«سر ریچارد برنسون» درحال رونمایی دستگاه پرنده یی است که از آن برای بردن مسافران خصوصی به فضا استفاده خواهد شد. «اسپیس شیپ ۲» در موهاوی واقع در ایالت کالیفرنیا پرده برداری می شود.

این دستگاه پرنده طی ۱۸ ماه آینده تحت آزمایش قرار خواهد گرفت و پس از آن اجازه خواهد یافت با فروش بلیت افراد را در سفرهای کوتاه به نقطه یی بالاتر از جو زمین ببرد.

«سر ریچارد» که هدایت گروه «ویرجین گالاکتیک» را بر عهده دارد، مصمم است اولین پروازها را از ایالت نیومکزیکو انجام دهد و پس از آن پرواز را از دیگر نقاط جهان انجام خواهد داد.

«سر ریچارد» پیش از پرده برداری رسمی گفت؛ «ما می خواهیم این برنامه یک شروع کاملاً تازه در عصر مسافرت های فضایی تجاری باشد.»

«اسپیس شیپ ۲» بر مبنای مدل فضاپیمای «اسپیس شیپ ۱» طراحی شده است که ابتدا با یک هواپیما به هوا می رفت و از آنجا راهی فضا می شد. آن فضاپیما، اولین فضاپیمای خصوصی جهان بود که یک رشته پروازهای آزمایشی را در سال ۲۰۰۴ انجام داد، اما «اسپیس شیپ ۲» دو برابر «اسپیس شیپ ۱» است و طول آن به ۱۸ متر می رسد.

در حالی که فضاپیمای قبلی فقط یک خلبان و ظرفیت حمل دو مسافر را داشت، مدل تازه دو خدمه و جای شش مسافر را خواهد داشت و تاکنون ۳۰۰ نفر برای سفر با آن به فضا ثبت نام کرده اند. اینها کسانی هستند که حاضرند ۲۰۰ هزار دلار برای این سفر دوساعته که شش دقیقه آن در حالت بی وزنی خواهد بود، پرداخت کنند.

«ریچارد برنسون» به بی بی سی گفت؛ «باورکردنی نیست که تاکنون فقط ۴۵۰ نفر به فضا رفته اند؛ این تعداد شامل همه روس ها، همه چینی ها و همه امریکایی ها با هم است. ما با کمک ویرجین گالاکتیک (شرکت تازه فضانوردی تجاری خود) باید بتوانیم در ۱۲ ماه اول پس از شروع به کار، حدود هزار نفر را به فضانورد تبدیل کنیم.»

بسیاری از این فضانوردان آینده در مراسم پرده برداری از «اسپیس شیپ ۲» در فرودگاه هوایی و فضایی موهاوی شرکت کردند.

شرکت «ویرجین گالاکتیک» رقبایی خواهد داشت، اما در صورتی که آزمایش «اسپیس شیپ ۲» با موفقیت انجام شود، مسلماً اولین شرکتی است که وارد بازار خواهد شد.

هواپیمایی که «اسپیس شیپ ۲» را به هوا خواهد برد تا از آنجا به فضا پرتاب شود، «وایت نایت ۲» نام دارد که سال گذشته تکمیل شده و آزمایش آن اکنون شروع شده است.