امشب ورزشگاه لوژنیكی شهر مسكو شاهد جدال ۲ تیم منچستریونایتد و چلسی از فینال لیگ قهرمانان اروپا خواهد بود.آورام گرانت سرمربی خوش شانس تیم چلسی آخرین فرصت را برای اثبات حقانیت خود به روش آبراموویچ، مالك شیرهای شهر لندن و طرفداران این تیم دارد. بسیاری از كارشناسان فوتبال قهرمانی چلسی در اروپا را ضامن ادامه حضور این مربی در رأس هدایت این باشگاه می دانند و در غیر این صورت او باید چاره ای برای آینده اش بیندیشد.

گرانت كه استاد تغییر تاكتیك تیمی است از سوی طرفداران چلسی مورد انتقاد قرار گرفته است چون آنها می ترسند كه او مقابل منچستریونایتد در جدال فردا شب دچار مشكل شود اما حتی با قاطعیت این انتقادات را رد كرده است و حتی اعلام كرده تاكتیك جدیدی را برای بازی با منچستریونایتد در نظر گرفته است. گرانت اعتقاد دارد او به طرفداران چلسی ثابت كرده استاد تغییر تاكتیك تیمی است و عنوان كرده :«من به خوبی می دانم چه كاری را انجام می دهم و این مسأله را با غلبه بر تیم های منچستریونایتد، آرسنال و لیورپول طی فصل جاری چه در فوتبال انگلستان و چه در فوتبال اروپا به خوبی ثابت كرده ام.بازیكنان چلسی به خوبی با این روش آشنا هستند و من از این بابت برای جدال مقابل منچستریونایتد كاملاً آسوده خاطر هستم.»

سرمربی تیم چلسی در ادامه اظهاراتش گفت: «در ابتدا باید خوشحالی خود را به خاطر حضور چلسی در فینال لیگ قهرمانان اعلام كنم و در مرحله دوم از طرفداران چلسی می خواهم هرگز بابت تغییرات تاكتیكی تیم خود نگران نباشند چون مطمئن هستم ستارگان محبوبشان به خوبی با این تغییرات خود را هماهنگ می كنند.به عنوان مثال در جدال چلسی مقابل آرسنال من از زوج آنلكا و بلتی در تركیب اصلی تیم استفاده كردم ،هر دوی آنها موفق به گلزنی شدند و ما توانستیم حتی به گل های بیشتر دست پیدا كنیم. پس مشخص می شود بازیكنان چلسی كاملاً با این مسأله كنار آمده اند.

در بازی رفت مقابل لیورپول من سالمون كالو را در كنار آنلكا قرار دادم و فشار این ۲ بازیكن باعث شد تا یان آرنه ریسه به اشتباه و زیر فشار بازیكنان چلسی دروازه تیمش را باز كند.سومین دلیل برای اثبات ادعای من شكست منچستریونایتد در چهارچوب لیگ برتر انگلستان بود.

آنلكا با شوچنكو و با حمایت كلود ماكلله توانستند منچستری ها را زیر فشار بگذارند و اگر در آن بازی شانس با ما یار بود نه تنها با گل دیرهنگام به پیروزی نمی رسیدیم بلكه تعداد گل های به ثمر رسیده چلسی از تعداد انگشتان دست بیشتر می شد!پس متوجه می شویم دلیلی ندارد تغییر تاكتیك های من باعث نگرانی طرفداران و مسئولان چلسی شود.»

آورام گرانت در بخش دیگری از مصاحبه خود گفت: «هر فردی تازگی و نوآوری را دوست دارد و من نیز از این قاعده مستثنی نخواهم بود. قصد دارم در جدال با منچستریونایتد از زوج آنلكا- مالودا استفاده كنم چون اعتقاد دارم این ۲ می توانند در دیدارهای بزرگ موفق نشان دهند. در دیدارهای بزرگ تغییر تركیب و حتی سیستم یكی از بهترین راه های رسیدن به پیروزی است و من این ادعا را ثابت خواهم كرد.»

● درس های روانی!

قهرمانی چلسی در لیگ قهرمانان می تواند پایه های حكومت گرانت در استمفوردبریج را محكم كند.آورام گرانت من هرگز صریح از پیروزی مقابل منچستریونایتد صحبت نمی كنم چون فوتبال ۹۰ دقیقه است و ما باید در این ۹۰ دقیقه حریف را از نظر فیزیكی و ذهنی تحت فشار بگذاریم و به آنها اجازه ندهیم ما را تحت فشار قرار دهند. من از نظر روانی روی بازیكنان چلسی طی فصل خیلی كار كرده ام. پیش از جدال مقابل لیورپول آن هم در دیدار برگشت من به بازیكنانم گفتم ما می توانیم درباره تاریخ صحبت كنیم اما بهتر است كه تاریخ را با دست خود بسازیم نه با صحبت كردن! و حالا هم به آنها می گویم ارزش حضور در فینال لیگ قهرمانان را بدانند. من احساس می كنم آنها می توانند تاریخ ساز شوند و نام خود را با كسب عنوان قهرمانی در تاریخ فوتبال اروپا و باشگاه چلسی به یادگار گذارند.»

● حمایت های آبراموویچ

این روزها از نام هایی چون اریكسون، مانچینی، اسكولاری، هیدینك و... به عنوان جانشینان گرانت نام برده می شود اما او به این اخبار توجهی نشان نمی دهد و معتقد است كه آبراموویچ از وی به خوبی حمایت كرده و خواهد كرد. گرانت عنوان كرد:«رومن مرد بزرگی است. او بارها از من حمایت كرده و به من اعتماد داشته است و من نیز سعی كرده ام جواب اعتماد او را به خوبی بدهم و بدون شك او در آینده نیز از من حمایت خواهد كرد.»