كمال تبریزی از سال ۸۴ تا ۸۶ پروژه شهریار را در حال ساخت داشت، تا اینكه در آذر ماه ۸۶ پخش این سریال از شبكه ۲ سیما آغاز شد. از مدت‌ها پیش از سال ۸۴ هم خبر می‌رسید كه تبریزی در حال تحقیق درباره زندگی این شاعر ایرانی است. نمی‌شود گفت كه حاشیه‌های سریال شهریار به بعد از پخش قسمت‌های ابتدایی برمی‌گردد، چرا كه از روزی كه كارگردان تصمیم گرفت اردشیر رستمی را برای بازی در نقش جوانی شهریار انتخاب كند، همه به دنبال اخبار و ماجراهای شهریار می‌گشتند. قسمت‌های اول سریال شهریار كه پخش شد حاشیه‌ای نداشت.

در محیط وبلاگستان آدم‌ها می‌آمدند و تنها حرفشان این بود كه از كمال تبریزی انتظار بیشتری دارند. نه به این خاطر كه او كارگردان مارمولك و گاهی به آسمان نگاه كن و... است، تنها به این دلیل كه خاطره دوران سركشی را از او در ذهن داشتند.

● اولین قسمت‌ها

انتقاد به سریال شهریار از جایی شروع شد كه كریم ارغنده‌پور، پس از پخش قسمت دوم سریال در وبلاگش نوشت: «دومین قسمت سریال شهریار آنقدر جریان‌های نهضت مشروطه و رویدادهای پس از آن را در هم فشرده بود كه به نظر من شبیه یك روزشمار شده بود! روزشماری كه تلاش داشت مسوولانه همه بخش‌های زندگی شهریار را به تصویر بكشد و چیزی را از ضبط دوربینش جا نیندازد ولی همین احساس مسوولیت باعث جفا نسبت به رویدادهای تاریخی مهم كشور و پاره‌ای شخصیت‌های ملی شده بود. هنوز یك نهضت شروع نشده پس از نمایش كمی قحطی، پیروزی پشت پیروزی حاصل می‌شد.

صحنه‌های كمین و كشتار انقلابیون به قدری مصنوعی و تئاتری شده بود كه گویی كارگردان از نمایش آنها فقط مقصودی سمبلیك را پی می‌گرفت؛ در حالی كه تم و سبك فیلم هرگز چنین نیست. نمایش ورود ستارخان به خانه پدری شهریار- به سبك راهزنان- یك جفای آشكار به این شخصیت بزرگ بود و بعد هم كل نقش او در همین ورود خشن و جاهلانه به خانه پایان می‌پذیرد...» و حالا هر فردی می‌توانست از زاویه دید خود به موضوعات نگاه كند.

انتقاد دیگری هم وجود داشت، چرا بازیگران با زبان تركی صحبت می‌كنند؟ كمال تبریزی در همان دوران به سایت سیمافیلم گفت: «با توجه به شخصیت و بیوگرافی خاص شهریار، ما باید در این مجموعه دو وجه وجودی این آدم را نشان دهیم و خودبه‌خود ساختار فیلم به این سمت سوق داده می‌شود كه از دو زبان فارسی و آذری استفاده شود؛ چون شهریار مدتی در تبریز بوده و بعد هم به تهران می‌آید. او در غزلیاتش نیز پیرو آهنگ و وزن اشعار حافظ است چرا كه از كودكی حافظ‌شناس بوده و...» اما در همان زمان، كمال تبریزی به مخالفینش گفته بود: «سریال «شهریار» ۱۱۵ دقیقه است پس منصفانه نیست كه با دیدن یك قسمت از مجموعه‌ای ۲۲ قسمتی بخواهیم درباره آن قضاوت كنیم. این نوع برخوردها مانند آن است كه ما دو دقیقه از یك فیلم‌سینمایی را ببینیم و بعد سالن را ترك كرده و درباره آن نظر بدهیم. این نظر فقط به اندازه همان مقدار زمانی است كه دیده شده...»

● و بعد از این

انتقادها به سریال شهریار وقتی دوباره شروع شد كه پای ایرج‌میرزا و عارف‌قزوینی به سریال باز شد. وبلاگ‌ها به صفحات ایرج‌میرزا و عارف‌قزوینی در ویكی‌پدیا لینك می‌دادند و از این نوع برخورد سریال با شاعران جا خورده بودند. سوال اصلی این بود، چرا برای بالا بردن یك شاعر از دیگر افراد سرشناس مایه می‌گذارید و برخوردهای نامناسب انجام می‌دهید؟

وبلاگ آفتاب شرقی در همان زمان شعری از عارف‌قزوینی را به همراه عكس‌های قدیمی او در سایتش گذاشت و به این ترتیب تعجب خود را از سریال ابراز كرد: «این سر كه نشان سرپرستی‌ست/ امروز رها ز قید هستی‌ست/ با دیده عبرتش ببینید/ كاین عاقبت وطن‌پرستی‌ست» اما یكی از مهم‌ترین انتقادها در این زمان، از طرف وبلاگ تا خورشید بود. وبلاگی كه از طرف سایت‌های دیگر هم لینك داشت و می‌گفت: «آقای تبریزی! اگر می‌خواهی درباره شهریار سریال بسازی، خب بساز. اگر می‌خواهی خیلی بزرگ‌تر از اونی كه بوده نشونش بدی، خب بده. اما برای این كار از بزرگانی مثل ایرج‌میرزا و عارف خرج نكن لطفا! خدا رو شكر اینها رو از تو كتاب‌ها و آثارشون می‌شناسیم نه از معرفی شما. چطور تونستی ایرج‌میرزا رو این‌طور ذلیل و كوچیك و عارف‌قزوینی رو این‌طور خودخواه و خودكامه به تصویر بكشی؟

آقای تبریزی! فكر نمی‌كنید زیاده‌روی كردید؟ یه جوون از راه می‌رسه و یك‌سره تمام بزرگان رو انگشت به دهان می‌گذاره. از بهار گرفته تا صبا و ایرج‌میرزا و میرزاده عشقی و عارف‌قزوینی و... . این جوان ساخته شما هرگز اشتباه نمی‌كنه و در عوض همه و همه در اشتباهند و ایشان در خضوع كامل ایراد همه را می‌گیرد. فكر نمی‌كنید این شهریار ِ ساخته شما زیادی قدیس شده؟» شاید دلیل اهمیت این پست از وبلاگستان دعوایی بود كه در قسمت نظرخواهی وبلاگ به راه افتاد و آدم‌ها شروع به اظهار نظر درباره سریال كردند. برای نمونه مانیا در همین‌باره اینگونه نظر داد: «اتفاقا قبل از این قسمت فاجعه‌آمیز اخیر سریال، یك نفر از قول كسی كه خیلی خوب با شخصیت و اشعار شهریار آشنایی داشت، می‌گفت كه این شهریار سریال هیچ شباهتی به شهریار واقعی نداره. شهریار واقعی مثل خیلی‌های دیگه، هم نظرباز بوده و دائم عاشق این و آن می‌شده (راست و دروغش پای گوینده) و هم خودش مدح كم نگفته و هم محبوبیتش بیشتر از ایرج‌میرزا و امثال او نبوده. از این مقدس كردن آدم‌ها و ارائه دادن نسخه فرشته‌گون و بی‌عیب از آنها متنفرم.

بدتر از آن این‌كه با سیاه و شیطانی نشان دادن دیگرانی كه در همان سطح شخصیت مورد نظر هستند، بخواهی آن شخصیت را بزرگ جلوه دهی.» نه اینكه همه وبلاگستان بسیج شده باشند تا نظر كمال تبریزی را زیر سوال ببرند. برای مثال یكی از نظرات روی همین پست به این شكل است: «به نظرم شخصیت ایرج‌میرزا رو درست تصویر كرده این كمال تبریزی! نمی‌دونم چقدر از شعرهاش رو خوندین ولی یكی از شعرهاش واقعا اونقدر افتضاحه كه اصلا قابل بیان نیست! نمی‌دونم چطوری چاپش كردن. در مورد میرزاده‌عشقی هم كه بد به تصویر كشیده نشده. راجع به نظر بازی شهریارم كه هر وقت توی فیلم شهریار یه دختر یا زنی می‌بینه از سر تا پا بهش زل می‌زنه و نگاه می‌كنه پس نظربازیشم پنهون نكرده. ولی قبول دارم كه یه‌ذره شخصیتشو بزرگ‌تر از اونچه كه هست نشون داده.»

● دختر شهریار وارد می‌شود

بیشتر انتقادها و اعتراض‌ها تا این زمان به شهریار برمی‌گردد و به این ماجرا كه او را در زمان خودش زیادی بزرگ جلوه داده‌اند. اما دختر شهریار هم وارد معركه و كارزار می‌شود و درباره پدرش صحبت می‌كند. اصلی‌ترین انتقاد او به كمال تبریزی است كه با خانواده شهریار گفت‌وگویی انجام نداده و خانواده شاعر در بخش تحقیقات این سریال جایی نداشته‌اند. او در نامه‌اش می‌نویسد: «می‌خواهم بگویم شما كه خانواده شهریار را در جریان این سریال نگذاشتید و اطلاعات مستندی هم از آنها نگرفته‌اید، چگونه در تیتراژ انتهای سریال از آنها تشكر می‌كنید؟! وقتی این مطلب را بیننده سریال می‌بیند، فكر می‌كند كه حتما خانواده شهریار نیز با این سریال همكاری داشته‌ است.» اما اصلی‌ترین دغدغه دختر این است كه: «قسمت اخیر سریال «شهریار» كاملا ساختگی بود چرا كه مادر من اصلا در بیمارستان فوت نكرده‌اند و اصلا مریض نبوده‌اند بلكه ایشان سكته مغزی كردند و از دنیا رفتند.

مادرم، فردی باسواد بوده كه در سریال بی‌سواد معرفی می‌شود. ایشان نوه عمه پدرم و خویشاوند نزدیك مادرم بود ولی در این سریال، یك فرد بیگانه معرفی می‌شود كه پدرم را به طور اتفاقی در بانك می‌بیند. مادر من عاشق شعرهای پدرم بود چون بیست و چند سال از پدرم كوچك‌تر بود و به خاطر انگیزه ادبی‌اش با پدرم ازدواج كرد. و برخلاف آنچه در «شهریار» دیدیم، این واقعیت ندارد كه مادرم، پدرم را «محمدجان» صدا می‌كرده بلكه همه او را با نام شهریار صدا می‌زدند و مادرم نیز به نام آقا شهریار صدایش می‌‌كرد.» اما مریم بهجت‌تبریزی انتقاد دیگری نیز به این سریال دارد، او می‌گوید: «به جرات می‌توانم بگویم حتی یك مطلب مهم كه در مورد پدرم باید منعكس شود، در این سریال دیده نمی‌شود و اكثریت مطالب مهم زندگی پدرم مثل شبی كه از عشق مجازی به عشق حقیقی رسید و مهم‌ترین شب زندگی او محسوب می‌شود، در این فیلم آنچنان كه باید به مردم نشان داده نشده است. پدرم وقتی از تبریز به تهران آمدند، ۱۴ ـ ۱۳ ساله بودند و در سنین پایین در دارالفنون به مدت ۷ سال درس طب خواندند، ایشان بین ۲۰ تا ۳۰ سال به عشق حقیقی رسیدند و متحول شدند، اتفاقی كه برای كمتر كسی می‌افتد ولی در سریال «تبریزی» به هیچ‌یك از این مسائل پرداخته نشده است. پدرم فردی بسیار متدین و مذهبی بودند ولی این مسئله نشان داده نشده است. ایشان حافظ قرآن بودند و آنقدر قرآن خوانده بودند كه زبان عربی را از این طریق یاد گرفتند.» و به شكل عجیبی تمام سریال را زیر سوال می‌برد و ۹۰درصد از این سریال را ساختگی اعلام می‌كند.

● پسر شهریار در میدان

برادر مریم بهجت‌تبریزی، هادی، وارد میدان می‌شود و حرف‌های خواهرش را نقض می‌كند. او در گفت‌وگویی با شبكه ۲ سیما می‌گوید: «این سریال در كلیات هیچ مشكلی نداشت و در جزئیات هم دست هنرمند باز است كه تغییراتی را به وجود آورد تا مجموعه برای مخاطب جذابیت داشته باشد.» او حتی اعلام می‌كند كه پیش از ساخت سریال با كمال تبریزی و گروهش صحبت كرده و «در مورد كلیات با هم صحبت كردیم». و فراموش نمی‌كند كه بگوید: «دوران جوانی پدرم را در این سریال از همه قسمت‌ها بیشتر دوست دارم چون شهریار یك شخصیت چندبعدی داشت و در این سریال به آن خوب پرداخته شده بود. همچنین انتخاب اشعار شهریار برای این سریال عالی بود و به نقاط عرفانی زندگی وی بسیار توجه شده بود تا حدی كه من دوباره برخی شعرهای پدرم را از نو خواندم و دوباره به دیوان پدرم رجوع كردم.»

● و اما مدیران

آنهایی كه اعتقاد داشتند پسر شهریار آمده تا صدا و سیما خود را از اتهامات وارده تبرئه كند، متوجه شدند كه مدیران این رسانه قدرتمند نیز می‌توانند در این‌باره صحبت كنند. كمااینكه در ادامه بحث‌ها، مرتضی میرباقری، معاون رئیس سازمان صدا و سیما هم به این میدان وارد شد و سعی كرد تا انتقادها را از موضع قدرت پاسخ دهد. او در گفت‌وگویی كه با خبرگزاری فارس داشت، از بار دراماتیك صحبت كرد و گفت: «درباره الفاظی نیز كه درباره این سریال به كار می‌رود و می‌گویند مثلا قیافه‌ای كه از آن فرد ارائه می‌شود باید كاملا منطبق باشد نیز باید بگویم همه اینها باید با بار دراماتیك كار همراهی داشته باشد و نكته‌ای كه خانواده جناب آقای شهریار ذكر كردند مواردی بوده كه با نویسنده و كارگردان هم در میان گذاشته شده و پاسخ یكدیگر را در این زمینه‌ها به یكدیگر می‌دهند كه كاملا طبیعی است.»

معاون رئیس سازمان صدا و سیما در این‌باره از خانواده شهریار، آرامش می‌خواهد و سعه‌صدر و می‌گوید: «معمولا در كارهای تاریخی كه ساخته می‌شود نیز باید یك سعه‌صدر از سوی وابستگان شخصیت‌های ملی و هم از طرف كسانی كه می‌خواهند در قالب یك اثر دراماتیك و نمایشی كار را عرضه كنند وجود داشته باشد و ما از اینكه مذاكره‌ای بین طرفین انجام بگیرد استقبال می‌كنیم و امیدواریم سوءتفاهمات برطرف شود. لیكن از اینكه این‌گونه مسائل اسباب سوء‌تفاهم شود و دغدغه خاطر و نگرانی در خانواده یا در اصحاب هنر ایجاد كند باید پرهیز شود.»

● و در نهایت

حالا اینكه انتقادها چه بود و چه نبود، گذشت. اما گروهی هم بودند كه از تحریف واقعیت می‌ترسیدند و سوالشان این بود كه آیندگان چه می‌گویند و آیندگان تاریخ را چطور خواهند دید. می‌شود به همان پست وبلاگ كریم ارغنده‌پور بازگشت، به جایی كه می‌نویسد: «شتابناكی در كاری كه ارائه شده ضمن آنكه به اصل فیلم لطمه می‌زند، شهریار و خانواده‌اش را نیز بدون صدمه باقی نمی‌گذارد.

گوآنكه مثلا وقتی چهره ستارخان، در نزد بیننده جوان كه او را چندان نمی‌شناسد، شائبه فردی یاغی پیدا می‌كند، یاری پدر شهریار به او نیز به همین ترتیب نزد بیننده زیر سوال می‌رود و یا اینكه وقتی مژده دادن رفتن شاه با شیوع وبا همراه و قرین می‌شود، تصور می‌كنید بیننده‌ای كه از ماجراهای تاریخی بی‌اطلاع یا كم‌اطلاع است، از آن چه برداشتی می‌كند؟!»