مسعود ده نمکی سازنده فیلم اخراجی ها به مناسبت هفته بزرگداشت دفاع مقدس در جمع دانشجویان دانشکده شیمی واحد تهران شمال به تشریح پاره ای از سلحشوری ها و ارزشهای دوران جنگ تحمیلی و چگونگی دفاع رزمندگان از کیان و استقلال کشور پرداخت .

ده نمکی با بیان این نکته که در ادوار تاریخ باستان ایران ، اغلب جنگ های ایران منجر به جدا شدن بخشی از خاک کشور شده است افزود : " حفظ تمامیت ارضی کشور و امنیت امروز مرهون رشادت ها و جانفشانی های رزمندگان بوده است و گرنه به - زعم صدامیان قرار بود تهران ۳ روزه اشغال شود. "

کارگردان فیلم سینمایی اخراجی ها در ادامه گفت : علیرغم حمایت ها و تجهیز ماشین جنگی صدام ، رژیم بعثی نتوانست وجبی از خاک کشور را جدا کند ضمن این که سربازان به اسارات در آمده عراقی از تبعه ۱۷ کشور دنیا بودند و این نشان می داد که دنیایی بر علیه کشور ما تجهیز شده بودند .

وی با اشاره به طرح ها و برنامه ریزی های دقیق فرماندهان دوران دفاع مقدس گفت : بسیاری از متد های جنگی این فرماندهان جوان ، امروزه در دانشکده های جنگ دنیا تدریس می شود و این بسیار قابل ملاحظه و تحسین می باشد .

ده نمکی در ادامه با انتقاد از برخورد به دور از انصاف با ارزشهای جنگ افزود : در زمان جنگ ، تمام اقشار مردم از هر صنف و رده ای در کنار هم بودند و در هر مسلک و عقیده ای برای تمامیت ایران مبارزه می کردند و لازم است تا امروز نیز بعد از گذشت ۲۰ سال ضمن حفظ ارزشهای جنگ ، شرایط برای درک بیشتر وقایع و عظمت جانفشانی های رزمندگان بدون سیاسی کاری مهیا شود .

ده نمکی در ادامه از ساخت فیلم اخراجی های ۳ در یک سال آینده نیز خبر داد و اظهار داشت : موضوع این فیلم بیشتر به فضای پس از جنگ می پردازد و از هنر پیشه های فیلم های قبلی نیز در این فیلم استفاده می شود .

در پایان این برنامه ده نمکی به سئوالات حاضرین پاسخ گفته و بخش هایی از فیلم اخراجی ها پخش شد.