در دنیای مدرن، بدون شك پیشرفت‌های فنون مختلف مرهون تلاش و كوشش بسیار و تحقیقات فراوان محققان است كه از عمده‌ترین وظایف و مسوولیت‌های متخصصان و محققان در هر فن و رشته‌ای گردآوری اطلاعات تخصصی و استفاده از آن در جهت بهبود رشته و صنعت مربوط است.

صنعت نساجی، قدیمی‌ترین صنعت تمدن بشری به شمار می‌رود زیرا پس از نیاز انسان به غذا، دومین نیاز اساسی بشر پوشاك است.

به همین دلیل صنعت نساجی كه شامل صنایع تولید الیاف، تبدیل الیاف به نخ، تبدیل نخ به پارچه و فرآیندهای تكمیل پارچه مانند رنگرزی و چاپ است، مهم‌ترین صنعت تولیدی بشر به شمار می‌رود و صنعت بافندگی یكی از مهم‌ترین مباحث در نساجی است كه در آن، نخ به پارچه تبدیل می‌شود كه از این میان می‌توان به بافندگی تاری پودی، بافندگی حلقوی و روش تهیه منسوجات بدون بافت اشاره كرد.

محمد امین ارجمندی موفق به ساخت دستگاه بافندگی حلقوی پودی شده كه قابلیت كشبافت بودن را نیز دارد.

● بافندگی به چند شكل صورت می‌گیرد؟

بافندگی هم به صورت دستی و هم به صورت مكانیكی صورت می‌گیرد كه از ماشین‌های متعددی در این خصوص استفاده می‌شود كه در طرح ساخت دستگاه بافندگی حلقوی پودی از یك ماشین گردباف یك سیلندر (از گروه سیلندر كوچك) در سیستم بافندگی حلقوی پودی استفاده شده است.

● چه شد كه این ایده به ذهنتان رسید؟

با توجه به تجربیاتم در تولید انواع جوراب‌‌ها با ماشین‌های گردباف در كارگاه جوراب بافی پدرم و قابلیت فنی این دستگاه در تولید سایر محصولات، ایده تولید سایر كالاها با ساختار مشابه (ساختار كشباف) به ذهنم رسید تا با ایجاد تغییرات در این دستگاه، گام‌های مثبتی در جهت بهبود تولیدات برداشته شود.

● این دستگاه به چه شكلی كار می‌كند؟

در این دستگاه پس از عبور نخ‌ها از اجزای ماشین شامل راهنمای نخ و مناطق كشش كه تنظیمات آنها از جهت علمی و تجربی بسیار حائز اهمیت است از قسمت راهنمای سیلندر استفاده شده است.

نهایتا براساس جهت چرخش سیلندر و بالا و پایین رفتن سوزن‌ها در شیار بادامك‌های سیلندر، تنظیم پارامترهایی از قبیل نیروی وارده بر سوزن‌ها و نخ و همچنین طول حلقه بافت منسوج در بافندگی از نظر علمی بسیار قابل توجه و تنظیمات آن بسیار حساس است.

● هدف از ساخت این دستگاه چه بود؟

هدف از ساخت این دستگاه در مقیاس كوچك، تولید انواع محصولات خاص پرمصرف شامل اسكاج، منسوجات كشی و عدم نیاز به واردات این كالاها به داخل كشور است.

● ویژگی‌های این دستگاه چیست؟

این دستگاه قابلیت بافت چند كالا مانند اسكاج، كش مو، ساق دست، ساق پا، هدبند و مچ بند را در مقایسه با نمونه مشابه خارجی كه فقط یك نوع كالا می‌بافند دارد.

این دستگاه كه ساخت آن حدود ۲۰ میلیون ریال هزینه برمی‌دارد، ساختار بسیار ساده‌ای دارد و با كم كردن قطعات، می‌توان تولید را بالا برد.

علاوه بر آن پایین آوردن وزن دستگاه تا حدود ۷۰ ۶۰ كیلوگرم برای جابه‌جایی آسان‌تر آن از سایر ویژگی این دستگاه به شمار می‌رود كه فضای بسیار كمی را اشغال كرده و می‌توان در منازل یا مغازه‌هایی شبیه زیرپله از آن استفاده كرد.