ساعاتی پس از بازی پرسپولیس مقابل سپاهان، ناخواسته به روزها و ماههای گذشته برمی گردیم، روزهایی مقابل چشمانمان قرار می گیرد كه افشین قطبی و نیكبخت واحدی به دلایلی فنی و غیر فنی مقابل هم می ایستادند و یكدیگر را محكوم می كردند.

افشین قطبی، نیكبخت را گاهی به واسطه رفتارهای غیر حرفه ای و بعضی روزها هم به واسطه افت فنی اش از مجموعه تیمی خود می راند و همین باعث شكل گیری شانتاژهایی میان بازیكن و مربی می شد، اما چه كسی در این میان محق بر دیگری بود؟

دلیل این بازخوانی تاریخی، گلزنی نیكبخت در بازی بزرگ هفته نیست. نیكبخت به واسطه عملكرد بازیكن دیگری در تیررس نگاهها قرار می گیرد.

او كه در طول هفته گذشته، از سوی سرمربی تیم محكوم به خط دادن به تماشاگران برای هو كردن دی كارمو (این برزیلی تحمیلی و ناكارآمد) شده بود، با دو بار گشودن دروازه سپاهان، حداقل جواب لازم به سرمربی تیم را داد. اما آن چه ما را وادار می كند روی رفتارهای آقای سرمربی دقیق شویم، كسی نیست جز دی كارمو. بازیكنی كه به شكلی مضحكانه و خنده دار بهترین موقعیتهای گلزنی را از دست می دهد و مورد حمایت افشین قطبی قرار می گیرد.

چه عاملی باعث شد پرسپولیس برای خرید این بازیكن در فشار قرار گیرد؟ آیا ماركو را می شناسید؟ دستیار برزیلی سرمربی پرسپولیس، نه تنها یك مربی نیست كه در حقیقت در رزومه كاری اش در كره جنوبی، فقط مشاوره فنی سایر مربیان و مدیران باشگاهی به چشم می خورد. او بود كه واسطه ای شد برای جذب دی كارمو و تلاشی وصف ناپذیر را برای جذب این مهره به خرج داد.

وقتی به یاد می آوریم كه این مربی برزیلی برای استخدام دی كارمو، بیش از سه هفته در پرواز تهران به برزیل به سر می برد و مذاكراتی شبانه روزی را انجام می داد، به خودمان حق می دهیم تا انتظار دیدن یك رونالدینیو در تركیب پرسپولیس را داشته باشیم، اما دی كارمو برای كادر فنی تیمش فقط یك ابزار است. مهره ای نه برای فوتبال بازی كردن و گل زدن كه در حقیقت صرفاً برای درآمدزایی. ماركو در قامت مربی پرسپولیس واسطه ای شد تا این مهاجم به خواسته قطبی وارد تهران شود و نزدیك به نیم میلیارد تومان بودجه كشور (یا به قول خود مسؤولان سازمان تربیت بدنی، بودجه بیت المال) هزینه شود. دی كارمو چه چیزی به این تیم بخشید؟

نیكبخت مورد مؤاخذه قرار می گیرد و در پس هر بازی ضعیف به نیمكت تبعید می شود. محمد علوی هرگز فرصت یك نمایش نود دقیقه ای را نمی یابد و محمد منصوری با وجود تمامی تواناییهای فنی اش، فقط گاهی در پایان بازی به زمین مسابقه دعوت می شود. دلیلش را می دانید؟ اینها مدیر برنامه هایی به نام ماركو ندارند. پولی كه از باشگاه پرسپولیس می گیرند را با دستیار برزیلی قطبی تقسیم نمی كنند و به همین دلیل هم نمی توان انتظار داشت مانند دی كارمو مورد لطف و عنایت سرمربی باشند.

دی كارمو از كجا آمده است؟ او را مدیر برنامه های توره این گونه معرفی می كند: «او بازیكن لیگ دسته سوم محلات منطقه شمال برزیل است... » یعنی پرسپولیس بازیكنی را استخدام كرده و برایش هزینه ای بیش از ۴۰۰ میلیون تومان را متقبل شده كه در تیم محلی یك شهرستان به میدان می رود. وقتی می فهمیم دی كارمو در تیمی بازی می كند كه مدیریت آن را گروهی كره ای برعهده دارند، متوجه عمق فاجعه می شویم.

قطبی در حقیقت برای مربیگری به تهران برنگشته كه او در حال تجارت است. تجارت با كره ای هایی كه سالهای پیش میزبان این مرد بودند. حالا متوجه گشادی كلاهی می شویم كه جناب سرمربی بر سر پرسپولیس گذاشته است!

دو گل صد در صد را خراب می كند و افشین قطبی به حمایت او بلند می شود. خنده دار است كه همین مربی تحمل كوچكترین اشتباه داوران بازی را ندارد و به كمك مربی برزیلی اش (كه در حقیقت واسطه بازیكنان و مدیر برنامه بازیكن برزیلی است) حق می دهد داوران را دیوانه خطاب كند، اما زمانی كه این برزیلی بی استعداد، توپ را درون دروازه خالی جای نمی دهد، او را مورد نوازش شفاهی خود قرار می دهد و ادعا می كند كه او به زودی یكی از گلزنان لیگ ایران خواهد شد.

تصور می كنید بازیكنی كه نمی تواند دروازه ای ۵/۷ متری را باز كند، یا توپ را از فاصله پنج متری دروازه به طبقه دوم ورزشگاه می كوبد، لیاقت بازی كردن در پرهوادارترین تیم باشگاهی آسیا را دارد؟

مهندس علی آبادی می خواست وارد فدراسیون فوتبال شود تا با دلالی و واسطه گری مقابله كند، اما نمی داند همین امروز در كادر فنی پرسپولیس (تیمی كه از بودجه سازمان ارتزاق می كند) دلالانی روی نیمكت می نشینند كه بودجه باشگاه را میان خود و دوستان كره ای تقسیم می كنند! اگر قیمت دی كارمو نیم میلیارد تمام می شود، پس نیكبخت و خلیلی و عماد رضا چه قیمتی دارند؟

پیام یونسی پور