كارگردان مجموعه تلویزیونی «سربداران» گفت: شرایط امروز برای تولید كاری مثل «سربداران» فراهم نیست و این به شرایط مختلفی برمی‌گردد.

«محمدعلی نجفی» اظهار داشت: شرایط امروز برای تولید كاری مثل «سربداران» فراهم نیست و این به شرایط مختلفی برمی‌گردد.

وی گفت: من چیزی حدود ۵ سال روی پروژه الموت كار كردم تا بالاخره به همراه نغمه ثمینی فیلمنامه آن را آماده كردیم از دید خودم و چند نفر از دوستانم كه آن را دیدند، فیلمنامه بسیار خوبی بود اما شرایط خوبی برای ساخت آن فراهم نیست. دلیلش هم خیلی روشن است، برای این كه در ساخت فیلم‌های تاریخی یك نگاه تك‌بعدی وجود دارد كه این به‌نظرم هم با نگاه هنری و هم با اندیشه سازنده مغایر است.

این كارگردان گفت: باید ابتدا اندیشه سازنده شكل بگیرد و بعد به نقد، گفت وگو و بحث گذاشته شود.

نجفی ادامه داد: به نظر من زمانی كه «سربداران» ساخته شد به فرهنگ و هنر اهمیت بیشتری ‌داده می‌شد اما متأسفانه به نظرم امروز به این دلیل كارهای تاریخی به قوت قبل نیستند كه یك نفر می‌خواهد اندیشه خودش را ارائه دهد.

كارگردان «پرستارشب» و‌ «گزارش یك قتل» با اشاره به این كه گهگاه جرقه‌هایی دیده می‌شوند كه برای آدم دلنشین و دوست داشتنی‌اند، به فارس گفت: من واقعا بعد از ساختن «سربداران» وقتی دیدم چقدر بحث و گفت‌وگوی مخالف و موافق پیرامون این سریال وجود داشت، احساس كردم باید كار باارزشی باشد كه هنوز بعد از سال‌ها هنوز هم درباره‌اش بحث وجود دارد ولی وقتی سریال‌ها یك مرتبه تك‌بعدی می شوند، دیگر نمی‌توان راجع به آنها بحث كرد. این است كه هیچ انگیزه‌ای برای ساخت یا اقدام به ساخت كارهای تاریخی از طرف من باقی نمی‌ماند و چیزی در این زمینه عملی نمی‌شود.

وی درمورد عدم حضورش در دیدار كارگردانان با رئیس جمهور، گفت: به علت سفر، از سینمای ایران دور بودم و می‌دانید كه مدتی است كه به «خانه سینما» و كانون كارگردان‌ها هم نرفته‌ام.

نجفی راجع به بیانیه كانون كارگردانان علیه فارابی گفت: خود بیانیه را ندیده‌ام اما در مورد آن شنیده‌ام و وقتی شورای مركزی كانون كارگردانان تصمیم می‌گیرد چنین چیزی را بنویسد، به‌نظرم تصمیم درستی می‌گیرد چون این شورا، نماینده كارگردان‌ها هستند و اگر بخواهند مطلبی را در قالب بیانیه ارائه دهند، حتما روی آن قبل از طرح شدن، بحث و بررسی زیادی صورت می‌دهند چون خودم سال‌ها عضو شورای مركزی كانون كارگردان‌ها بوده‌ام و می‌دانم كه چنین متنی به‌سادگی از این شورا بیرون نمی‌آید.

وی در ادامه گفت: همیشه نقد به نظرم به نفع یك جریان بوده است. آب ساكن هم هرچه زلال باشد بالاخره به گنداب تبدیل می‌شود و باید جریان داشته باشد. من فكر می‌كنم كه نقد در مسائل هنری فرهنگی، اجتماعی مهمترین چیزی است كه زنده بودن آن جریان را تضمین می‌كند بنابراین به نظرم می‌تواند ایجادكننده یك گفتمان باشد اما این كه همه چیز یكطرفه باشد، خیلی بد است.

«نجفی» درباره كارهای تازه‌اش گفت: برای ساخت یك سریال ۲۶ قسمتی یك فیلمنامه را با نام «بیگانه» به تهیه‌كنندگی و نویسندگی مصطفی عزیزی آماده كرده‌ام كه نگارش متن آن را به همراه «مهدی شیرزاد» انجام می‌دهم.

وی گفت: ماه‌ها است كه روی شكل‌گیری این فیلمنامه كار كرده‌ایم كه فعلا به نتیجه رسیده و نگارش آن آغاز شده است كه امیدوارم تا اوایل سال آینده، تصویربرداری این پروژه كه موضوعی اجتماعی دارد، آغاز شود.

«نجفی» در مورد ساخت تله‌فیلم «همچون یك رویا» و تبدیل آن به سینمایی گفت: تهیه كننده باید راجع به آن تصمیم بگیرد كه البته به من گفته‌اند قرار است این كار شكل سینمایی به خودش بگیرد اما از سرانجام آن خبر ندارم. مدتی به سفر رفتم و از ماجراهای فیلم دور شدم اما اخیرا ساخت موسیقی آن تمام شد كه آن را روی فیلم گذاشته‌اند.