معاون سازمان سنجش آموزش كشور با اشاره به آغاز ثبت‌نام آزمون آیلتس (IELTS) از ۲۰ اسفند ، گفت: داوطلبان باید در ابتدا بخش پرداخت اینترنتی كارت اعتبار شتاب خود را آماده كنند و پرداخت اینترنتی وجه ثبت‌نام از فردا چهارشنبه فعال می‌شود

دكتر ابراهیم خدایی با بیان اینكه سازمان سنجش با همكاری دانشگاه بین‌المللی چابهار و مركز آموزش لندن در دو بخش آكادمیك و عمومی آزمون آیلتس برگزار می‌كند، اظهار كرد: داوطلبان در این دوره از ثبت‌نام می‌توانند برای ۱۲ دوره امتحان از تاریخ ۳۱ فروردین تا ۶ مهر ۸۷ اقدام به ثبت نام كنند.

وی افزود: با توجه به اینكه این آزمون بر اساس استانداردهای كشور انگلستان می‌باشد، لذا هزینه ثبت‌نام آن معادل هزینه ثبت نام داخل كشور انگلستان بوده و برابر دو میلیون و دویست هزار ریال می‌باشد، همچنین هزینه ثبت‌نام به صورت كاملا اینترنتی از داوطلبان اخذ می‌شود.

به گفته وی، در حال حاضر تغییر زمان، انصراف و برگشت حق ثبت‌نام امكانپذیر نبوده و لازم است كه داوطلبان با آگاهی كامل نسبت به انتخاب زمان و نوع امتحان اقدام كنند.

وی با بیان اینكه روال ثبت نام به نحوی طراحی شده است كه تمامی متقاضیان ثبت‌نام در آزمون باید دارای فایل كاربری باشند، گفت: داوطلبان باید ابتدا نسبت به ورود اطلاعات اولیه برای ایجاد فایل كاربری اقدام كنند و چنانچه تعداد متقاضیان شركت در این آزمون، بیش از ظرفیت‌های اعلام شده باشد، سازمان سنجش نسبت به افزایش ظرفیت دوره‌ها اقدام می‌كند.

دكتر خدایی افزود: با توجه به سیستم پرداخت اینترنتی ‌به داوطلبان توصیه می‌شود كه نسبت به فعال كردن پرداخت اینترنتی كارت شتاب خود در اسرع وقت اقدام كرده و از مراجعه حضوری به سازمان سنجش خودداری كنند.

وی با اشاره ضوابط و شرایط این آزمون گفت: نسخه PDF ضوابط و شرایط آزمون بر روی سایت رسمی IELTS به نشانی www.ielts.org و درگاه آزمون آیلتس بر روی سایت سازمان سنجش به نشانی www.ielts.sanjesh.org موجود است.

به گفته وی با توجه به محدود بودن ظرفیت ثبت‌نام، امكان جابجایی تاریخ آزمون و انصراف از آزمون امكانپذیر نیست و در صورت پرداخت وجه ثبت نام، امكان برگشت وجه وجود ندارد.

معاون سازمان سنجش با اشاره به مدارك لازم برای ثبت نام آنلاین در این آزمون، اظهار كرد: فایل تصویری از چهره داوطلب، كارت اعتباری عضو شبكه شتاب كه امكان پرداخت اینترنتی داشته باشد و فایل تصویری از صفحه اول شناسنامه یا كارت ملی از مدارك لازم است.

وی در خصوص مراحل ثبت‌نام خاطرنشان كرد: گام اول ایجاد فایل كاربری است كه طی آن تمامی داوطلبانی كه قصد ثبت‌نام در آزمون آیلتس را دارند، باید عضو درگاه آزمون آیلتس به نشانی ielts.sanjesh.org باشند. داوطلبانی كه نام كاربری و رمز ورود به این درگاه را نداشته باشند، باید با كلیك بر روی دكمه sing up فرم مشخصات فردی را تكمیل كنند.

وی افزود: گام دوم ارسال تصویر از چهره داوطلب و تصویر كارت شناسایی است كه بر این اساس داوطلب باید فایل تصویری از چهره خود را كه دارای شرایط اعلام شده باشد، ارسال كند، ضمنا توصیه می‌شود كه فایل تصویری با فرمت jpg ‌و حجم كمتر از ۲۰KB باشد. لازم است داوطلبان علاوه بر اساس فایل تصویری از صفحه اول شناسنامه یا كارت ملی خود، یك كپی از اصل آن را در روز آزمون به نماینده سازمان تحویل دهند.

دكتر خدایی گام سوم را درخواست كوپن اعتباری (Voucher) عنوان كرد و گفت: داوطلبان برای ثبت‌نام در آزمون به ووچر نیاز دارند كه ووچر یك كد ۱۶ رقمی است كه داوطلبان با كلیك بر روی لینك «درخواست ووچر» و تكمیل فرم و پرداخت وجه به صورت آنلاین می‌توانند این كد را دریافت كنند.

وی افزود: داوطلبانی كه مراحل قبل را با موفقیت به اتمام رسانده باشند می‌توانند با كلیك بر روی لینك «ثبت نام آنلاین» و پس از انتخاب روز آزمون با وارد كردن كوپن اعتباری و تكمیل اطلاعات آزمونی، ثبت نام خود را كامل كنند.

به گفته دكتر خدایی، مدارك لازم در روز امتحان دو مدرك شناسایی از جمله شناسنامه، كارت ملی و گذرنامه، كپی از صفحه اول شناسنامه یا كارت ملی و نسخه چاپ شده از فرم تاییده ثبت‌نام در آزمون كه صفحه آخر آن به امضای شخص داوطلب رسیده باشد، می‌باشد.

معاون سازمان سنجش در خاتمه در رابطه با تاریخ برگزاری اولین دوره آزمون آیلتس، اظهار كرد: آزمون آیلتس سازمان سنجش در دور اول در تاریخهای ۳۱ فروردین، پنجم اردیبهشت، دوم و ۱۱ خرداد، اول و هشتم تیر، سوم، پنجم و ۳۱ مرداد، نهم و ‌۲۸ شهریور و ششم مهر برگزار می‌شود.