سفر ۲ روزه مدیركل آژانس بین المللی انرژی اتمی به ایران در حالی پایان یافت كه پس از بازگشت وی از تهران، آژانس در اطلاعیه ای از توافقی جدید با جمهوری اسلامی ایران برای حل و فصل تمامی مسائل باقی مانده هسته‌ای در مدت چهار هفته آینده خبر داد.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، آژانس در بیانیه‌ای خود تاكید كرد: در جریان دیدارهای "محمد البرادعی" مدیر كل آژانس با آیت‌الله "علی خامنه‌ای" رهبر عالی و "محمود احمدی‌نژاد" رئیس جمهوری ایران، طرفین توافق كردند كه طرح موسوم به "طرح اقدام" (مدالیته) به منظور حل و فصل مسائل باقی‌مانده در مدت چهار هفته آینده تكمیل شود.

طرح اقدام یا همان مدالیته طرحی است كه تاكنون ۲ مرحله از آن انجام شده و البرادعی در گزارش ماه نوامبر خود براساس یافته های كارشناسان آژانس از این مرحله از طرح تصریح كرد پرونده آلودگی سانتریفیوژهای P-۱ و P-۲ و پلوتونیوم بسته شده است.

در قسمت دیگری از بیانیه آژانس اضافه شده است كه مقام‌های ایرانی اطلاعاتی در مورد ساخت یك سانتریفیوژ پیشرفته كه فرآیند غنی‌سازی را تسریع می‌بخشد، در اختیار البرادعی قرار داده‌اند.

توافق ایران و آژانس برای حل تمام مسائل باقیمانده ظرف ۴ هفته آینده در حالی رخ می دهد كه جلسات گروه ۱+۵ برای تصمیم گیری درباره افزایش تحریم ها علیه ایران بی نتیجه مانده است و احتمالاً این توافق، هرگونه تصمیم گیری جدید را نیز منتفی خواهد ساخت.

رهبر انقلاب اسلامی در دیدار عصر شنبه با البرادعی تأكید كرده بودند باقی ماندن پرونده هسته ای ایران در شورای امنیت هیچ توجیهی ندارد.

رئیس جمهور نیز از ماهها قبل كه ایران دور جدیدی از تعامل با آژانس را به عنوان یك نهاد فنی و حقوقی ذیصلاح برای بررسی موضوع هسته ای، آغاز كرده بود، بارها بر مختومه شدن جنبه سیاسی پرونده ایران تأكید كرده بود. وی از قطعنامه های شورای امنیت به عنوان كاغذپاره یاد كرده و با خاطرنشان ساختن اینكه حركت هسته ای ایران، ترمز و دنده عقب ندارد، بر عزم ایران برای تسلیم نشدن در مقابل فشارها تصریح كرده بود.

با این حال، برخی مخالفان داخلی دولت در اوج این فشارها و اظهارات مسئولان جمهوری اسلامی مبنی بر ایستادگی، با حساس و ویژه خواندن شرایط كشور سعی در ایجاد ارعاب و فشار از داخل به منظور تسلیم و تعلیق فعالیتهای هسهت ای مطابق قطعنامه های غیرقانونی و افزون طلبانه غرب و شورای امنیت داشتند.

توافق بزرگ میان ایران و آژانس در شرایطی صورت می گیرد كه ایران در موضوع هسته ای به تعبیر رهبر انقلاب از زمان آغاز به كار این دولت در میسر پیشرفت قرار دارد و از عقب نشینی های دولت و تیم هسته ای سابق طی مدت حدود ۳۰ ماه گذشته اثری نبوده است.

این در حالیست توافقات انجام شده میان ایران و تروئیكای اروپا در دوره تیم سابق هسته ای، (سعدآباد و پاریس) در راستای تعلیق كامل فعالیتهای هسته ای بود. رهبر انقلاب در سخنرانی خود در جمع دانشجویان دانشگاههای یزد از این روند به عقب نشینی تعبیر كرده و از زیاده خواهیهای غرب و پذیرش آن از سوی مسئولین وقت تیم هسته ای چنین روایت كرده بودند: «هی فشار آوردند كه باید این را تعطیل كنید، باید آن را تعطیل كنید، باید آن را تعطیل كنید. رسیدند به كارخانه‏ی یو.سی.اف اصفهان، گفتند: این را هم باید تعطیل كنید. آن مقدمات اوّلی است. بنده آن وقت به مسئولین گفتم كه اگر این حرف را گوش كردید، فردا خواهند گفت باید معادن اورانیوم را هم كه توی این كشور هست، كلاً یك‏جا جمع كنید بدهید به ما، تا خاطرجمع شویم كه شما نمیخواهید بمب اتم بسازید! ... اول گفتند موقت تعلیق كنید، گفتند تعلیق داوطلبانه بكنید؛ ما هم به خیال موقت و به خیال داوطلبانه، تعلیق كردیم. بعد هر وقت اسم از برداشتن تعلیق آمد، یك قرشمال بازی‏ای در سطح دنیا درست كردند - در سطح مطبوعات و رسانه‏ها و محافل سیاسی - وای، داد، داد، ایران میخواهد تعلیق را بشكند! تعلیق شد یك امر مقدس كه ایران اصلاً حق ندارد نزدیكش برود! ما این را تجربه كرده‏ایم؛ دیگر، تجربه‏ی جدیدی نیست. آخرش هم گفتند: این تعلیق موقت كافی نیست؛ اصلاً باید بكلی بساط اتمی را جمع كنید. همین اروپائی‏ها كه میگفتند شش ماه تعلیق كنید، وقتی این كار را كردیم، گفتند بایستی جمع كنید! این فرایند عقب‏نشینی، این فایده را برای ما داشت؛ هم برای خود ما تجربه شد، هم برای افكار عمومی دنیا تجربه شد. لیكن عقب‏نشینی بود دیگر؛ عقب‏نشینی كردند.

من همان وقت هم در جلسه‏ی مسئولین - كه از تلویزیون پخش شد - گفتم اگر چنانچه بخواهند به این روند مطالبه‏ی پی‏درپی ادامه بدهند، بنده خودم وارد میدان میشوم؛ همین كار را هم كردم. بنده گفتم كه بایستی این روند عقب‏نشینی متوقف شود و تبدیل بشود به روند پیشروی، و اولین قدمش هم باید در همان دولتی انجام بگیرد كه این عقب‏نشینی در آن دولت انجام گرفته بود؛ و همین كار هم شد. در زمان دولت قبل، اولین قدم به سمت پیشرفت برداشته شد.»

از سوی دیگر غلامرضا آقازاده در توضیح این توافق بزرگ و با اشاره به مذاكرات روز جمعه‌اش با محمد البرادعی گفت: در این گفت‌وگوها توافق شد تا به روند مذاكرات ایران و آژانس سرعت داده شود.

آقازاده گفت: در ادامه حل و فصل موضوعات باقی مانده ایران با آژانس در چارچوب مدالیته، سعی خواهیم كرد، مجموعه‌ی موضوعات باقی‌مانده را تا اوایل فوریه (اواسط بهمن‌) و قبل از ارایه گزارش محمد البرادعی به طور غیر رسمی به اعضای شورای حكام حل و فصل كنیم.

وی در ادامه توضیح داد: همكاری همه جانبه ایران در سرعت دادن به حل و فصل مسایل باقی مانده با آژانس برای آن است كه این نهاد بین‌المللی قادر به ارایه گزارش نهایی خود درباره صلح‌آمیز بودن فعالیت‌های هسته‌یی گذشته و حال ایران شود.

رییس سازمان انرژی اتمی با بیان اینكه تسریع در روند مذاكرات ایران و آژانس در راستای منافع‌مان است، گفت: زمان‌بندی مشخصی برای بررسی سایر موضوعات باقی‌مانده در چارچوب مدالیته تعیین شده است.

آقازاده همچنین درخصوص مذاكرات هفته گذشته مقامات ایران و آژانس بر سر موضوع "آلودگی" با تایید انجام این گفت‌و‌گو‌ها در سطح كارشناسی، اظهار داشت: این گفت‌وگوها دور پایانی بررسی موضوع "آلودگی در یكی از دانشگاه‌های فنی در تهران" بود كه در این دور به تمام سوالات آژانس در این‌باره پاسخ داده شد.

رییس سازمان انرژی اتمی در پاسخ به این پرسش كه حل و فصل و بسته شدن هر یك از موضوعات و اعلام آن به طور رسمی در دو ماه آینده چگونه انجام خواهد شد؟ گفت: این كار طبق توافقات صورت گرفته در چارچوب مدالیته اعلام خواهد شد.

گفتنی است البرادعی بامداد یكشنبه پس از دیدار و گفت و گو با مقامات جمهوری اسلامی ایران، با بدرقه "محمد سعیدی" معاون بین‌الملل سازمان انرژی اتمی، تهران را به مقصد وین ترك كرد.

البرادعی در سفر دو روزه خود به تهران، با حضرت آیت الله خامنه‌ای مقام معظم رهبری، محمود احمدی‌نژاد رییس جمهوری، سعید جلیلی دبیر شورای عالی امنیت ملی، رضا آقازاده رییس سازمان انرژی اتمی ایران و منوچهر متكی وزیرامور خارجه دیدار و گفت و گو كرد.