كارشناسان معتقدند، روش‌های طبیعی گوناگونی در طبیعت می‌توان یافت كه قادر به رفع این آلاینده‌هاست. یكی از این روش‌ها استفاده از نور طبیعی خورشید است كه بر بسیاری از آلاینده‌ها، بخصوص آلاینده‌های رنگی اثر گذاشته و آنها را به مواد دیگری تبدیل می‌كند كه در پاره‌ای از موارد این تركیبات به ‌مراتب سمی‌تر از تركیبات اولیه هستند.

اما با توجه به خاصیت معجزه‌آسای طبیعت، روش‌های دیگری نیز وجود دارند كه می‌توانند‌‌برای سرعت بخشیدن به این فرآیند مورد استفاده قرار گیرند. در این میان گیاه‌درمانی این توانایی را دارد كه با جذب مواد آلاینده و استفاده از این مواد در فرآیند فتوسنتز، نه‌تنها فرآیند حذف آلودگی را سرعت می‌بخشد، بلكه از ایجاد مواد سمی‌ ناشی از تجزیه مواد آلاینده جلوگیری به‌عمل می‌آورد. امروزه گیاه‌درمانی علمی ‌است كه برای كمك به حل معضل آلاینده‌ها به كمك حفاظت محیط‌زیست آمده است.

امروزه با وجود تمام‌ قوانینی كه به منظور جلوگیری از آلودگی محیط‌ زیست در كشورهای مختلف وضع شده‌اند، انواع آلودگی، مانند آلودگی هوا، آب و خاك در حال گسترش هستند.

در این میان آلودگی محیط‌های آبی، شامل آلودگی آب‌های سطحی و زیرزمینی ناشی از فعالیت‌های انسانی به یكی از مشكلات زیست‌محیطی در سراسر سیاره زمین بدل شده‌است كه به دلیل محدودیت این منابع ادامه این روند هشداری جدی برای كنترل و جلوگیری از انتشار این آلاینده‌هاست.

مهندس عمید مرندی، عضو هیات‌مدیره انجمن متخصصان محیط زیست ایران و كارشناس ارشد دفتر ارتباط با صنعت و مراكز علمی‌ پژوهشگاه علوم و فناوری رنگ با اشاره به تحقیقات صورت گرفته برای بررسی اثر گیاه آزولا در پالایش آلاینده‌ها گفت: امروزه اگرچه گیاه‌درمانی علمی‌ نوین است، اما به دلیل اثبات نتایج منحصر به فرد آن رو به گسترش است و بخش تحقیقات كشورها بیش از پیش به بررسی این علم روی آورده‌اند كه در كشور ما نیز باید به این بخش با دید جدی‌تری نگاه شود.

وی گفت: انواع پساب‌های صنعتی و خانگی با ورود بی‌رویه به طبیعت، به طور خطرناكی محیط‌ زیست را تهدید می‌كند.

در این میان در جایی مانند صنایع كه به دلیل وجود افراد متخصص انتظار می‌رود پتانسیل كافی برای جلوگیری و رفع آلودگی‌ها وجود داشته ‌باشد، در عمل با انتشار گازهای سمی‌ و پساب‌های خطرناك به طبیعت كارنامه بدی را ارائه می‌دهند كه به دلیل نبود تخصص لازم و كافی، عدم احساس مسوولیت، آینده‌نگری و بی‌توجهی به استانداردهای محیط‌ زیستی چنین شرایطی تشدید می‌شود.

در هرصورت، همراه با افزایش درك عمومی ‌از شرایط خطرناك موجود انتظار می‌رود این روند هر چه سریع‌تر متوقف شود و تمام ‌مسوولان صنایع با دید دیگری نسبت به رفع این معضل اقدام كنند.

امروزه روش‌های مختلفی برای تصفیه پساب‌های صنعتی وجود دارد كه به‌عنوان نمونه می‌توان به روش‌های فیزیكی شیمیایی، مانند لخته كردن، شناورسازی و الكتروشیمی، روش‌های بیولوژیكی و استفاده از انواع صافی‌ها اشاره كرد.

همچنین استفاده از جاذب‌ها و روش‌های اكسیداسیون پیشرفته برای كاهش مقادیر كم آلودگی نیز از سوی كارشناسان توصیه می‌شود. تمام ‌این روش‌ها دارای مزایا و معایب خاص خود است و هریك در یكی از مراحل تصفیه پساب و بسته به غلظت و نوع آلاینده كاربرد دارند.

اما دیربازی است انسان‌ها به این نكته پیبرده‌اند كه طبیعت توانایی دفاع از خود را در برابر عوامل خارجی دارد و تنها كاری كه انسان‌ها باید انجام دهند، جهت‌دهی و تقویت این توانایی‌هاست.

در حقیقت چنانچه استفاده صحیحی از طبیعت صورت ‌پذیرد و عوامل مؤثر در جای مناسب به كار گرفته شوند، طبیعت به‌تنهایی از كارایی بالایی برای رفع آلودگی‌ها برخوردار است.

استفاده از نور خورشید برای پاكیزه كردن البسه نمونه‌ای از چنین كاربردهایی است كه قدمت آن مشخص نیست. اما این فرآیند نیاز به زمان زیادی دارد. برای این‌منظور مناسب به نظر می‌رسد مجموعه‌ای از روش‌های طبیعی به طور همزمان استفاده و مورد بررسی قرار گیرند.

● گیاه‌ پالایی

دكتر فرامرز دولتی ارده‌جانی، عضو هیات علمی ‌دانشگاه شاهرود در رابطه با تحقیق گیاه آزولا و پایش آلاینده‌ها گفت: یكی از روش‌های پایش آلاینده‌ها استفاده از گیاهان برای رفع آلودگی در طبیعت است كه این روش به طور عمومی‌ گیاه‌پالایشی (Phytoremediation) نامیده می‌شود. البته بسته به مكانیسم عمل و فرآیندی كه آن را انجام می‌دهد، نام‌های متنوعی بر آن گذاشته شده‌است كه به‌عنوان نمونه می‌توان به استخراج گیاهی، تجمع گیاهی، تثبیت گیاهی، تجزیه گیاهی، تبخیر گیاهی و تصفیه به وسیله ریشه اشاره كرد.

از روش گیاه‌پالایی برای تصفیه فلزات سنگین از خاك و تركیبات آلی از آب استفاده شده‌است. همچنین سیستم‌ها و گیاهان مختلفی نیز برای این‌ منظور مورد استفاده قرار گرفته كه می‌توان به ماكروفیت‌های موجود تالاب‌های طبیعی و مصنوعی و ماكروفیت‌های شناورمانند به‌همراه كشت گیاه سنبل آبی اشاره كرد.

طبیعت توانایی دفاع از خود را در برابر عوامل خارجی دارد و تنها كاری كه انسان‌ها باید انجام دهند جهت‌دهی و تقویت این توانایی‌هاستوی با اشاره به بخش‌های دیگر این تحقیق ادامه داد: رنگ‌زای مورد استفاده در آزمایش‌های آبی اسیدی ۹۲ (۹۲ AB) است. این رنگ‌زا بدان دلیل انتخاب شد كه در برابر نور حساس بوده و به مرور رنگ‌بری می‌شود و در نتیجه نمونه مناسبی برای بررسی اثر استفاده از نور خورشید و گیاه آزولاست.

وی ادامه داد: گیاه آزولا از تالاب بندر انزلی و از نواحی مركزی آن برداشت شد كه در انتخاب آن به جوان بودن گیاه نیز دقت شد. گونه قالب گیاه آزولا در ایران Azolla filiculoides است. در این تحقیق نیز از این گونه استفاده شد. گیاه پس از انتقال به تهران به مدت یك ماه، به‌منظور تطبیق با شرایط جدید، در درون ظروف بزرگ نگهداری و به‌صورت تك لایه بر سطح آب درون ظروف گسترده شد؛ چراكهدرغیراینصورت گیاه بسرعت پژمرده می‌شود.

● نتایج بررسی‌ها

دكتر خشایار بدیعی، عضو هیات علمی ‌پژوهشگاه علوم و فناوری رنگ نیز با اشاره به نتایج این تحقیقات گفت: در این تحقیق برای هریك از غلظت‌های اولیه رنگ‌زا، در شرایط مختلف، آزمایش رنگ‌بری در سه حالت وجود گیاه آزولا بر سطح پساب، عدم وجود گیاه و شبیه‌سازی حضور آن بر سطح پساب با استفاده از كاغذهای آلومینیومی، تابش مستقیم نور برسطح پساب داخل ظرف آزمایشگاهی بدون حضور گیاه و كاغذ آلومینیومی ‌مورد بررسی قرار گرفت.

در شرایطی كه گیاه آزولا حضور دارد، سرعت رنگ‌بری به مراتب بیشتر از شرایط دیگر است و تنها با افزایش غلظت است كه به دلیل افزایش جذب انرژی نوری به‌دلیل تیره‌تر شدن محلول در غلظت‌های بالاتر، سرعت رنگ‌بری در شرایط تابش مستقیم نور با شرایطی كه گیاه آزولا سطح ظروف آزمایشگاهی را پوشانده‌ است برابری می‌كند.

در هرصورت در زمان‌های كوچك در تمام‌ غلظت‌های اولیه آزولا با سرعت بیشتری رنگ‌بری كرده و این در شرایطی است كه در تمام‌ آزمایش‌ها میزان آزولا ثابت بوده ‌است.

در تمام این آزمایش‌ها اختلاف زیادی میان شرایط وجود گیاه آزولا و شرایطی كه سطح مایع با تكه‌های كاغذ آلومینیومی ‌پوشانده شده است، وجود دارد.

مهندس سارا شاكر، كارشناس ارشد شیمی‌ دانشگاه شهید رجایی در این زمینه گفت: نور خورشید به‌عنوان یك عامل پاك و ضدعفونی‌كننده از دیرباز شناخته شده بود، اما سرعت فرآیند آن بسیار كند بوده و در بسیاری از موارد فرآیند آن همراه با بو و ظاهری نازیباست.

در این تحقیق عامل دیگری كه گیاه آزولاست به این فرآیند افزوده شد. نتایج ارائه شده نشان داد این عامل كمكی بخصوص در غلظت‌های پایین بخوبی عمل كرده و با سرعت بمراتب بیشتری عمل رنگ‌بری را انجام می‌دهد.

البته برای درك بهتر فرآیندی كه اتفاق افتاده و شناسایی محصولات هر یك از دو فرآیند رنگ‌بری با تابش مستقیم و استفاده از گیاه، نیاز به آزمایش‌های بیشتری است، ولی ظاهر شاداب گیاه آزولا طی این فرآیند، نشان‌دهنده تولید مواد غیر سمی ‌در اثر فرآیند استفاده از گیاه آزولاست و این در شرایطی است كه فرآیند تابش مستقیم نور می‌تواند حداقل در مرحله‌ای از مكانیسم آن، تركیباتی بسیار سمی‌ تولید كند. هرچند این تركیبات بسیار ناپایدار هستند، ولی حتی در این مدت كوتاه بقا نیز می‌تواند خطرزا یا حداقل آزاردهنده باشند.

در هر صورت نتایج این تحقیق نشان از تأثیر مثبت و قابل قبول فرآیند گیاه‌درمانی در رفع آلودگی از پساب‌های صنایع، بخصوص در غلظت‌های بسیار كم دارد كه این نكته با توجه به محدوده فعالیت سایر روش‌ها و هزینه بالای آنها برای حذف آلاینده‌ها در غلظت‌های پایین حائز اهمیت است. در ضمن، مواد حاصل از این فرآیند با توجه به بقای گیاه در محیط زیست سازگار هستند، هرچند اثبات این نكته نیاز به آزمایش‌های تكمیلی دارد.

حمیده‌سادات ‌هاشمی