رئیس مجلس در پاسخ به این سوال كه آیا به مانند انتخابات ریاست جمهوری نهم در موضوع بررسی صلاحیت‌ها نامه‌ای به مقام معظم رهبری خواهید نوشت؟ گفت: نامه دیگری برای بررسی صلاحیت‌ها به رهبری نمی‌نویسم.

غلامعلی حدادعادل قبل از ظهر امروز دوشنبه در ادامه نشست هفتگی خود با خبرنگاران در پاسخ به ادعای خبرنگاری مبنی بر اینكه آیا شما از نمایندگانی كه به خاطر انتقاد از دولت رد صلاحیت شده‌اند دفاع خواهید كرد؟ اظهار داشت: اگر بدانم كه نماینده‌ای صرفا به خاطر انتقاد از دولت رد شده حتما از حق او دفاع خواهم كرد اما بعید می‌دانم كسی به خاطر انتقاد از دولت رد شده باشد. پس من در اصل سوال شما شك دارم.

وی با تأكید بر عمل به وظایف خود در چارچوب قانون، تصمیم گیری در حوزه بررسی صلاحیت‌ها را از اختیارات شورای نگهبان دانست و تأكید كرد كه در آن دخالت نخواهد كرد.

حدادعادل در پاسخ به این سوال كه شما مهمترین تفاوت مجلس هفتم و ششم را چه می‌دانید؟ اظهار داشت: آرامش رنگ بارز مجلس هفتم است و این مجلس چنین خصوصیتی را داشته كه از جار و جنجال و جدال بیهوده پرهیز كنند. البته در یكی از مصاحبه‌های دیگر مفصل درباره مجلس هفتم صحبت خواهم كرد.

خبرنگاری به نامه حدادعادل به رهبری در جریان انتخابات نهم ریاست جمهوری برای تأیید صلاحیت دو نفر از اصلاح طلبان اشاره كرد و از رئیس مجلس پرسید آیا در انتخابات مجلس نمی‌خواهید آن را كار را تكرار كنید و برای رقبای خود زمینه حضور در انتخابات را فراهم سازید؟

كه حدادعادل گفت: قصد ندارم چنین كاری كنم چون بر رعایت حق و قانون تأكید دارم.

وی در پاسخ به سوالی مبنی بر اینكه آیا پاسخ رهبری به شما درباره نامه رئیس جمهور محرمانه بود یا نه؟ اظهار داشت: پاسخ رهبری به سوال بنده محرمانه نبود و عادی بود و تأكیدی هم نشده بود كه این پاسخ محرمانه بماند.

حدادعادل در پاسخ به سوالی مبنی بر اختلاف نظر بین اصولگرایان درباره سرلیستی وی یا لاریجانی اظهار داشت: چنین بحث‌هایی مطرح نیست و این اندازه تأكید روی سرلیست، غیرواقعی و غیرطبیعی است چون مردم باتوجه به عوامل متعدد به یك جریان سیاسی رأی می‌دهند نه اینكه تصمیم مردم بخواهد بر اساس سرلیست بودن یك فرد یا فرد دیگر عوض شود و آن طوری كه برخی محافل رسانه‌ای این موضوع را بزرگ می‌كنند، نیست.

خبرنگاری این موضوع را مطرح كرد كه با توجه به ردصلاحیت برخی نمایندگان كنونی مجلس و پخش مستقیم مجلس از رادیو آیا فكر نمی‌كنید برخی اظهارنظرهای تند درباره بررسی صلاحیت‌ها از سوی نمایندگان باعث تشویش افكار عمومی شود كه رئیس مجلس پاسخ داد: مجلس جای آزادی است و نمایندگان نظرشان را بیان می‌كنند و قطعا ما و سایر مسئولان اگر حقی در اعتراضات ببینیم به آن عمل خواهیم كرد پس اعتراض ردصلاحیت شده‌ها امری طبیعی است و جز این نباید انتظاری داشت.