شاتل فضایی دیسكاوری پس از ماموریتی ۲ هفته‌ای به مقصد ایستگاه فضایی و پس از آن‌كه چند بار بازگشت آن به زمین به دلیل شرایط نامناسب جوی به تاخیر افتاد سرانجام روز جمعه و در ساعت ۵:۵۳ عصر به وقت محلی در پایگاه ذخیره فرود شاتل‌های فضایی یعنی پایگاه نیروی هوایی ادوارد در صحرای موجاوه ایالت فلوریدا به زمین نشست.

بدین ترتیب با پایان ماموریت ۱۲۸ - STS شاتل‌های فضایی یك گام دیگر به پایان دوره فعالیتشان نزدیك‌تر شدند. براساس برنامه پرتاب‌های شاتل‌های فضایی، تنها ۶ پرواز دیگر تا پایان همیشگی ماموریت‌های شاتل های فضایی باقی مانده است.

بر این اساس نوامبر امسال آتلانتیس به دیدار ایستگاه فضایی خواهد رفت و پس از آن در فوریه ۲۰۱۰ ایندیور، مارس ۲۰۱۰ دیسكاوری، می ۲۰۱۰ آتلانتیس، جولای ۲۰۱۰ اندیور و در نهایت در سپتامبر ۲۰۱۰ شاتل دیسكاوری آخرین بار به فضا خواهند رفت تا پرونده پرواز شاتل‌های فضایی برای همیشه بسته شود.

البته این برنامه به شرطی پیش خواهد رفت كه در این میان اتفاق ویژه‌ای برای شاتل‌ها نیفتد و از سوی دیگر تحولات ناسا این برنامه را تغییر ندهد. تحولاتی كه از جمله مهم‌ترین آنها می‌توان به ابراز تمایل باراك اوباما به ادامه فعالیت شاتل‌ها، انتقادهای جدی به برنامه سفر دوباره به ماه و برنامه‌های مدیر جدید ناسا اشاره كرد.

این روزها ناسا روزهای دشواری در زمینه تصمیم‌گیری سپری می‌كند و از جمله مهم‌ترین تصمیم‌هایی كه باید اتخاذ شود مربوط به برنامه بازگشت به ماه است كه بر اساس طرح جورج بوش رئیس‌جمهور پیشین ایالات متحده باید تا سال ۲۰۲۰ محقق شود، اما اینك گروهی از متخصصان كه این طرح را دوباره بررسی كرده‌اند معتقدند این پیشنهاد با امكانات، واقعیات و نیازهای فعلی ناسا هماهنگ نیست و باید تاریخ این بازگشت را عقب انداخت. ایشان معتقدند این تاخیر زمینه را برای سفری هدفمند به ماه فراهم خواهد كرد.

منبع: scincedeily