یكی از اركان اساسی دوبله فیلم، بخش ترجمه آن است كه در شكل‌گیری كیفیت دوبله فیلم، نقش بسزایی دارد و مترجم، به عنوان مهمترین شخص در این‌باره باید حضور پررنگش را به مخاطب القا كند، طوری كه در برگردان زبان فیلم به فارسی، موجب باورپذیری اثر برای تماشاگر شود.

هرگونه كم و كاستی در مرحله ترجمه، كار سایر عوامل دوبله را تحت‌الشعاع قرار می‌دهد و در مقابل، با دقت و كوشش در این مرحله می‌توان دوبله خوبی را متصور شد. نحوه عملكرد فعالان عرصه دوبلاژ در تلویزیون كه طی سال‌های اخیر، رشد چشمگیری در حوزه فیلم‌های داستانی، انیمیشن و مستند داشته، قابل بررسی است و می‌توان این بررسی را به بخش ترجمه فیلم نیز تعمیم داد. به این منظور، پای صحبت حسین شایگان، مترجم نام آشنای این عرصه نشستیم. حسین شایگان (متولد ۱۳۲۵ در قزوین)‌ دارای كارنامه درخشانی در مقوله ترجمه فیلم است و شاهد این مدعا ذكر آثاری است كه در طول سال‌های فعالیتش انجام داده است: ترجمه فیلم هایی از قبیل محمد رسول‌الله‌ص‌، مردی برای تمام فصول، باراباس، ماهابهاراتا، جنایت و مكافات، مجموعه آثار آكیراكوروساوا (سریر خون، ریش قرمز، هفت سامورایی)‌، آثار كوبایاشی (وضعیت انسانی، هاراگیری)‌، آثار چارلز دیكنز (آرزوهای بزرگ، دیوید كاپرفیلد، خانه متروك، افسانه دو شهر)‌، جین ایر، ال‌سید، مویه‌كن سرزمین من، سریال سال‌های دور از خانه، سریال خانم مارپل، دوبله كارتون‌های رابین‌هود، پسر شجاع، بل و سباستین، هاچ زنبور عسل و ... .

● به نظرتان در حال حاضر، چه تفاوتی بین دوبله در تلویزیون با دوبله در موسسات ویدئو رسانه كه در خارج از تلویزیون هستند، وجود دارد؟

▪ باید قبول كرد كه نوع نگاه به دوبله نسبت به گذشته عوض شده، یعنی در آن زمان ما با صاحب فیلم طرف بودیم. صاحب فیلم كسی بود كه برای برگشت سرمایه‌اش تلاش می‌‌كرد تا فیلمش با كیفیت خوبی دوبله شود، چون دوبله خوب تضمین‌كننده فروش بالا در اكران می‌شد در نتیجه خیلی دلسوزانه با عوامل دوبلاژ رفتار می‌‌كرد اما حالا در بخش خصوصی، با كوچك شدن كار در حد تماشای خانگی، نگاه به دوبله، سطحی و بازاری شده وحتی در تلویزیون، مدیر دوبلاژ ترجمه را در حالی به دست می‌گیرد كه نمی‌داند مترجمش كیست و آیا به دوبله آشنایی دارد و صدای دوبلورها را می‌شناسد؟ هیچ‌كدام از اینها معلوم نیست در حالی كه قبلا در تلویزیون مترجمان و مدیران دوبلاژ با هم تعامل بیشتری داشتند و مدیر دوبلاژ برای راحتی كارش به دنبال بهترین مترجم بود.

● ترجمه فیلم و ترجمه كتاب به طور مسلم تفاوت‌هایی دارند و در این بین، مترجمان نام آشنای حوزه كتاب مانند نجف دریابندری در گذشته ترجمه چند فیلم را هم تجربه كرده‌اند، آیا می‌توان نقاط مشتركی برای این دو حوزه قائل شد؟

▪ این‌ها دو مقوله جدا از هم هستند. معتقدم ترجمه فیلم، حكم فست‌فود را دارد، در مقابل ترجمه كتاب كه مانند غذای اصیل ایرانی است. هر دو سیر می‌كنند اما دنیای متفاوتی دارند. مهارت مترجم فیلم در سرعت عملش است كه فرصتی كوتاه با محدودیت در فضای ادبی دارد. جمله‌ای را فرض كنید كه ۱۰ سیلاب دارد و مترجم فیلم نمی‌تواند آن را بسط و توضیح بدهد و در پاورقی بیاورد. باید دیالوگ را در همان ده سیلاب تنظیم كرد. ترجمه كتاب، سلیقه‌ای است و مترجم حق انتخاب دارد و فرصت برای ویرایش و غلط‌گیری در اختیارش هست؛ در حالی كه برای ترجمه فیلم فرصتی برابر یك صبح تا عصر دارد و فیلمی را كه فرضا امروز می‌خواهد ترجمه كند، هیچ‌گونه اطلاعی از محتوایش ندارد. ممكن است موضوعش دادگاهی، وسترن، رمانتیك و ... باشد. مترجم باید اطلاعات عمومی خوبی داشته باشد. مترجمان كتاب چون اكثرا زبان را از طریق كتاب و نوشتار آموخته‌اند، ترجمه فیلم از طریق گوشی برایشان با دشواری همراه است و امكان دارد ترجمه یك فیلم را چند روز طول بدهند. اما مترجمان فیلم در زمانی محدود این كار را انجام می‌دهند.

● باتوجه به این‌كه ترجمه از اركان دوبله فیلم است آیا زمان آن فرا نرسیده كه تلویزیون كمیته‌ای را جهت نظارت بر عملكرد ویراستاران در ترجمه آثار شاخص سینمایی تشكیل دهد؟ چرا كه با ادامه روند حاضر شاهد تغییر ساختار فیلم‌ها هستیم و دیگر به نسخه اصلی كمتر وفادارند.

▪ این تغییر آگاهانه صورت نمی‌گیرد؛ یعنی اگر ترجمه فیلمی تاریخی را جهت ویرایش در اختیار داریم می‌باید به مقوله تاریخ آگاه باشیم چون در آثار تاریخی یا مستند اختیار هیچ‌گونه تغییری را نداریم. این مورد را می‌توان در آثار ماندگار تاریخ ادبیات نیز جستجو كرد چون به دلیل مطالعه وسیع این آثار، هرگونه تغییری موجب واكنش خنده‌آوری از سوی مخاطب می‌شود. فرض كنید فیلمی با اقتباس از كتاب جنایت و مكافات ساخته شود كه شخصیت‌ها و انتهایش با اصل كتاب متفاوت باشد، با واكنش تندی از سوی مخاطب روبه‌رو می‌شوید. ممكن است برداشت‌ها هنگام ساخت فیلم متفاوت باشد، اما چارچوب داستان را باید حفظ كرد. پس اگر شخص ویراستار آگاهی لازم را نداشته باشد، دست روی نكته‌هایی می‌گذارد كه نباید بگذارد و با این كار روابط داستان را تغییر می‌دهد.

انتقاد در این عرصه براحتی انجام می‌شود، ولی كسی راهكاری نداده حتی از طرف همكارانمان هم پیشنهادی نشنیده‌ایم امیدوارم با تعامل، این معضل حل شود و پیشنهادی كه برای دوستان ویراستار بخش ترجمه فیلم تلویزیون دارم، این است كه بكوشیم به ساختار مفاهیم شناخته‌شده دست نزنیم و بیاییم برای خودمان مشخص كنیم كه این نباید‌ها چیست و چه نكته‌هایی باید در ترجمه اثر باشد و از هر گونه سلیقه شخصی دوری كنیم. مهم‌تر از اینها این كه خود سانسوری نكنیم. خیلی اوقات كسانی كه در قسمت ویرایش هستند، نكته‌هایی از فیلم را بی‌مورد حذف می‌كنند كه نشان‌دهنده ترس از توبیخ از جانب مدیر مربوطه است همه این مسائل با مشاوره و تبادل نظر قابل حل است و باز هم بدون تعصب می‌گویم تنها نهادی كه با تامل به حرفه دوبلاژ نگاه می‌كند همین رسانه ملی است، ولی تمام هجمه‌ها هم به سمت كیفیت دوبله در تلویزیون است.

بتازگی یكی از كانال‌های ماهواره‌ای اقدام به نمایش فیلم‌های سینمایی با زیرنویس فارسی كرده است، چون علاقه‌مند جدی به كار ترجمه‌ام، مقادیری از ترجمه‌هایشان را بررسی كردم. خدای من گواه است، اگر به ترجمه‌های در تلویزیون بخواهیم نمره ۱۰ بدهیم به اینها نمره یك هم نمی‌توانیم بدهیم. متاسفانه درباره دوبله تلویزیون در این سال‌ها خیلی كم لطفی شده ما كمتر دیدیم كه یكی از مدیران تامین برنامه‌ سازمان بیاید از عوامل دوبلاژ قدردانی كند. با توجه به جدول برنامه‌های یك ساله در شبكه‌ها، به هر حال كارهای شاخص هم انجام می‌شود، ممكن است به اندازه سابق درخشان نباشد، اما كار باكیفیت پیدا می‌شود و اینجاست كه برای بهبود كار نقد آگاهانه لازم است. به هر حال در ۷۰ صفحه دیكته نوشته شده، امكان دارد كه ۱۰ تا غلط هم باشد.

لزوم بحث آموزش را به این دلیل مطرح كردم كه در كارنامه حسین شایگان، ترجمه شاهكاری از دوبله فیلمی چون محمدرسول‌الله‌ص دیده می‌شود كه دیالوگ‌های بی‌نظیر و به اصطلاح الماس تراش‌خورده این چنینی دارد: «مردها از بالای كوه دنیا را بهتر می‌بینند»، «من آتش‌هایتان را دیدم و مردان دور آتش را» و «از قلب‌ها وارد می‌شود نه از دیوارها و این پیروزی جاودانه است.» نگارش این جمله‌ها فراتراز كار ترجمه است یعنی برای شما نوعی هماهنگی با خود اثر و دیالوگ‌های انگلیسی فیلم به وجود آمده و آن مفاهیم را در روح كلمات فارسی منتقل كرده‌اید. معتقدم كه شما این توانایی را دارید كه به تعدادی از مترجمان كه استعداد قابل قبولی دارند این نكات ظریف را آموزش دهید.

گفته‌هایتان در این لحظه مرا خیلی هیجان زده كرد، چرا كه دیده شدن یك اثر هنری به حس و حال مخاطب نسبت به آن برمی‌گردد. برخورد مترجم با فیلم نیز به همین صورت است كه پس از آن كه با اثر ارتباط برقرار كرد با پیشینه مطالعه‌ای كه دارد هنگام شنیدن دیالوگ از انبار لغاتی كه در ذهن دارد، شروع به خوشه‌چینی كند تمام این عوامل در لحظه اتفاق می‌افتد. هنگامی كه شما آن دیالوگ‌ها را یادآور شدید، حال بسیار خوبی به من دست داد، اینها دیگر سوای سواد زبانی مترجم است. در این سال‌ها بر كیفیت كار همكاران جدیدم دقت كرده‌ام كه بیشتر از لحاظ ساختار زبان خارجی مجهز هستند تا از نظر حسی. شاید دیگر فردی كه این دو عامل مهم را در كارش لحاظ می‌كند، نبینیم چون با سرعتی كه در كار افتاده دیگر این فرصت به مترجم داده نمی‌شود كه با سوژه ارتباط برقرار كند. برای نمونه ترجمه با كیفیت یك فیلم ۱۰ روز زمان می‌برد، ولی به مترجم فشار می‌آورند كه ترجمه كار را ۵ روزه ارائه كند.

همین برقراری ارتباط مترجم با سوژه فیلم را در ترجمه‌ای از شما در فیلم خداحافظ بافانا (اثر بیل آگوست، محصول سال ۲۰۰۷)‌ دیدم كه بتازگی از برنامه سینما یك پخش شد كه اتفاقا دوبله قابل توجهی هم داشت و كار مدیر دوبلاژ باتجربه‌ای چون ناصر طهماسب و گویندگان مطرحی مانند منوچهر اسماعیلی (به جای دنیس هیزبرت در نقش نلسون ماندلا)‌، سعید مظفری (جوزف فاینز در نقش جیمز گریگوری)‌، مینو غزنوی (دایان كروگر)‌ و ... در آن درخشان بود.

دقیقا مثال خوبی زدید، خیلی اوقات ترجمه یك فیلم سینمایی را یكروزه تحویل می‌دهم، ولی فیلم خداحافظ بافانا ۲ هفته دستم بود، چون علاقه زیادی به شخصیت نلسون ماندلا دارم و دوست داشتم با اشتیاق و حوصله فراوان این فیلم را ترجمه كنم. باز هم اشاره می‌كنم مضرترین آفتی كه در سال‌های اخیر دیدم، سرعت كار در دوبله تلویزیون است و آفتی بدتر از آن، فشاری است كه صاحبان فیلم خارج از تلویزیون بر این حرفه وارد می‌كنند كه دوبله فیلم از هر جهت ارزان تمام شود و به صاحبان فیلم همواره این توصیه را كرده‌ام كه روی هزینه ترجمه ارزان فكر نكنند چون ترجمه بی‌كیفیت به اصالت فیلم ضربه می‌زند.

حضور ابتدایی شما برمی‌گردد به دوران طلایی دوبله كه مترجم با مدیر دوبلاژ همكاری تنگاتنگی با یكدیگر داشتند كه نمونه بارزش، همكاری شما با خسرو خسروشاهی در دوبله‌های زیادی بود، ولی در زمان حال به نظر نمی‌رسد كه مترجم با مدیر دوبلاژ ارتباطی داشته باشد و حتی همدیگر را بشناسند.

بله، علتش حجم بالای كار در تلویزیون است. در قدیم اگر ۱۰ مدیر دوبلاژ و ۵ مترجم در تلویزیون فعالیت داشتد، همه دوبله آثار به آنان ارجاع داده می‌شد كه با یكدیگر برخورد نزدیكی داشتند، اما هم‌اكنون به طور تقریبی ۴۰ مدیر دوبلاژ و ۸۰ نفر مترجم (۶۰ نفر مترجم زبان انگلیسی، ۱۰ نفر زبان آلمانی و بقیه زبان‌های اسپانیایی، روسی، كره‌ای، ایتالیایی و...) در تلویزیون حضور دارند كه حتی یكدیگر را نمی‌توانند ببینند و درباره كارشان صحبت كنند. تعدادی از مترجمان به طور تمام وقت مشغول هستند و بعضی به عنوان شغل دوم به ترجمه نگاه می‌كنند. یك مترجم فیلم باید علاقه‌مند به سینما باشد و بهتر است به عنوان كمك خرج به این مقوله نگاه نكند.

● علاقه دارید مترجمان چه نكته‌های شاخصی را در ترجمه رعایت كنند؟

▪ در این جا می‌خواهم از مكنونات قلبی‌ام برایتان بگویم. خودم واقفم كه دیگر حسین شایگان ۲۰ سال پیش نیستم. هر شخصی در كارش اوجی دارد و می‌دانم كه از این اوج گذر كرده‌ام. در ۴۰ سالگی كه مصادف با كمال هر كس است ترجمه «مردی برای تمام فصول» و چند كار ماندگار دیگر را انجام دادم، الان دیگر نه آن توان را دارم و نه انگیزه‌ لازم را. ممكن است تجربه‌ام بیشتر شده باشد، ولی دیگر آن توان سابق را ندارم، یعنی دیگر نمی‌توانم مردی برای تمام فصول را به آن شكل ترجمه كنم.

● محمد رسول‌الله‌ص‌ را چطور؟

▪ آن را هم دیگر نمی‌توانم. آن زمان وضع ارائه كار با الان متفاوت بود. در سال ۱۳۵۸ در استودیو شهاب، این فیلم را به همراه متن، دیالوگ‌ها به من تحویل دادند و گفتند كه به قدر كافی برای ترجمه‌اش فرصت دارید و هیچ محدودیتی برای دستمزدش نیز وجود ندارد. شما دیگر نمی‌توانید با این فیلم خاص، معمولی برخورد كنید. برای ترجمه آیات فیلم به چندین تفسیر قرآن مراجعه كردم تا در كنار نگارش جملاتی زیبا، برای تماشاگر هم قابل فهم باشد. تمام این كارها به زمان گذشته اختصاص داشت. باید ببینیم الان چه كاری ارائه كرده‌ایم. به عنوان یك همكار به مترجمان جوان این نكته را گفته‌ام كه از خودتان توقع زیادی نداشته باشید و به خاطر چند كار شاخصی كه انجام دادید، از جامعه طلبكار نشوید.

‌● به هر حال حسین شایگان در این عرصه نامش طوری به ثبت رسیده كه وقتی فیلم‌های فاخر تاریخی چون شجاع‌دل (اثر مل گیبسن)‌ سون و هملت (فرانكو زفیرلی)‌ را برای دوبله در نظر می‌گیرند، شما اولین گزینه برای ترجمه این آثار هستید.

▪ بله، چون خود اثر از بین‌رفتنی نیست؛ اما از دیدگاه كنونی من اگر همین شجاع را در ۲ دهه پیش برای ترجمه به من می‌دادند، بهتر ترجمه می‌كردم. اگركسی قصد ورود به این كار را دارد و می‌خواهد ماندگار ترجمه كند، باید علاوه بر همه توانایی‌ها، دارای جوهره این كار باشد؛ یعنی از كلام‌شناسی و نكته‌سنجی اطلاعاتی داشته باشد. كلماتی مثل بازرس، كارآگاه،‌ داروغه، مفتش و... هركدام اختصاص به زمان خاصی دارند و نباید در هر زمانی آنها را به كار برد و مترجم با هوشمندی باید این نكات را رعایت كند.

نیروان غنی‌پور