در این مراسم كه در تالار بتهوون خانه هنرمندان ایران برگزار شد، سعدی افشار از برگزاری این مراسم قدردانی كرد و گفت: امشب حال و هوای مرا عوض كرده است، زندگی‌ام كش و قوس‌های بسیاری داشت تا به اینجا رسیدم. كسی را نداشتم كه از من مراقبت كند، پدر و مادر نداشتم و پول خرید كتاب و دفتر هم نداشتم به خاطر همین، بی‌سواد ماندم.

او یادآور شد:البته آدم خیری بود كه برایم كتاب نو خرید تا درس بخوانم. اما از سن‌وسال من گذشته بود. یك هفته به اكابر رفتم و در انداز‌ه‌ا‌ی كه بتوانم روزنامه بخوانم، باسواد شدم.

سعدی افشار از یك اجرای سیاه‌بازی در یك دیوانه‌خانه، یاد كرد و گفت: سختی‌های بسیاری كشیدم، اما چون كمی صبورتر از هم دوره‌ای‌هایم بودم، توانستم با هنرمندان بالادستی خود دوست شوم.

این هنرمند پیشكسوت اینگونه سخنانش را به پایان رساند: ببخشید كه بعضی جاها امضا كرده‌ام، امضای مرا قایم كنید و به كسی نشان ندهید.

در این مراسم كه به كوشش مجله «سینما تئاتر» برگزار شد، حسین فرخی مدیرمسوول و صاحب امتیاز این مجله به ابراز گله‌مندی از حضور كم‌رنگ هنرمندان قدیمی پرداخت و گفت: با وجود دعوت از دوستان اما تشریف نیاوردند، اما اگر بزرگداشت چخوف، بكت، آنوی و ... را برگزار می‌كردیم، شاید دوستان بیشتری می‌آمدند. نباید فرهنگ كهن سرزمین‌مان را این‌گونه ساده بگیریم.

این كارگردان تئاتر با اظهار تأسف از كم‌توجهی مركز هنرهای نمایشی نسبت به تئاتر سنتی؛ سیاه‌بازی را یكی از اصیل‌ترین و انتقادی‌ترین گونه‌های نمایشی برشمرد كه از دل مردم بیرون آمده است.

فرخی تأكید كرد: هنرمندان سیاه‌باز بیش از مبارزان روشنفكر، جسارت داشته‌اند. چراكه «سیاه» آرمان‌گرایی است كه حرف دل مردم جامعه را مطرح می‌كند.

او در عین‌حال خواستار توجه بیشتر مسوولان نسبت به این‌ گونه‌های نمایشی شد و افزود: مطمئنم وزیر ارشاد ما در عمرش حتی یك نمایش سیاه‌بازی هم ندیده است. آدم‌ها می‌آیند و می‌روند اما فرهنگ نباید از بین برود. باعث تأسف است كه مسوولان نسبت به این مقوله ذره‌ای هم شناخت ندارند. كم‌رونقی هنرهای سنتی ما به خاطر ضعف مدیریت است.

به درخواست فرخی، حاضران در برنامه به مدت یك دقیقه به پا خاستند و سعدی افشار را تشویق كردند.

در ادامه كوروش نریمانی، نمایشنامه‌نویس و كارگردان تئاتر كه نمایش «شب‌های آوینیون» را درباره یك گروه سیاه‌بازی نوشته و اجرا كرده است، در سخنانی با اشاره به علاقه‌اش به طنز و شیوه‌های اجرایی نمایش‌های ایرانی و با تأیید سخنان فرخی توضیح داد: سیاه‌بازی كمدی است اما كمدی‌تر از آن این است كه وقتی می‌خواهند نمایشی را تخطئه كنند، آن را لاله‌زاری می‌نامند. در گذشته هنرمندان غرب‌زده، چنین سخنی می‌گفتند. اما حال مدیریت تئاتر هم یاد گرفته چنین بگوید.

او ادامه داد: كمدی اینجاست كه مدیریت تئاتر ما نمی‌داند سیاه‌بازی شیوه اجرای نمایش ایرانی است و می‌خواهند نوعی تئاتر را در تئاترشهر اجرا كنند كه هیچ ربطی به فرهنگ مردم ما ندارد.

نریمانی با انتقاد از اعمال سخت‌گیری در ممیزی آثار كمدی تصریح كرد: هرگاه می‌خواهند نمایشی را سانسور كنند می‌گویند لاله‌زاری است. این حرف به معنای آن است كه آن نمایش حرف دل مردم است.

نریمانی زیباترین نمایشی را كه در زندگی‌اش دیده، «كاكا سیاه» اثر سعید خاكسار دانست و اضافه كرد:

«شب‌های آوینیون» را تحت‌تأثیر این نمایش نوشتم و اجرا كردم. خوشحالم كه در اوایل ورودم به تهران، فقط نمایش سیاه‌بازی دیدم و از آن یاد گرفتم و تعظیم می‌كنم به سعدی افشار.

هم‌زمان با برپایی نمایشگاه عكس «در پی نقاب» كه به مدت یك هفته تصاویری از سعدی افشار در نمایش «قولنج» را كه توسط رضا موسوی عكاسی شده بود به نمایش می‌گذاشت، مسابقه عكاسی هم برگزار شد كه شب گذشته خسرو پرخیده، محمدرضا مصیبی و رئوفه رستمی به عنوان برندگان این مسابقه معرفی شدند.

سیامك زمردی مطلق عضو هیأت داوران این مسابقه، ابراز خرسندی كرد:عكاسی تئاتر آن قدرت را پیدا كرده كه بتواند سهم كوچكی از برنامه‌های بزرگداشت باشد.

او با قدردانی از رضا موسوی عكاس، عكس‌های این نمایشگاه و حمید پورآذری كه همراه با گروه هنرجویان نوجوان فرهنگسرای بهمن در طول این یك هفته برنامه پرفرمنسی را اجرا كرده بودند، افزود: عكاسی تئاتر می‌تواند خدمت بسیاری به این هنر بكند. این را باور داشته باشیم عكس‌های باقی‌مانده این نمایشگاه تا یك هفته دیگر در ستاد برگزاری خواهد ماند.

در بخش دیگری از این مراسم گروه هنرجویان نوجوان فرهنگسرای بهمن به سرپرستی حمید پورآذری، با اجرای قطعه‌ای كوتاه، عكس‌های سعدی افشار را روی صحنه چیدند و در قطعه كوتاهی كه اجرا كردند، گفتند:

«هرگز نری از یادمون ای سعدی شیرین زبون

شب با تو نازنین شده سیاه ناز مهربون»

اجرای قطعه‌ای سیاه بازی از گروه تماشا به سرپرستی روستا، اجرای برنامه نقالی توسط شیرین امامی و پخش تصاویری از نمایشگاه عكس‌ها از دیگر برنامه‌های این مراسم بود و در پایان برنامه نیز از ستاد برگزاری آن متشكل از ماهنامه سینما تئاتر، كانون طرح نونگار، حمید پورآذری و رضا موسوی تقدیر شد.

همچنین نماینده بانك ملت، یك سكه بهار آزادی و كارت هدیه به سعدی افشار اهدا كرد.

مهران فرهادی، سردبیر ماهنامه سینما تئاتر با ارایه گزارشی از برگزاری این برنامه گفت: نمایشگاه پنج‌هزار بازدیدكننده داشته و عواید به دست آمده از این برنامه در مراسم دیگری به سعدی افشار اهدا خواهد شد.