مراسم تشییع پیکر استاد جعفر شهیدی دقایقی پیش با حضور مسئولان در موسسه لغت نامه دهخدا آغاز شد.

در این مراسم که از ساعت ۹ آغاز شده است، سید محمد خاتمی، حسن حبیبی، میرحسین موسوی، غلامرضا اعوانی، تسخیری، اعضای موسسه دهخدا و جمعی از اساتید و دانشجویان دانشگاهها ... حضور دارند.

پیکر دکتر سید جعفر شهیدی تا دقایقی دیگر به سمت دانشگاه تهران تشییع می شود. دکتر جعفر شهیدی در امامزاده عبدالله شهر ری به خاک سپرده خواهد شد.

دکتر جعفر شهیدی که از تیرماه امسال به علت عفونت ریه تحت نظر و معالجه پزشکان قرار داشت صبح روز یکشنبه دار فانی را وداع گفت. دکتر شهیدی تابستان امسال به علت پنومونی (عفونت ریه) در بخش سی سی یو بیمارستان کسری بستری شده بود.

جعفر شهیدی از مفاخر و بزرگان ادب ایران زمین در سال ۱۲۹۷در شهر بروجرد به دنیا آمد. وی تحصیلات ابتدایی و متوسطه را در بروجرد به پایان رسانید؛ سپس اندک مدتی را در حوزه علمیه قم در خدمت آیت الله آقاحسین بروجردی و سایر علما و مراجع به تحصیل فقه و اصول پرداخت.

سپس برخورد و آشنایی استاد شهیدی با دکتر محمد معین باب آشنایی و حضور استاد شهیدی را در خدمت علامه دهخدا گشود و او بعد از تشکیل سازمان لغت نامه دهخدا معاونت سازمان را برعهده گرفت که با مرگ استاد معین، وی مسئول این سازمان شد.

شهیدی در زمینه های ادب فارسی و همچنین ادبیات عرب، استادی کامل و بنام بود. وی همکاری و موانست با اساتیدی چون بدیع الزمان فروزانفر، جلال همایی، دهخدا، محمد معین و ... را نیز در پرونده دارد.

استاد جعفر شهیدی با درجه دکتری ادبیات فارسی صاحب آثار و تألیفات فراوانی است که از آن جمله می توان به: «انقلاب بزرگ، زندگی حضرت سجاد، زینب (س) شیرزن کربلا، محدودیت در اسلام، زندگانی حضرت زهرا(س) و....» اشاره کرد.

اما بارزترین و شاید ماندگارترین کار استاد شهیدی ترجمه شیوا، مسجع و روان او از نهج البلاغه باشد که این ترجمه در سال ۱۳۶۹ به عنوان کتاب سال برگزیده شد.