مدیرعامل سازمان تأمین اجتماعی با تاكید بر افزایش حقوق بازنشستگان بر اساس نرخ تورم گفت:اگر منابع لازم تأمین شود حقوق بازنشستگان را بیشتر از نرخ تورم پرداخت می‌كنیم.

علی ذبیحی در گفتگو با فارس اظهار داشت: با همت و تلاش همكاران در سال ۸۸ و با اجرای تعهداتی كه سازمان تأمین اجتماعی به طرف‌های قردادی در حوزه‌های مختلف درمان ، بیمه و بازنشستگی داشت و علی‌رغم حاد بودن وضعیت سازمان، سال ۸۸ را به خوبی پشت سر گذاشتیم.

وی با بیان اینكه طراز سازمان مثبت است ، افزود: سازمان تأمین اجتماعی در سال ۸۷ هزار میلیارد تومان كسری بودجه داشت كه تا پایان سال ۸۸ این كسری را به ۲۰۰ میلیارد تومان كاهش داد.

ذبیحی در خصوص آخرین میزان بدهی تأمین اجتماعی به بیمارستان‌ها و مراكز درمانی خاطرنشان كرد: بدهی سازمان به بیمارستان‌ها و مراكز درمانی امری طبیعی و مستمر است چرا كه به هر میزان كه این بدهی پرداخت می‌شود ، به نسبت آن بیمه‌شدگان از خدمات بهره‌مند شده و باز هم بدهی ایجاد می‌شود لذا همیشه فاصله بدهی به بیمارستان‌ها و مراكز درمانی وجود دارد.

وی در ادامه بیان داشت: سال گذشته به دلیل پرداخت‌هایی كه در همطرازی حقوق بازنشستگان وجود داشت، افزایش هزینه‌های درمانی در اثر افزایش تعرفه‌ها به حدود ۲۵ درصد و مراجعات فراوان به بیمارستان‌های تأمین اجتماعی، باعث شد كه در پرداخت‌ها و تهیه منابع مالی مشكل داشته باشیم.

مدیرعامل سازمان تأمین اجتماعی با اشاره به اینكه ۱۶۰میلیارد تومان از بدهی تأمین اجتماعی به مراكز درمانی در اواسط فروردین سال‌جاری پرداخت شده است ، اظهار داشت: طی امروز و فردا چند میلیارد تومان دیگر از این بدهی نیز پرداخت می‌شود.

ذبیحی با اشاره به اینكه بدهی تأمین اجتماعی به مراكز درمانی ۳۵۰ میلیارد تومان است، گفت: تعویق در پرداخت بدهی تأمین اجتماعی به مراكز درمانی ۴ ماه است و تأخیر در تحویل نسخ به اسناد پزشكی تأمین اجتماعی موجب تعویق در پرداخت بدهی این سازمان به مراكز درمانی شده است.

وی با اشاره به اینكه پرداخت طلب دولت به سازمان تأمین اجتماعی می‌تواند مؤثر باشد، گفت: زمانی كه وضعیت درآمد سازمان در گذشته بهتر بود، این پرداخت‌ها مؤثر نبود ولی در سال‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌های اخیر كه درآمدهای سازمان نسبت به هزینه‌هایش برابر شده، طبیعی است كه اگر دولت بخشی از طلب‌ها را بدهد سازمان نیز می‌تواند به تعهدات خود بهتر عمل كند.

مدیر عامل سازمان تأمین اجتماعی یادآور شد: مبلغ ۲ هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان بابت معوقه‌های دولت به چندین مجموعه از جمله سازمان تأمین اجتماعی در نظر گرفته شده است كه معلوم نیست سهم تأمین اجتماعی از این مبلغ چقدر است.

● بودجه ۸۹ سازمان تأمین اجتماعی ۱۴ هزار میلیارد تومان است

ذبیحی با اشاره به اینكه بودجه سال ۸۹ سازمان تأمین اجتماعی ۱۴ هزار میلیارد تومان است، بیان داشت: بودجه سال جاری به دلیل تشكیل نشدن جلسات شورای‌ عالی تأمین اجتماعی و طرح دوفوریتی كه توسط مجلس به تصویب رسید، هنوز مصوب نشده است.

وی در خصوص نقش هیئت امنا در سازمان تأمین اجتماعی گفت:‌ بر اساس قانون جدید و ساختار نظام جامع رفاه و تأمین اجتماعی، هیئت امنا، جایگزین شورای‌ عالی می‌شود.

ذبیحی با اشاره به اینكه افزایش حقوق بازنشستگان هنوز مشخص نیست، تصریح كرد: حقوق فروردین بازنشستگان تأمین اجتماعی براساس یك دوازدهم بودجه سال قبل پرداخت می‌شود.

مدیر عامل سازمان تأمین اجتماعی در خصوص افزایش حقوق بازنشستگان تأمین اجتماعی اظهار داشت: افزایش حقوق باید مراحل قانونی خود را طی كند و بعد از ابلاغ بودجه توسط دولت، در هیئت امنا و هیئت مدیره به تصویب برسد.

وی در پاسخ به این پرسش كه علت تغییرات متعدد در مدیران سازمان تأمین اجتماعی چیست، گفت: تغییرات در مدیریت‌های سازمان تأمین اجتماعی بر اساس اصل شایسته سالاری و تعهداتی است كه به بیمه شدگان داده‌ایم، موظف هستیم كه سازمان و فرایند كاركرد آن به‌گونه‌ای باشد كه به بهترین شرایط اداره شود.

مدیر عامل سازمان تأمین اجتماعی یادآور شد: اگر مدیری در تأمین اجتماعی مانع حركت رو به جلوی سازمان باشد طبیعی است كه نیروی جدید و پر انگیزه‌ و پركاری بیاوریم.

ذبیحی در پاسخ به این پرسش كه آیا در سازمان تأمین اجتماعی می‌مانید، اظهار داشت: بنده از ابتدا كه وارد سازمان تأمین اجتماعی شدم بر اساس تكلیفی كه واگذار ‌شد در راستای خدمت به مردم و نظام جمهوری اسلامی تلاش كردم.بنده سرباز جمهوری اسلامی هستم و برایم فرقی نمی‌كند كجا فعالیت كنم.

وی پرحاشیه بودن سازمان تأمین اجتماعی در سال‌های گذشته را به علت از بین رفتن منابع برخی از كاركنان این سازمان دانست و گفت: خیلی‌های متوجه حساسیت سازمان تأمین اجتماعی نبودند و اظهارات غیر كارشناسی كردند و احساس كردند كه اگر این رویه بنده در سازمان تأمین اجتماعی در جهت جلوگیری از هزینه‌های زائد ادامه پیدا كند، آنها دیگری جایی نخواهند داشت.

ذبیحی بیان داشت: با توجه به قراردادهای غیر قانونی كه در مؤسسه عالی پژوهشی تأمین اجتماعی بسته می‌شد این مؤسسه را تعطیل كردیم و در صدد انعقاد قراردادهای جدید با دانشگاه‌های بزرگ كشور هستیم تا بتوانیم كارهای پژوهشی و آموزشی خود را با برون سپاری به دانشگاه‌ها انجام دهیم.

وی در خصوص هدفمند كردن یارانه‌ها در تأمین اجتماعی اظهار داشت: در صورتی كه دولت بخش قابل توجهی از یارانه‌ها را كه می‌خواهد به صورت نقدی پرداخت كند از طریق حمایت‌های بیمه‌ای پرداخت كند در این صورت نظام تأمین اجتماعی قوی‌تر می‌شود.