یک متخصص پوست گفت: مصرف آسپرین حتی با دوز كم در بیمارانی که به طور مداوم برای پیشگیری از بیماری قلبی عروقی مصرف می‌کنند، منجر به ایجاد كهیر مزمن می‌کند.

دكتر پریچهر کفایی اظهار كرد: كهیر پوستی به صورت ضایعات قرمز رنگ، متورم و گذرا معمولا به علت حساسیت‌های پوستی و به دنبال مصرف بعضی مواد ایجاد می‌شود.

وی گفت: كهیر پوستی علاوه بر پوست، مخاط دهان و حنجره را هم درگیر می‌کند كه احتمال خفگی برای بیمار وجود دارد و در صورت مشاهده تنگی نفس و تورم در نواحی حلق و حنجره بیمار سریعا باید به اورژانس مراجعه نماید.

وی افزود: ضایعات كهیری همیشه کمتر از ۲۴ ساعت باقی ‌مانده و هیچ علامتی روی پوست بر جای نمی گذارند به جزء در موارد بسیار خاص که به آن سکولیت‌های كهیری ‌گویند.

دكتر كفایی با بیان اینكه ضایعات معمولا با خارش همراه هستند، ادامه داد: كهیر می‌تواند به صورت حاد یا مزمن بروز کند. به طوری كه اگر مجموع پروسه‌ای که ضایعات ایجاد شده و از بین می‌روند کمتر از ۶ هفته طول بکشد، این نوع را كهیر مزمن حاد گویند.

این متخصص پوست، شایع‌ترین علت ایجاد كهیر حاد را مصرف برخی داروها و مواد غذایی عنوان كرد و گفت: معمولا تاریخچه بالینی بیمار كمک می‌کند تا علت بروز ضایعات كهیری مشخص شود ولی در مورد كهیرهای مزمن، پیدا کردن علت ایجاد ضایعات ساده نیست. به طوریکه در حدود ۵۰ تا ۷۰ درصد موارد حتی با تمام بررسی چه کلینیکی و چه پاراکلینیکی (آزمایشگاهی) علت كهیر مزمن شناخته نمی‌شود که به آن كهیر ناشناخته یا آیودی پادیك گویند.

عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشكی یزد تصریح كرد: در كهیرهای مزمن باید بررسی‌های داخلی در مورد بیمار انجام شود. به عنوان مثال از نظر آنمی بیماری‌های تیروئید، کبدی و کلیوی و عفونتهای مخفی مانند عفونتهای پنهان روده‌ای یا ادراری و حتی یک عفونت دندانی که ناشناخته مانده و گاه سینوس‌های مزمن امکان دارد سبب بروز كهیر مزمن شود.

وی گفت: برای پیشگیری از كهیر‌ها با آگاه کردن به اینکه بیمار به چه غذا و داروی حساسیت دارد این مسئله امکان پذیر است ولی در مورد كهیرهای مزمن چون در اکثر موارد علت مشخص نیست پیشگیری نقشی ندارد.

کفایی با اشاره به این كه مصرف برخی داروها منجر به ایجاد كهیر مزمن می‌شوند، خاطرنشان كرد: آسپرین شایعترین این داروهاست. به این معنا، بیمارانی که به طور مداوم برای پیشگیری از بیماری قلبی عروقی، حتی در دوز کم آسپرین مصرف می‌کنند باعث ایجاد كهیر مزمن در آنها می‌شود.

این متخصص پوست و مو در پایان با بیان این كه كهیر‌های پوستی حتما باید تحت نظر پزشک درمان شوند، یادآور شد: اولین روش درمان، استفاده از آنتی هیستامین‌ها هستند اما تشخیص این که چه نوع آنتی هستامینی استفاده شود به سن و جنس بیمار و نوع ضایعات بستگی دارد که با تشخیص پزشک و بعد از معاینات کلینیکی و در صورت لزوم آزمایشگاهی انجام می‌شود.