رئیس گروه تربیت‌بدنی آموزش و پرورش شهر تهران گفت: مربیان متخصص در ساعات تربیت‌بدنی با توجه به امكانات موجود در مدارس باید هر ترم به دانش‌آموزان یك رشته ورزشی را تعلیم دهند.

علی‌رضا اسدی در گفت‌وگو با خبرنگار اجتماعی باشگاه خبری فارس «توانا» اظهار داشت: در بیشتر مواقع مربیان متخصص درس تربیت‌بدنی جذب مدارس راهنمایی و متوسطه می‌شوند كه این امر باعث كمبود معلم متخصص درس تربیت بدنی در پایه‌های چهارم و پنجم ابتدایی می‌شود.

وی ادامه داد: صاحبنظران تعلیم و تربیت در بخش تربیت‌بدنی معتقدند كه تربیت‌بدنی و انجام حركات صبحگاهی حتی برای دانش‌آموزان و كودكان و خرد‌سالان نیز باید در نظر گرفته شود.

رئیس گروه تربیت‌بدنی آموزش و پرورش شهر تهران افزود: وزارت آموزش و پرورش در خصوص ساماندهی نیروی انسانی طرحی را در قالب آموزش‌های تئوری و عملی معلمان ارائه داده است اما در اجرای این طرح با مشكلاتی مواجه است.

● افزایش زمان درس تربیت بدنی از ۲ ساعت به ۳ ساعت

اسدی بیان كرد: صاحبنظران در بخش تربیت‌بدنی معتقدند كه باید مربیان متخصص از اول تا پنجم دبستان در درس تربیت‌بدنی فعالیت كنند اما در این بخش نیز با چالش و مشكلاتی مواجه هستیم.

وی افزود: یكی از مصوبات شورای آموزش و پرورش در مقطع راهنمایی، افزایش درس تربیت‌بدنی از ۲ ساعت به ۳ ساعت است كه لازمه این امر وجود معلم متخصص به اندازه كافی در این بخش است.

رئیس گروه تربیت بدنی آموزش و پرورش شهر تهران ادامه داد: سال گذشته در دو منطقه طرح افزایش ساعت تربیت‌بدنی، از ۲ به ۳ ساعت را اجرا كردیم كه نتیجه به دست آمده رضایتبخش بود و قرار است كه این طرح را در سال جدید در مقطع راهنمایی نیز اجرا كنیم.

اسدی ادامه داد: لازمه اجرای این طرح وجود معلمان متخصص درس تربیت‌بدنی در حد نیاز است كه در این خصوص حدود ۳۵۰ مربی تربیت‌بدنی در كلیه مقاطع كم داریم.

● فضاهای ورزشی در تهران برای هر دانش‌آموز باید یك متر مربع باشد

اسدی اظهار داشت: در دبیرستان به اندازه كافی معلم تربیت‌بدنی وجود دارد كه از اول مهر ساماندهی می‌شوند این در حالی است كه طبق استانداردهای جهانی در بخش ساماندهی نیروی انسانی خیلی عقب نیستیم.

رئیس گروه تربیت بدنی آموزش و پرورش شهر تهران افزود: فضاهای ورزشی در تهران برای هر دانش‌آموز حدود ۱۸ سانتی‌متر مربع است.

وی در خصوص فضاهای ورزشی عنوان كرد: طبق برنامه چهارم توسعه باید فضای آموزشی برای هر فرد یك متر مربع در نظر گرفته شود كه متأسفانه در این زمینه، تهران فقیر‌ترین استان در مقایسه با سایر استان‌‌های كشور است.

اسدی گفت: آموزش و پرورش، سازمان تربیت‌بدنی و دولت باید از طریق برنامه‌ریزی‌های منظم، فضاهای ورزشی را توسعه داده و در اختیار دانش‌آموزان قرار دهند كه متأسفانه در این زمینه نیز با مشكلات زیادی مواجه هستیم.

● مربیان ورزش مدارس غیرانتفاعی فاقد تخصص هستند

وی گفت: مدارس غیرانتفایی زمانی كه قصد استخدام مربی تربیت‌بدنی را دارند باید به تخصص و صلاحیت مربیان توجه داشته باشند؛ در این راستا مسئولان باید استخدام مربی متخصص در مدارس غیر انتفایی را به عنوان یك قانون در آورند.

رئیس گروه تربیت‌بدنی آموزش و پرورش شهر تهران با اشاره به موفقیت دانش‌آموزان تهرانی در خصوص مسابقات ورزشی در سطح استان‌ها گفت: سال گذشته در بین استان‌ها، دانش‌آموزان دختر و پسر تهرانی موفق به كسب مقام قهرمانی شدند.

اسدی ادامه داد: در این مسابقات دختران در ۱۸ رشته و پسران در ۲۲ رشته از سه مقطع تحصیلی در سطح كشور بهترین مقام‌ها را كسب كردند.

● دولت برای احداث سالن ورزشی در مدارس سرمایه‌گذاری‌ كند

اسدی بیان كرد: اقدامات بخش تربیت‌بدنی در چند موضوع كاری مورد بررسی قرار گرفته است كه یكی از این بحث‌ها، توزیع كانون‌های ورزشی است كه نظارت بر كار این كانون‌ها برعهده مربیان متخصص است كه دانش‌آموزان تعلیم دیده در این كانون‌ها به مسابقات كشوری اعزام می‌شوند.

‌رئیس گروه تربیت‌بدنی آموزش و پرورش شهر تهران گفت: مربیان متخصص در ساعات تربیت‌بدنی با توجه به امكانات موجود در مدارس باید هر ترم به دانش‌آموزان یك رشته ورزشی را تعلیم دهند.

وی افزود: در این راستا دولت باید سرمایه‌گذاری‌های ویژه‌ای در خصوص احداث سالن ورزشی در مدارس انجام دهد‌؛ این سرمایه‌گذاری‌ها باید بیشتر در بخش احداث سالن‌های ورزشی و استخر برای دانش‌آموزان دختر باشد.

● باید برای توسعه فضاهای ورزشی اعتباراتی در نظر گرفته شود

وی اظهار داشت: نبود امكانات مالی و اعتباری از دیگر مشكلات فضای ورزشی است كه در برنامه‌های توسعه دولت این مشكلات اعلام شده كه در این زمینه پیش‌بینی هایی انجام شده است كه باید برای توسعه این فضاها تأمین اعتبار شود.

اسدی افزود: مشاركت سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی، وزارت آموزش و پرورش، شهرداری‌ها‌، استانداری‌ها و سایر دستگاه‌ها با تربیت‌بدنی می‌تواند در جهت توسعه فضاهای ورزشی مؤثر باشد و فضاهایی را كه شهرداری در سطح تهران برای توسعه ورزش ایجاد ‌كرده باید به وزارت آموزش و پرورش واگذار شود تا نیروی متخصص و مربی بر آنها نظارت داشته باشد.

● خیرین مدرسه ساز را برای ایجاد فضاهای ورزشی تشویق كنیم

رئیس گروه تربیت‌بدنی آموزش و پرورش شهر تهران ادامه داد: خیرین مدرسه‌ساز را باید برای ساخت فضاهای ورزشی توجیه و تشویق كنیم تا برای ایجاد فضای ورزشی نیز سرمایه‌گذاری كنند.

اسدی گفت: در بخش عمرانی باید حداقل ۱۵ میلیارد تومان بودجه داشته باشیم كه سال گذشته حدود ۲ میلیارد تومان برای توسعه فضاها ورزشی اختصاص داده شد كه بخشی از این مبلغ را وزارتخانه پرداخت كرد و بخشی را هم سازمان مدیریت برنامه‌ریزی كه زیرنظر استانداری است، پرداخت كرد.