یک متخصص مغز و اعصاب سه راه را برای فهمیدن علت تاری چشم و راهکار پیش روی بیماران برشمرد.

دکتر «سیدعبدالرضا طبسی» ضمن بیان خبر فوق اظهار داشت؛ «برخی مواقع به علت اختلال در هماهنگی دو چشم، فرد دوبینی دارد اما فکر می کند تار می بیند.

در این حالت، بیمار با بستن یک چشم و دیدن با چشم دیگر می تواند متوجه این مشکل بشود. اگر با دو چشم تار می بیند و با یک چشم درست می بیند مشخص می شود که دو چشم وی هماهنگی دید ندارد و باید به متخصص مغز و اعصاب مراجعه کند.»

وی در ادامه افزود؛ «مورد دوم مربوط به عیوب انکساری چشم است.

وقتی بیمار چشمش تار می بیند اگر چشمانش را تنگ کرد و نقطه یی که تار می دید، شفاف شد او مشکل عیوب انکساری دارد و با تجویز عینک یا اعمال جراحی مشکل او حل می شود که صدالبته تشخیص قطعی با چشم پزشک است.»

عضو هیات علمی کنگره چشم پزشکی گفت؛ «دسته سوم کسانی هستند که در عصب بینایی شان مشکل دارند. این مشکل ممکن است ناشی از ضربه، التهاب، مسائل تغذیه یی یا فشار باشد.

▪ مهم ترین نکته این است که این افراد بدانند به صورت ناگهانی دچار مشکل تاری چشم شده اند یا به تدریج؟»

دکتر «طبسی» اظهار داشت؛ «در این مواقع فرد بیمار باید به متخصص نوروافتالمولوژیست یا متخصص مغز و اعصاب مراجعه کند تا مشکلش بررسی و حل شود.»

وی گفت؛ «براساس تحقیقی که به مدت ۱۵ سال روی بیمارانی که التهاب عصب بینایی داشته اند، انجام شده، مشخص شده در ۷۵ درصد موارد، این افراد به بیماری ام اس دچار شده اند که درمان خاص خود را دارد. اما در ۲۵ درصد موارد هم، طول درمان فرد کوتاه است.

اما نکته مهم این است که باید بدانیم هر التهاب عصب بینایی نشانه ام اس نیست.»

وی همچنین گفت؛ «آمار دقیقی در ایران وجود ندارد که چند درصد از افرادی که تاری چشم دارند با عینک مشکل شان حل می شود و چه تعدادی مشکل التهاب بینایی دارند.» لازم به ذکر است نوزدهمین کنگره چشم پزشکی ایران از ۲۵ تا ۲۸ آبان ماه در سالن همایش های رازی برگزار می شود.