با نمایش فیلم مستند «سواحل اشك و زیتون» نشان فیروزه‌ی سینما «حقیقت» به پاس سه دهه تلاش و ممارست در عرصه‌ سینمای جنگ به رضا برجی اهدا شد.

رضا برجی كارگردان این فیلم مستند در این برنامه خاطرنشان كرد: این فیلم محصول تلاشی یك‌ساله است و تنها فیلم بلند برجا مانده از جنگ ۳۳ روزه‌ی لبنان است كه به‌نوعی تاریخ‌نگاری محسوب می‌شود.

او با بیان اینكه این جنگ طولانی‌ترین جنگ اعراب و اسرائیل و تنها جنگی بوده كه حزب‌الله در آن پیروز شده است، ادامه داد: از آنجا كه این فیلم ویژگی تاریخ نگارانه داشت، لازم بود به ‌بهترین شكل ممكن بر روی آن كار شود.

برجی خاطرنشان كرد: در مدت فیلمبرداری این فیلم، خود را برای شهادت آماده كرده بودیم و فكر نمی‌كردیم حزب‌الله بیش از یك‌هفته مقاومت كند و حال آنكه در این جنگ نه یك دولت، بلكه یك‌ گروه پیروز شدند وهمین مساله بسیار زیباست.

او از حمایت‌های مدیر مركز گسترش سینمای مستند و تجربی در حمایت از ساخت این فیلم قدردانی كرد.

این عكاس و مستندساز در پایان اظهار امیدواری كرد: هیچگاه جنگی نباشد، اما هر زمانی كه جنگی انجام شود، آمادگی شركت در آن را داریم.

بنا بر این گزارش، در این مراسم كه روز گذشته در سالن سینما حقیقت برگزار شد. دكتر علی زعیتر مسوول رسانه‌ای دفتر حزب‌الله در تهران، ساخت این فیلم را گامی در راستای تثبیت و بقای حزب‌ا... لبنان دانست و گفت: اگر تاریخ ثبت ومستند نشود، در آینده‌ای نه‌چندان دور، این امكان وجود دارد كه از آن برعلیه ما استفاده شود و یكی از زیباترین و موثرترین راه‌ها برای ثبت تاریخ ساخت فیلم است. چرا كه تاثیر بیشتری در ذهن مخاطب برجای خواهند گذاشت.

رضا برجی متولد ۱۳۴۳، جانباز جنگ تحمیلی،از سال ۱۳۶۲ عكاسی را در لشگر ۱۰ سیدالشهدا (ع) آغاز كرد و از اواخر سال ۱۳۶۵ وارد روایت فتح شد و بعد از پایان جنگ با سفر به افغانستان، جنگ‌های آذربایجان و ارمنستان ، كشمیر، چچن، بوسنی، كوزوو، عراق، سومالی و ... به‌عنوان خبرنگار جنگلی شناخته شد. او با حضور در ۱۴ جنگ بزرگ دنیا دردهه‌های اخیر و ساخت مجموعه‌های مستند از این جنگ‌ها ركورد تازه‌ای را به‌نام خود ثبت كرده است و مستند بلند «سواحل اشك و زیتون» از جنگ ۳۳ روزه‌ی لبنان آخرین ساخته‌ی او بوده است.