مسئول خانه فرهنگ ایران در دهلی‌نو گفت: «ناصر خسرو» از شاعرانی است كه بیشترین بسامد عقلانی را در دیوان خود اختصاص داد.

به نقل از اداره كل روابط عمومی و اطلاع‌رسانی سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی، سومین نشست ادبی بیدل با عنوان «بزرگداشت حكیم ناصر خسرو قبادیانی» با حضور جمعی از شاعران و ادیبان و علاقه‌مندان زبان و ادب فارسی همراه با شعرخوانی و نقد ادبی ۳۱ خرداد ماه در مركز تحقیقات فارسی رایزنی فرهنگی ایران در دهلی نو برگزار شد.

در این نشست، نجفی رایزن فرهنگی ایران، ضیایی مسئول خانه فرهنگ، قزوه مدیر مركز تحقیقات فارسی، سیدامیر حسن‌عابدی، اظهر دهلوی، یونس جعفری، اختر مهدی، قمر غفار، افسر رهبین رایزن فرهنگی سفارت افغانستان و تعدادی از دانشجویان بخش‌های فارسی دانشگاه‌های دهلی، جواهر لعل نهرو، همدرد جامعه ملیه اسلامیه حضور داشتند.

در این نشست «قزوه» مدیر مركز تحقیقات فارسی كه اجرای برنامه را برعهده داشت، گفت: سومین نشست ادبی بیدل پیرامون بزرگداشت حكیم ناصر خسرو قبادیانی است كه فرصت مناسبی خواهد بود تا از نظرات و اندیشه‌های حاضران در جلسه و نیز سروده‌های آنان بهره‌مند شویم.

افسر رهبین رایزن فرهنگی سفارت افغانستان ضمن ابراز تشكر از برگزاری این نشست ادبی گفت: ناصر خسرو یكی از سخنوران نامی زبان و ادب فارسی است، گرایش به خرد و دانش از ویژگی‌های بارز ناصر خسرو است.

وی افزود: هیچ شاعری مانند ناصر خسرو بر خرد و اندیشه تأكید نداشت: شعر وی همواره بر مدار شریعت می چرخد، ایشان حجت خراسان نام گرفت و اشعار او دارای پایه عقلانی است.

ضیایی مسئول خانه فرهنگ ایران گفت: امید است كه این انجمن درخت تنومندی شود تا همه بتوانند از سایه‌سار آن بهره‌مند گردند.

وی افزود: ناصر خسرو از شاعرانی است كه بیشترین بسامد عقلانی را در دیوان خود اختصاص داد. قرن ۴ و ۵ از قرون خاص در ایران قدیم به شمار می‌رود، بعد از شكست رنسانس فرهنگی ایران و سركار آمدن غزنویان و سلجوقیان، دو تا شاعر قد علم می‌كنند یكی فردوسی و یكی ناصر خسرو است، هر دو كتاب‌های خود را با نام خداوند جان و خرد آغاز می‌كنند، هیچ كتابی با نام خداوند جان و خرد شروع نشد، این دو روی عقلانیت زیاد تأكید دارند.

"درمیندرنات" از شاعران اردو زبان هندو نیز یكی از سروده‌های خود را خواند و" محمد عرفان" دانشجوی مقطع دكتری دانشگاه جواهر لعل نهرو یكی از شعرهای خود را برای حاضران قرائت كرد.

در ادامه این نشست نورالاسلام صدیقی طی سخنانی گفت: این برای من باعث افتخار است كه در این جلسه شركت می‌كنم، موقعیتی فراهم شد تا درباره «دیوان سراج‌الدین خان آرزو» كه یك شاعر برجسته‌ای در هند بود نكاتی را بیان كنم.

وی افزود: این شاعر در سال ۱۱۳۲ تا ۱۱۶۲ زندگی كرد و دارای ۷ دیوان بود كه در جواب دیوان‌های مختلف شعر گفته است، پنج دیوان او در جواب شعرای ایرانی بود و دو دیوان شامل قصاید و رباعی‌ها او است.

صدیقی گفت: قدیمی‌ترین نسخه دیوان در یك كلیات است كه در كتابخانه رامپور موجود است و یكی از دیوان‌های آرزو در جواب دیوان بابا فغان شیرازی نوشته شد.

پس از آن از دو كتاب «دیوان سراج‌الدین خان آرزو» تألیف نورالاسلام صدیقی و كتاب «هندوستان مین فارسی شاعری» تألیف علی سلمان رضوی رونمایی شد.

اظهر دهلوی، استاد زبان و ادب فارسی گفت: در نقد سخنان دكتر رهبین می‌خواهم بگویم بزرگترین خدمت ناصر خسرو به زبان و ادب فارسی، سفرنامه ایشان است و نكته دیگر اینكه سراج الدین خان آرزو یك متخصص در زبان‌شناسی نیز بود.

چندرشیكهر رئیس بخش فارسی دانشگاه دهلی گفت: باید تلاش كنیم تا جوانان را به این نكته توجه كنند كه سفرنامه‌نویسی در گذشته رواج داشت این سفرنامه‌ها انتقال دهنده فرهنگ و هنر مردم در زمان‌های مختلف است و صرفا به عنوان یادداشت به شمار نمی‌روند، برای شناخت زبان و ادب فارسی و جامعه‌شناسی بسیار مهم است و باید سفرنامه‌ها را به این دید نگاه كنیم.

در ادامه «شهناز پروین» از استادان زبان فارسی نیز مقاله‌ای درباره زندگی ناصر خسرو قرائت كرد.

در پایان این نشست «كریم نجفی» رایزن فرهنگی ایران در دهلی نو ضمن قدردانی از حضور استادان و دانشجویان گفت: حضور استادان بزرگی مانند سید امیرحسن عابدی، اظهر دهلوی و سایر شخصیت‌ها در این نشست ادبی دلالت بر اهمیت این نشست دارد و این برای ما باعث خوشحالی و زمینه‌ای در جهت رشد و توسعه زبان و ادب فارسی است.

وی افزود: با توجه با این كه شاهد رونمایی چند كتاب در این نشست بودیم پیشنهاد دارم كتاب‌هایی را كه از متون كهن فارسی و میراث دو كشور ایران و هند است چنانچه اساتید دانشگاه تصحیح آن را به انجام رسانیده‌اند مرحله آخر ویرایش را به عهده مركز تحقیقات فارسی بگذارند كه به‌صورت منقّح آماده چاپ و بهره‌برداری برای كلیه دانشگاه‌ها و محققان فارسی زبان باشد.