بهنام بهزادی كه این‌روزها پس از دوسال در قالب طرح اكران فیلم‌های فرهنگی موفق به اكران اولین فیلم سینمایی‌اش با عنوان «تنها دوبار زندگی می‌كنیم» شده، معتقد است: این‌كه به فیلمی انگ فرهنگی بزنند و آن‌چه كه از امتیازات اثر محسوب می‌شود به نوعی تهدید تبدیل كنند، اصلا اتفاق جالبی نیست.

این كارگردان در گفت‌وگویی با خبرنگار سینمایی خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، درباره دلایل به تعویق افتادن اكران این فیلم عنوان كرد: به ساده‌ترین عبارت می‌توان گفت كه بی‌هیچ دلیل مشخص اعلام شده‌ای، دوسال به صورت غیررسمی جلوی اكران این فیلم گرفته شد. طی این مدت هم نه كسی از میان مسوولان به گفت‌وگو با ما پرداخت و نه حتی كسی مسوولیت این موضوع را برعهده گرفت. حتی در دوره‌ای برای این‌كه مدیران این مسئله را از سر خود باز كنند به فیلم پروانه نمایش هم دادند، اما عملا تماس‌هایی با ما گرفته می‌شد كه معنای آن‌ها تأكید بر عدم اكران این اثر بود.

كارگردان «تنها دوبار زندگی می‌كنیم» در ارتباط با اكران این فیلم در قالب طرح اكران فرهنگی و این‌كه آیا این طرح باعث دیده شدن ساخته او شده نیز اظهار كرد: بهترین شكل نمایش این فیلم از نظر بنده این بود كه آن را پس از جشنواره و زمانی كه مورد توجه قرار گرفت و دیده شد اكران كنند، اما اكنون در بدترین شرایط اجتماعی و فصلی این اثر به نمایش درآمده است. زمانی كه دقیقا با فصل امتحانات قشر دانشجو برخورد دارد و از سویی در ماه محرم و در آستانه جشنواره فجر قرار داریم، تازه علاوه بر تمام این موارد، اكران این اثر باز هم به شكل تك‌سانس و با سالن‌هایی محدود است.

او در ادامه‌ی صحبت‌هایش درباره فیلم‌های فرهنگی اظهار كرد: این‌كه به فیلمی انگ فرهنگی بزنند و آن‌چه كه از امتیازات اثر محسوب می‌شود به نوعی تهدید تبدیل كنند، اصلا اتفاق جالبی نیست و به شخصه به هیچ عنوان با آن موافق نیستم. این اثر را می‌شد مدت‌ها پیش از این و حداقل در قالب گروه آزاد به نمایش بگذارند تا فروش آن چندین برابر شده و بهتر دیده شود. اما اكنون بسیاری از دوستان و آشنایان به بنده می‌گویند كه به سختی موفق می‌شوند بدانند كه این فیلم در چه سانس‌ها و چه سینماهایی به نمایش درمی‌آید. به هرحال تمام این موارد باعث می‌شود كه فیلم‌ها لطمه بخورند و طبیعتا این موضوع خوشایند نیست. به خصوص كه این فیلم ارتباط خوبی با مخاطب خود برقرار می‌كند و شاید با بهره‌مندی از شیوه اكران بهتر،می‌توانست به مراتب موفق عمل كند.

بهزادی در بخش دیگری از این گفت‌وگو در پاسخ به سوالی مبنی بر حمایت‌های صورت‌گرفته از این اثر، عنوان كرد: به غیر از حمایت‌هایی كه پس از دریافت پروانه ساخت از تمام آثار صورت می‌گیرد، هیچ اتفاق دیگری برای این اثر نیفتاد و درواقع هیچ نوع حمایتی از آن به عمل نیامد. حتی مسایل و حاشیه‌هایی كه پیرامون این فیلم اتفاق افتاد، شاید به حدی بود كه می‌توانست هر فرد دیگری را دلسرد كند و از پا دربیاورد. عكس‌العمل من در قبال این اتفاق‌ها در تمام این مدت سكوت بود چراكه گاه چنان احساس بی‌پناهی و تنهایی می‌كنیم كه فكر می‌كنیم هیچ‌یك از تلاش‌های ما به نتیجه نمی‌رسد شرایط را از آنچه هست دشوارتر هم می‌سازد.

این كارگردان در پاسخ به سوال دیگری مبنی بر تأثیر عدم اكران «تنها دوبار زندگی می‌كنیم» در به تعویق افتادن ساخت فیلم دوم او، به ایسنا گفت: فیلم اكران نشده دست كمی از فیلم ساخته نشده ندارد. فیلم باید با تماشاگر دیده شود و بازخورد آن به كارگردان و سازنده اثر منتقل شود تا پرونده آن اثر بسته شود وكارگردان آن بتواند به كارهای بعدی‌اش فكر كند. اما هنگامی كه چنین اتفاقی نمی‌افتد همواره یك پرونده باز و یك كار ناتمام وجود دارد و فرد تمركز و انرژی لازم برای پرداختن به پروژه‌های دیگر را ندارد.

كارگردان «تنها دوبار زندگی می‌كنیم» در خصوص عدم استفاده از بازیگران چهره در این فیلم و تأثیر این مسأله در اكران هم اظهار كرد: خود بنده هم در زمان شروع كار می‌دانستم كه عدم استفاده از بازیگران منجر به ازدست دادن بخشی از تماشاگران درزمان اكران می‌شود، اما به هرحال موضوعات دیگر برایم مهم‌تر بود. حتی همان‌ زمان با واسطه‌یابی واسطه برخی از دوستان بازیگری كه در جریان داستان فیلم قرار داشتند پیشنهاد می‌كردند كه در فیلم همكاری كنند و این موضوع به دلیل لطف زیاد این دوستان بود چراكه می‌دانستند این نوع فیلم‌ها مانند سایر آثار برایشان وجه مالی ندارد. با این وجود خود من به چند دلیل نمی‌خواستم بازیگر داشته باشم چراكه در آن مقطع زمانی احساس می‌كردم كه كلیت و ساختار این اثر به گونه‌ای است كه بهتر است بازیگر یا بازیگر چهره‌ای در آن نباشد. درواقع «تنها دوبار زندگی می‌كنیم» تلاش همه‌جانبه‌ای برای ارایه شکلی از سینما است که می‌کوشد تا با فاصله‌گرفتن از همه‌ی عناصر آشنا و معرفی رویکردی متفاوت با مخاطب مواجه شود. به‌عبارت بهتر تلاش کردم تا این فیلم پیشنهادی تازه یا دست‌کم متفاوت از سینما باشد و این ایده را در معرفی بازیگران نیز دنبال کردم.

وی در عین‌حال به شخصیت اول مرد این فیلم اشاره كرد و افزود: علاوه بر تمام موارد مطرح‌شده برای ایفای نقش سیامك به شخصه بازیگری را سراغ نداشتم كه صاحب چنین ویژگی‌هایی باشد.

بهنام بهزادی درباره نگارش فیلم‌نامه این فیلم توسط خود او هم عنوان كرد: طی سال‌های گذشته چندین فیلم‌نامه را برای فیلم‌های خود و دیگران به نگارش درآورده بودم كه برخی از آن‌ها هم به دلایلی ساخته نشد. اما به هرحال مهم‌ترین فعالیتم طی سال‌های قبل از ساخت این فیلم، فیلم‌نامه نویسی محسوب می‌شد به همین دلیل هم فیلم‌نامه این اثر را خودم نوشتم البته شیوه كاری‌ام به این‌گونه نیست كه بخواهم فیلم‌نامه خوبی را به دلیل آن‌كه خودم آن را ننوشته‌ام رد كنم. در كل هم بر این باورم كه فیلم‌نامه‌نویسی یك فعالیت تخصصی و حرفه‌ای است و باید به دست افراد صاحب‌نظر سپرده شود.

كارگردان «تنها دوبار زندگی می‌كنیم» در بخش دیگری از این گفت‌وگو و در پاسخ به مطلبی مبنی بر متفاوت بودن روایت این فیلم و شباهت آن به سینمای جدید، توضیح داد: به سینمای جدید دنیا علاقه‌مندم، هرچند كه روایت غیرخطی از مدت‌ها پیش در سینما و مدت‌ها پیش‌تر از آن در ادبیات هم سابقه داشته است.

وی درباره مدت زمان باقی‌مانده از زمان اكران این فیلم هم گفت: قرار است كه این اثر ۴ هفته نمایش داشته باشد. اكنون هم پیگیری‌هایی صورت گرفته تا این فیلم در شیراز هم به نمایش درآید و گمان می‌كنم كه در برخی شهرهای بزرگ دیگر هم به اكران درآید.

این كارگردان درباره بازتاب این فیلم نزد مخاطبان به ایسنا گفت: طی دفعاتی كه این فیلم را با تماشاگران سینما دیده‌ام، دچار خوشحالی بسیاری شده‌ام چراكه احساس كردم این‌همه مخاطبانی داریم كه طرفدار سینمای فرهنگی و متفاوت هستند. من طی چند سانسی كه به تماشای این فیلم در سینماها می‌رفتم دیدم كه همه بلیط‌ها به فروش رفته است و همین موضوع برایم بسیار دلگرم‌كننده و مسرت‌بخش بود و احساس كردم كه فیلمم این قابلیت را داشته كه مخاطب را تا لحظات آخر حفظ كند.

بهزادی در پایان صحبت‌هایش هم به نقدهای مثبتی كه این روز از «تنها دوبار زندگی می‌كنیم» منتشر شده اشاره كرد و گفت: این اثر بارها طی این روزها مورد توجه افراد مختلف قرار گرفته و در اكثر موارد روی صحبت دوستان با بنده بوده است، اما به شخصه بر این باورم اگر اثری به موفقیت دست می‌یابد حاصل زحمات تمام گروه است و فكر می‌كنم كه درست‌تر و واقع‌بینانه‌تر آن باشد كه تلاش این افراد هم مورد توجه قرار گیرد. خود من هم لازم می‌دانم كه از تلاش و زحمات تمام همراهانم در ساخت این فیلم تشكر كنم.

به گزارش ایسنا، «تنها دوبار زندگی می‌كنیم» پیش از این در بیست‌وششمین جشنواره فیلم فجر موفق به كسب عنوان بهترین فیلم از نگاه مطبوعات و منتقدان شده بود و در جشنواره‌های بین‌المللی حضور موفقی داشته است.

«تنها دوبار زندگی می‌كنیم» به تهیه‌كنندگی بهروز هاشمیان است و با مشاركت مركز گسترش سینمای مستند و تجربی و بهنام بهزادی تهیه شده است.

این فیلم توسط بایرام فضلی فیلمبرداری شده و موسیقی آن را حسین علیزاده نواخته است كه در آن علیرضا آقاخانی، عبادالله كریمی، رایا نصیری، نگار جواهریان،رامین راستاد به ایفای نقش می‌پردازند.