سیاست خارجی جمهوری اسلامی ایران برخاسته از اصول و مبانی ثابتی است كه با توجه به مقتضیات و شرایط جهانی، تاكتیك های لازم را برای رسیدن به اهداف پیش بینی شده در راستای منافع ملی اتخاذ می نماید. مسیری كه جمهوری اسلامی ایران ترسیم كرده، در جهت توسعه صلح و امنیت در منطقه و گسترش همكاری با همه كشورها به جز رژیم صهیونیستی است. دولت نهم با استفاده از یك دیپلماسی فعال و بهره مندی از قدرت نرم در جهت اهداف سیاست خارجی كه علاوه بر گسترش روابط با كشورهای همسایه، منطقه و جهان و حضور فعال در سازمان های بین المللی در جهت توسعه تجاری و ایجاد بازار برای محصولات ایرانی در كشورهای دیگر و رسیدگی به وضعیت ایرانیان، عملكرد بسیار مثبتی داشته است. در این مقال تلاش بر این است تا گوشه هایی از فعالیت ها و اقدامات متنوع دولت جمهوری اسلامی ایران در سال ۱۳۸۶ در بخش سیاست خارجی را معرفی نماید.

طی سال جاری دستگاه دیپلماسی كشور در زمینه تنظیم سفرهای رسمی مقامات، فعالانه عمل كرده است. هماهنگی، تنظیم، برنامه ریزی و اجرا در خصوص ده ها سفر سران سه قوه به كشورهای مختلف از جمله سفر رئیس محترم جمهور به نیویورك جهت شركت در اجلاس سازمان ملل متحد در نیویورك و همچنین سفر ایشان به حداقل ۱۸ كشور دنیا از جمله قطر، امارات، عربستان، عراق، آذربایجان، ارمنستان، تركمنستان، قرقیزستان، كشورهای آمریكای لاتین و برخی كشورهای آفریقایی و نیز تنظیم مصاحبه رسانه های طراز اول دنیا با جناب آقای احمدی نژاد و سایر مقامات كشور از جمله اقدامات وزارت امور خارجه برای توسعه حضور فعال جمهوری اسلامی ایران در كلیه مناطق دنیا بوده است. در كنار آن، انجام ده ها سفر رسمی توسط وزیر محترم امور خارجه، معاونان وزیر و مدیران كل به كشورهای مختلف و متقابلاً تنظیم سفر مقامات خارجی به كشورمان از جمله سفر رؤسای جمهور روسیه، تركمنستان، آذربایجان، قزاقستان، تاجیكستان، ارمنستان، بلاروس، گرجستان، توگو، زیمبابوه، نیكاراگوئه و ونزوئلا به ایران برنامه ریزی و مدیریت گردیده است.

مجموعه نمایندگی های سیاسی و كنسولی جمهوری اسلامی ایران در راستای گسترش همكاری های دوجانبه و چندجانبه و تشریح مواضع جمهوری اسلامی ایران، بیش از ۱۲ هزار ملاقات داشته اند.

گوشه هایی از فعالیت های اجرایی متنوع دستگاه دیپلماسی كشور در سال ۱۳۸۶ به شرح ذیل است:

۱- دیپلماسی هسته ای:

دیپلماسی هسته ای ایران در سال ۱۳۸۶ مبتنی بر پاسخگویی در ابعاد فنی و حقوقی و گرفتن هرگونه بهانه از دست آمریكا و برخی از همپیمانان آن بود. در این راستا تلاش گردید كه تنها بر تعهدات و حقوق ایران در چارچوب معاهده منع گسترش سلاح هسته ای و پادمان مورد توافق با آژانس تأكید نموده و عوامل سیاسی زائد در گفت و گوها به حاشیه رانده شود. در یك سال گذشته علاوه بر پیگیری های مربوط به تكمیل عملیات احداث نیروگاه بوشهر، اقدامات لازم برای ورود ۸۸ تن سوخت این نیروگاه از كشور روسیه انجام شد. به منظور شفاف سازی و اعتمادسازی فعالیت های هسته ای كشورمان، به دنبال چند دور مذاكره با خاویر سولانا مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا و نماینده گروه ۱+۵ و همچنین محمد البرادعی مدیركل آژانس بین المللی انرژی اتمی، نهایتاً توافق شد كه ظرف ۶۰ روز طرح اقدام (یا مدالیتی) برای حل و فصل مسائل و ابهامات باقیمانده آژانس در مورد برنامه هسته ای ایران تنظیم شود كه این اقدام ظرف ۴۰ روز صورت گرفت و در طرح اقدام شش موضوع مشخص به عنوان موضوعات باقیمانده تعیین و سؤالات آژانس در اختیار ایران قرار گرفت. بر اساس طرح اقدام، حل و فصل شش موضوع به ۱۸ ماه زمان نیاز داشت، اما جمهوری اسلامی ایران بنا بر حسن نیت خود، طی شش ماه پاسخگویی به این سؤالات را به سرانجام رساند و در نتیجه مدیركل آژانس در گزارش سوم اسفند خود، حل و فصل و بسته شدن هر شش موضوع را رسماً اعلام نمود. آقای البرادعی در ماه نوامبر (آبان ماه) نیز گزارش مثبتی را ارائه نموده و در آن حل و فصل سه موضوع از شش موضوع را عنوان نموده بود.

سیاست هسته ای جمهوری اسلامی ایران در یك سال گذشته سبب شد كه علاوه بر ادامه فعالیت های غنی سازی، حسن نیت ایران برای شفافیت و همكاری با آژانس جهت حل مسائل گذشته به نمایش گذاشته شود و از این رو با اطمینان باید گفت كه تأثیر این سیاست، بر صدور گزارش های مثبت البرادعی و سپس اذعان نهادهای اطلاعاتی آمریكا نمایان گردید. با حل مسائل باقیمانده بسیاری از مبانی و استدلالات آمریكا و همپیمانان غربی آن برای ارجاع موضوع هسته ای ایران از آژانس به شورای امنیت و قطعنامه های صادره فرو ریخت. این سیاست حاصل ایستادگی و پافشاری بر حقوق حقه ملت ایران بود و بار دیگر اثبات نمود كه اقدامات چند كشور خاص تنها برخاسته از نیات و اغراض سیاست آنهاست و هیچ مبنای قانونی و منطقی ندارد.

۲- اجلاس سران خزر در تهران:

برگزاری دومین اجلاس سران كشورهای دریای خزر در پائیز ۱۳۸۶ دستاورد بزرگی بود كه بعد از سال ها تلاش و پیگیری مضاعف به نتیجه رسید. در پایان این نشست بر خلاف اجلاس اول كه در عشق آباد پایتخت تركمنستان برگزار شد، بیانیه ای صادر گردید كه در آن، سران كشورهای ساحلی برای نخستین بار ضمن پذیرش مجموعه اصول كلی مانند مخالفت با حضور نیروهای خارجی در دریای خزر، توافق نمودند تا نسبت به تعیین یك رژیم حقوقی خاص دریای خزر همكاری های مشتركی را انجام دهند.

۳- گفت و گوهای ایران و آمریكا درباره عراق:

جمهوری اسلامی ایران با هدف كمك به مردم ستمدیده عراق و همكاری برای تأمین امنیت، سه دور گفت و گو با آمریكایی ها درباره عراق داشته است. دور چهارم این گفت و گوها كه بنا به درخواست رسمی دولت عراق و دولت آمریكا قرار بود انجام شود، به دلایل فنی به تعویق افتاد. البته كماكان رایزنی ها برای انجام این گفت و گوها ادامه دارد.

۴- عراق:

سیاست جمهوری اسلامی ایران در قبال عراق در سال ۱۳۸۶ همچون سنوات اخیر مبتنی بر حمایت همه جانبه از حاكمیت و تمامیت ارضی آن كشور و تأكید بر خروج اشغالگران و واگذاری كلیه نهادها و سازوكارهای داخلی به دولت قانونی و منتخب عراق بود. همچنین دولت جمهوری اسلامی ایران تلاش هایی را برای رفع اختلافات و ترغیب مشاركت همه مردم عراق در تعیین سرنوشت سیاسی خود، از طریق اعلام مواضع رسمی و گفت وگو با همه نیروها و جناح های عراقی تأثیر گذار دنبال نمود.

نقطه اوج همكاری های سیاسی و اقتصادی ایران و عراق سفر تاریخی رئیس جمهور محترم به بغداد است كه نقطه عطفی در روابط كشورمان با عراق است و تأثیرات عظیمی را در روابط دو كشور و نقش بی بدیل ایران در تحولات منطقه ای نشان داد.

۵- افغانستان:

سیاست خارجی دولت جمهوری اسلامی ایران در افغانستان در سال ،۱۳۸۶ حمایت از دولت، كمك به ساخت زیرساخت ها و لزوم مقابله با كشت خشخاش و قاچاق مواد مخدر بوده است. در سال های اخیر از جمله در سال جاری شركت های ایرانی فعالیت خوبی را در زمینه بازسازی افغانستان داشته اند. همكاری های جمهوری اسلامی ایران با سازمان های بین المللی برای كمك به رفع مشكلات و آلام مردم افغانستان نیز قابل توجه بوده است.

۶- خاورمیانه (فلسطین و لبنان):

طی سال ۱۳۸۶ تحولات مربوط به خاورمیانه بویژه تحولات فلسطین و لبنان به عنوان یك موضوع مهم و محوری در دستگاه دیپلماسی كشور مورد توجه و عنایت قرار داشته است. اتخاذ مواضع سریع و بموقع، رایزنی با مقامات كشورها بویژه كشورهای اسلامی، برقراری ارتباط با سازمان كنفرانس اسلامی، جنبش عدم تعهد و سایر مجامع سیاسی بین المللی با هدف یافتن ابتكارات لازم و محكومیت اقدامات فجیعانه صهیونیست ها علیه مردم مظلوم و مقاوم فلسطین همواره در دستور كار قرار داشته است.

طی سال جاری چندین سفر توسط مقامات كشورمان از جمله جناب آقای متكی وزیر امور خارجه و معاون و مدیر كل سیاسی وزارت خارجه كشورمان به لبنان انجام شد. به دنبال جنگ ۳۳ روزه سال گذشته كه به شكست مفتضحانه رژیم صهیونیستی انجامید، جمهوری اسلامی ایران نسبت به ارائه مساعدت های انساندوستانه و فنی مهندسی در بازسازی لبنان اقدام نمود.

۷- خلیج فارس و جهان عرب:

رویكرد دولت نهم به كشورهای همسایه مسلمان و عرب، یك رویكرد ویژه است. در سال ۱۳۸۶ ما شاهد رشد قابل توجه از مراودات و رفت و آمدهای سیاسی در سطح عالی میان جمهوری اسلامی ایران و كشورهای حوزه خلیج فارس بودیم. حضور فعال جناب آقای احمدی نژاد در اجلاس سران كشورهای عضو شورای همكاری خلیج فارس در دوحه كه برای نخستین بار با دعوت از بالاترین مقام اجرایی ایران آن هم بعد از اجلاس آناپولیس صورت پذیرفت، امیدها، آمال و نقشه های دشمنان جمهوری اسلامی را نقش بر آب ساخت. پیشنهادات رئیس جمهور محترم در این اجلاس بخصوص موضوع تجارت آزاد با شورای همكاری خلیج فارس، طرح ترتیبات امنیتی بومی در خلیج فارس و ‎/‎/‎/ بستر مناسبی برای همگرایی منطقه ای را فراهم ساخت و مورد توجه رؤسای كشورهای عضو قرار گرفته كه تلاش برای اجرایی شدن آن ادامه خواهد یافت.

انجام سفرهای تأثیر گذار رئیس محترم جمهوری به برخی از كشورهای منطقه مانند امارات متحده عربی یكی از دستاوردهای سیاسی خارجی ما محسوب می شود، سفر متقابل مقامات عربی نیز حاكی از تمایل و استقبال همسایگان عرب ایران برای توسعه همكاری ها در ابعاد دوجانبه و چند جانبه بوده است. همكاری با سایر كشورهای خاورمیانه نیز یكی از اولویت های وزارت امور خارجه بوده و طی سال جاری با جدیت دنبال شده است. از جمله می توان به امضای قرارداد ایجاد پالایشگاه مشترك نفت در سوریه با مشاركت ایران، سوریه، مالزی و ونزوئلا و همچنین به افتتاح پروژه های مشترك ایران و سوریه در زمینه خودروسازی و سیمان اشاره كرد. در خصوص عادی سازی روابط ایران و مصر نیز دیدارها و تلاش های متقابلی از سوی ایران و مصر به منظور رفع موانع و بهبود روابط سیاسی فیمابین صورت پذیرفت.

۸- توسعه همكاری های سیاسی با مناطق مختلف دنیا:

الف - اروپا:

در گذشته بیش از دوسوم همكاری های ایران با كشورهای اتحادیه اروپا بر دو یا سه كشور اروپایی متمركز بود كه دستگاه دیپلماسی كشور تلاش زیادی را برای متعادل سازی این روابط در سطح قاره اروپا به عمل آورده است. علیرغم فراز و نشیب های موجود بخاطر موضوع هسته ای و اعمال فشار آمریكا و برخی از همپیمانانش، در سال ۱۳۸۶ وزیر امور خارجه كشورمان سفرهایی را به كشورهای مختلف اروپایی مانند هلند، سوئیس، سوئد، نروژ، دانمارك، بلغارستان و پرتغال انجام داد. در این زمینه باید از حضور فعال هیأت ایرانی در اجلاس جهانی اقتصاد در داووس سوئیس و كنفرانس خلع سلاح در ژنو یاد كرد. آقای متكی در حاشیه اجلاسیه های بین المللی از جمله شصت و دومین مجمع عمومی سازمان ملل در نیویورك، مجمع جهانی اقتصاد در داووس، اجلاس كنفرانس بازسازی عراق در استانبول و كنفرانس فلسطین و لبنان در ریاض با برخی از همتایان اروپایی خود از جمله وزرای خارجه فرانسه، پرتغال، سوئد، نروژ، اسلواكی، انگلیس، آلمان، سوئیس، هلند، ایسلند و.‎/‎/ دیدار و گفت وگو كردند.در سال ۱۳۸۶ ما همچنین شاهد سفر برخی از مقامات عالیرتبه كشورمان از جمله دبیر شورای عالی امنیت ملی، وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، وزیر علوم، تحقیقات و فناوری، معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان گردشگری و برخی از معاونین وزارتخانه های اقتصادی به كشورهای اسپانیا، فرانسه، پرتغال، سوئیس، یونان، ایتالیا و مجارستان بودیم. متقابلاً نیز برخی از مقامات اروپایی به كشورمان سفر كردند كه از آن جمله می توان به سفر رئیس كمیسیون روابط خارجی پارلمان نروژ، سفر وزیر امور خارجه بلژیك، سفر قائم مقام وزارت خارجه ایسلند به تهران اشاره نمود.در زمینه همكاری های اقتصادی دوجانبه با كشورهای اروپایی، همكاری در زمینه های صنعتی مانند صنایع خودروسازی و انرژی میان ایران و بسیاری از كشورهای اروپایی تداوم داشته است. شركت های نفتی اروپایی مانند شل، توتال فرانسه، او.ام.و اتریش و شركت هایی از ایتالیا و سوئیس در اجرای طرح های بزرگ اكتشاف و تأسیسات نفت و گاز فعال بوده و یا در جریان امضای قرارداد با ایران هستند.

ب - روسیه:

در سال ۱۳۸۶ توسعه همكاری های همه جانبه با روسیه، به عنوان نمونه ای از موفقیت دستگاه دیپلماسی كشور قابل توجه همگان بوده است. روابط دو كشور در همه زمینه های سیاسی، اقتصادی، فرهنگی و دفاعی از رشد قابل توجه برخوردار بوده است. علاوه بر ادامه مراحل تكمیل نیروگاه بوشهر و تحویل سوخت كه نیازمند تلاش و پیگیری های مداوم بوده است، دو كشور تلاش های زیادی را برای گسترش و تعمیق روابط فیمابین به عمل آوردند. سفر ولادیمیر پوتین به عنوان رئیس جمهور روسیه به ایران كه برای نخستین بار صورت گرفت، یك سفر تاریخی بود.

ج - آسیا:

همكاری های جمهوری اسلامی ایران با كشورهای آسیایی نیز به اقتضای رویكرد نگاه به شرق، از رشد قابل توجهی در سال ۱۳۸۶ برخوردار بوده است. برگزاری دومین اجلاس رؤسای مجمع مجالس آسیایی (APA) در تهران كه با حضور ۳۲ هیأت از كشورهای عضو تشكیل شد، یكی از موفقیت های چشمگیر دستگاه دیپلماسی كشور در توسعه همكاری با آسیا محسوب می شود.

د - آمریكای لاتین:

با تلاش های به عمل آمده، حجم مبادلات تجاری جمهوری اسلامی ایران با كشورهای منطقه آمریكای لاتین نسبت به گذشته ۲۵۰ درصد رشد داشته است. افتتاح سفارتخانه در برخی از كشورهای منطقه مانند نیكاراگوئه، بولیوی و اكوادور توانسته است فرصت های لازم را برای شناسایی زمینه های همكاری و حضور شركت های ایرانی در آن كشورها فراهم سازد. برهمین اساس، تعدادی از پروژه های علمی و صنعتی با كشورهای منطقه بویژه ونزوئلا اجرایی گردید كه از آن جمله می توان به احداث مجتمع پتروشیمی و تأسیس كارخانه تولید اتومبیل سمند اشاره نمود.

سفر جناب آقای احمدی نژاد به منطقه آمریكای لاتین و عقد تفاهمنامه های بسیار مهم، نوید همكاری های گسترده را در همه ابعاد سیاسی، اقتصادی و فرهنگی می دهد. د ر سال جاری همچنین برای اولین بار شاهد تشكیل كمیسیون مشترك با كشورهای بولیوی و اكوادور بودیم.

ه- آفریقا:

توجه به آفریقا و همكاری با قاره سیاه با جدیت در بخش های ذیربط در وزارت امور خارجه دنبال گردید. حضور ریاست محترم جمهوری اسلامی در اجلاس سران اتحادیه آفریقا در بانجول پایتخت گامبیا و سخنرانی مهم ایشان به عنوان میهمان ویژه در جمع سران آفریقا، زمینه بسیار خوبی را برای تقویت حضور ایران در قاره آفریقا فراهم ساخت. در همین راستا با پذیرفته شدن ایران به عنوان یك عضو ناظر، وزیر امور خارجه كشورمان در اجلاس سران اتحادیه آفریقا حضور یافت. در خردادماه سال جاری همزمان با سالروز تأسیس اتحادیه آفریقا، روز آفریقا در تهران برگزار شد. در همین چارچوب، طراحی و برنامه ریزی جهت برگزاری همایش ایران و آفریقا در سه سطح كارشناسی ارشد، وزرای خارجه و رؤسای جمهور در دست اقدام است و در اوایل سال آینده شاهد برگزاری آن در تهران خواهیم بود.

۹- اقدامات اجرایی در امور سیاسی بین المللی:

علاوه بر موضوع هسته ای، حوزه معاونت سیاسی بین المللی وزارت امور خارجه و نمایندگی های جمهوری اسلامی ایران در نیویورك، ژنو، وین، لاهه و.‎/‎/ سال پركاری را پشت سر گذاشتند. تنظیم سفر و برنامه ریزی حضور فعال رئیس جمهور محترم در نشست مجمع عمومی سازمان ملل متحد و دیدارهای مختلف با سران كشورها در نیویورك و حضور در دانشگاه كلمبیا كه بازتاب وسیع جهانی داشت، از جمله این اقدامات است. نقش مهم كشورمان در سازمان كنفرانس اسلامی در سال جاری بسیار چشمگیر بوده است. در جریان برگزاری اجلاس وزرای خارجه این سازمان در اسلام آباد، با تلاش همكاران ما، قطعنامه های پانزده گانه پیشنهادی جمهوری اسلامی ایران از جمله قطعنامه مربوط به حمایت از فعالیت های صلح آمیز هسته ای ایران به تصویب رسید.

در زمینه حقوق بشر نیز وزارت امور خارجه در سال ۱۳۸۶ اقدامات اجرایی خوبی را به عمل آورد. تشكیل مجمع مشورتی مفهوم سازی حقوق بشر در وزارت امور خارجه یكی از اقدامات پایه بوده است كه توانست امكان توسعه مباحث كاربردی علمی را برای ما فراهم سازد.

یكی از قابل توجه ترین اقدامات در زمینه حقوق بشر، برگزاری اجلاس وزرای خارجه، نهضت عدم تعهد درخصوص تنوع فرهنگی و حقوق بشر در تهران با حضور بیش از ۸۰ وزیر امور خارجه و وزیر فرهنگ كشورهای عضو جنبش بود كه در این اجلاس، تأسیس «مركز حقوق بشر وتنوع فرهنگی» در ایران توسط كشورهای مذكور مورد تصویب قرار گرفت.

۱۰- همكاری های اقتصادی:

طی سال ۱۳۸۶ تعداد ۱۸ جلسه ستاد هماهنگی روابط خارجی در وزارت امور خارجه برگزار گردید كه مباحث مهمی چون نحوه كاهش اثرات تحریم، كمیسیون های مشترك، همكاری های بانكی و.‎/‎/ در این جلسات مورد تصمیم گیری واقع شدند. با تلاش های حوزه معاونت اقتصادی، ریاست ایران بر گروه ۱۵ در سطح سران، ریاست بر كارگروه آب گروه ۱۵ و كارگروه توسعه روستایی گروه ،۱۵ ریاست بر اتحادیه همكاری های منطقه ای كشورهای حاشیه اقیانوس هند و فعال سازی و افزایش مشاركت اعضا، ایجاد مركز علوم انتقال فناوری اتحادیه اقیانوس هند در ایران طی سال ۱۳۸۶ محقق گردید.

برگزاری كمیسیون های مشترك با كشورهای بحرین، روسیه، عمان، كویت، قزاقستان، افغانستان، آذربایجان، پاكستان و تركیه به ریاست وزرای امور خارجه جمهوری اسلامی ایران با آن كشور، بخشی از اقدامات وزارت امور خارجه كشورمان در سال ۱۳۸۶ برای گسترش همكاری های دوجانبه با كشورهای خارجی بوده است.

۱۱- رسانه ای و فرهنگی:

یكی از اهداف و برنامه های دولت نهم، پاسخگویی و حضور فعال در صحنه اطلاع رسانی به مردم و موضع گیری سریع در مقابل تحولات مهم منطقه ای و بین المللی است كه حوزه سخنگویی و اداره كل اطلاعات و مطبوعات وزارت امور خارجه از طریق برگزاری حدود ۵۰ كنفرانس هفتگی، تهیه ۲۵۰ بیانیه سخنگویی، انجام بیش از ۱۵۰ مصاحبه اختصاصی توسط مسئولان ارشد وزارت امور خارجه، اطلاع رسانی لازم را انجام دهد.

دستگاه دیپلماسی كشور همچنین با بذل توجه به موضوع دیپلماسی عمومی، اعزام چندین هیأت رسانه ای به خارج از كشور و متقابلاً دعوت از چندین هیأت رسانه ای خارجی، صدور بیش از ۱۵۰۰ روادید مطبوعاتی برای خبرنگاران خارجی با همكاری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، هماهنگی برای انجام ده ها مصاحبه خبرنگاران رسانه های طراز اول دنیا با رئیس جمهور محترم و سایر مقامات عالی رتبه كشور را به انجام رسانید و در این زمینه سال پركاری را پشت سر گذاشت.

۱۲- اقدامات اجرایی در بخش كنسولی:

تلاش دستگاه دیپلماسی كشور در سال ۱۳۸۶ توسعه و تسهیل خدمات كنسولی بوده است. تسریع در صدور روادید و اجرای طرح صدور روادید گردشگری در دفاتر وزارت امور خارجه در مبادی ورودی كشور، یكی از اقدامات بارز برای توسعه گردشگری در كشور بوده است. پیگیری مربوط به مشكلات ایرانیان مقیم خارج از كشور و تأمین تسهیلات حقوقی برای آنها، همكاری در زمینه تسهیل سفر و اقامت زائران ایرانی در كشورهای عربستان، عراق و سوریه، و انجام قریب به ۸۰۰ هزار عملیات سجلی از جمله اقدامات وزارت امور خارجه برای ارائه خدمات مفید و مؤثر به هموطنان ایرانی است. همچنین با پیگیری هایی كه انجام شد، درج مهر خروجی گذرنامه ایرانیان مقیم خارج كه معمولاً مشكلاتی را برای آنها در فرودگاه ها و مبادی خروجی كشور ایجاد می كرد، حذف گردید.

از سوی دیگر، با استقرار تجهیزات كامپیوتری و دیجیتالی كردن اطلاعات گذرنامه ای، از ۱۳۰ نمایندگی جمهوری اسلامی ایران، ۶۴ نمایندگی كاملاً خودكفا شده و این امر باعث تسریع در صدور یا تعویض گذرنامه هموطنان ایرانی در خارج از كشور گردیده است.

سید محمدعلی حسینی