خبرگزاری فرانسه در گزارشی از مراحل تولید و آماده‌سازی فیلم سینمایی "فرزند صبح"، تازه‌ترین ساخته بهروز افخمی را از قول وی فیلمی برای حس کردن توصیف کرد، نه دیدن.

فیلمساز سرشناس ایرانی چهار سال اخیر فعالیت حرفه‌ای خود را صرف تولید پروژه‌ای کرده که از آن به عنوان نخستین فیلم درباره زندگی معاصر زندگی و مبارز‌ه‌های رهبر کبیر انقلاب اسلامی ایران امام خمینی (ره) نام برده می‌شود.

"فرزند صبح" که قرار است بهمن‌ماه امسال در بیست و هفتمین دوره جشنواره بین‌المللی فیلم فجر به مناسبت سی‌امین سالگرد پیروزی انقلاب به نمایش درآید، روایت خود را از دوران کودکی امام روح‌الله در یکی از روستاهای خمین آغاز می‌کند و در ادامه به مبارزه ایشان با رژیم شاه و دستگیری و تبعید به ترکیه و عراق می‌رسد.

افخمی می‌گوید: من هنوز خود را یکی از مریدان امام می‌دانم. وقتی پیشنهاد تولید فیلم را به من دادند، ابتدا نپذیرفتم. چون انتظار داشتند درباره دوران رهبری امام باشد که به نظرم غیرممکن بود. بعد به من اختیار تام دادند تا درباره هر مقطعی از زندگی امام که دوست دارم فیلم بسازم.

وی ضمن نشان دادن بخش‌هایی از فیلم "فرزند صبح" که در آن عبدالرضا اکبری نقش رهبر کبیر انقلاب را بازی می‌کند، ادامه می‌دهد: این یک فیلم دلی است؛ فیلمی که شما نمی‌بینید بلکه آن را حس می‌کنید... آنچه شما بر پرده خواهید دید زاییده افکار من است، اما هیچ بخشی از آن مغایر با تاریخ نیست.

افخمی در "فرزند صبح" چنان به جزئیات توجه نشان داده که حتی برای وفاداری به نوع خاص گویش امام خمینی (ره) فیلم را دوبله کرده است. او می‌گوید: گویش امام بسیار برای ما مهم بود و به همین دلیل از دوبله استفاده می‌کنیم. صدا در "فرزند صبح" بسیار اهمیت دارد و مهمترین عنصر شخصیت فیلم است.

"فرزند صبح" در دوره‌ای برای نمایش عمومی آماده می‌شود که حدود دو دهه از رحلت ملکوتی امام خمینی (ره) می‌گذرد و طبیعی است که بخش اعظم مخاطبان فیلم حتی دوران زندگی امام را هم به خاطر ندارند. افخمی می‌گوید: از انقلاب تا امروز بیش از ۷۰ درصد جمعیت تغییر کرده‌اند و خاطره‌ای ملموس از دوران امام ندارند.

کارگردان "فرزند صبح" از کمک‌های بی‌دریغ سیدحسن خمینی نوه امام راحل هم یاد می‌کند که در تمام مسیر همراه او بوده بدون اینکه شرط و شروطی برای این همراهی داشته باشد. ضمن اینکه افخمی در دوره تولید این پروژه بزرگ با مشکلاتی نیز دست به گریبان بوده که انتخاب برخی بازیگران از آن جمله بوده است.

در فیلم سینمایی "فرزند صبح" به کارگردانی بهروز افخمی و تهیه‌کنندگی محمدرضا شرف‌الدین به ترتیب آرمان ایرانپور، هادی حیدری و عبدالرضا اکبری در نقش کودکی، جوانی و میانسالی امام (ره) ظاهر شده‌اند. هدیه تهرانی، محمدعلی کشاورز، آتیلا پسیانی، محمدرضا شریفی‌نیا، فرهاد قائمیان و الیکا عبدالرزاقی دیگر بازیگران فیلم هستند.