یکی از صدابرداران با سابقه فیلم ها و سریال های تلویزیونی ،گفت: ۹۵ درصد از فیلم ها و سریالها به روش صدابرداری در صحنه تولید می شود.

"مرتضی دهنوی"افزود: با رشد تکنولوژی و افزایش شبکه های تلویزیونی، صنعت صدابرداری روش و حالت ویژه ای به خود گرفته است.

وی، افزایش تقاضا برای تولیدات آثار هنری را عامل ایجاد اشتغال دربخش صدابرداری دانست، گفت: به دلیل نیاز بازار کار، بسیاری از افرادی که این صنعت را به صورت تجربی و نه علمی و دانشگاهی آموزش دیده اند، وارد بازار کار شده اند.

دهنوی ، با اشاره به اینکه با رشد تولیدات آثار هنری صنعت صدابرداری و صدا گذاری نیز در سینمای کشور جایگاه خود را پیدا کرده است ، اظهار داشت: صدابرداری و پخش صدا در اثرهای هنری همانند حلقه های یک زنجیر به هم پیوسته است که هرگونه ایجاد مشکل در یک حلقه، سبب کاهش کیفیت آن اثر هنری خواهد شد.

این صدا بردار فیلم تصریح کرد: برای خلق یک اثر هنری موفق، بایستی تمامی بخشهای اثر هنری بویژه در بعد صدابرداری، تجهیزات استاندارد، دانش حرفه ای و افراد متخصص ایفای نقش کنند.

وی با تاکید بر اینکه دردو بخش دانش حرفه ای و افراد متخصص صدابرداری، در سینمای کشور مشکلی وجود ندارد، اظهار داشت: مشکل اساسی صنعت صدابرداری کشور، فرسودگی و کمبود تجهیزات این رشته است.

این استاد دانشگاه، استاندارد نبودن تجهیزات صدابرداری و کمبود این نوع ابزار مورد نیاز را از جمله مشکلات در نوع صدای پخش شده از شبکه های تلویزیونی در کشورمان عنوان کرد.

وی یکی دیگر از عوامل موثر در کاهش کیفیت تولیدات هنری را در سالهای اخیر، نقش تهیه کنندگان آثار هنری عنوان کرد و گفت: متاسفانه، بسیاری از تهیه کنندگان و حتی کارگردانان به دنبال هزینه نکردن و تولید ارزان آثار هنری هستند، که این موضوع خود باعث کاهش کیفیت تولیدات هنری شده است، که درنتیجه صدابرداری و پخش صدا نیز به دلیل نیازهایی که به دستگاههای استاندارد و حساس دارد، از این قاعده مستثنی نبوده است.

دهنوی، افزود:هم اکنون درشبکه های مختلف تلویزیون نیزمشکلاتی ازجمله غیراستاندارد بودن تجهیزات، آنتن و دستگاههای پخش وجود دارد که سبب کاهش کیفیت صدابرداری و پخش صدای یک اثرهنری می شود.

عضو کمیته تخصصی صدای" صدا و سیما"، افزود: در کشور ما به دلیل نبود مکان و محلی مشخص و همچنین مسئولی برای ارزشیابی و بررسی کیفیت آثار تولیدی، وجود رقابت نیز مفهومی ندارد.

"مرتضی دهنوی"، فارغ التحصیل دانشکده صدا و سیمای جمهوری اسلامی در رشته صدابرداری است که نخستین کار صدابرداری خود را در سال ۱۳۵۵در فیلم داستانی "نیم نظر" به کارگردانی "اکبر گل رنگ " آغاز کرد.

وی صدابرداری سریال های " امیر کبیر، سایه همسایه، این قافله عمر، یاد یاران، تفنگ سرپر، دختران انتظار، مشق عشق و زیر تیغ و فیلم هایی از جمله یک بار برای همیشه، روسری آبی ، زمانی برای مستی اسب ها، وقت چیدن گردوها و ستاره سهیل و ... را در کارنامه خود دارد.