پودر ماشین لباسشویی در بخش‌های زیادی از تهران و برخی شهرهای دیگر تقریبا نایاب شده و بسیاری از شهروندان در مراجعه به فروشگاه‌های لوازم بهداشتی و خواروبار فروشی، از خرید آن بازمانده‌اند.

برخی فروشندگان با اعلام این‌که تنها پودر رختشویی (شستشو با دست) دارند، از علت نبود این پودر ابراز بی‌اطلاعی می‌کنند و عده‌ای دیگر «تحریم» را علت نایاب شدن پودر ماشین لباسشویی می‌دانند که به برخی نگرانی‌ها در مردم هم ‌دامن زده است.

در این حال، تشکل‌های صنفی تولیدکنندگان شوینده‌ها، با اعلام عدم تولید این پودرها، علت آن را عدم تأمین نقدینگی مورد نیاز تولیدکنندگان به دلیل پرداخت نشدن یارانه مصوب عنوان می‌کنند؛ چراکه تولیدکنندگان باید پودرها را با قیمت مصوب و مشخص به دست مصرف‌کننده برسانند، اما عدم تأمین نقدینگی و یارانه مورد نیاز باعث شده تا این امر امکان‌پذیر نباشد.

به گفته تولیدکنندگان شوینده‌ها، عدم تأمین نقدینگی، باعث زیان آنها شده و اکنون آنها به رغم خرید یا وارد کردن برخی مواد اولیه، برای پرهیز از زیان‌دهی دوباره، امکان تولید ندارند.

با این حال این مشکل ارتباطی با تحریم ندارد، چراکه ماده پایه پودرهای لباسشویی LAB است که در داخل کشور و توسط دو واحد پتروشیمی اصفهان و پتروشیمی بیستون به میزان ۱۰۰ هزار و ۵۰ هزار تن در سال تولید می‌شود که هرچند اکنون دستخوش مشکلاتی شده، اما تولید این ماده به میزان کافی در کشور انجام و حتی بخشی از آن صادر می‌شود و اساسا مشکل این صنعت، نبود مواد اولیه نیست.

صنعت تولید مواد شوینده، یکی از مدرن‌ترین و موفق‌ترین صنایع کشور بوده که از فناوری به‌روز دنیا و نیز بازار خوبی نیز برخوردار است. با این حال، برخی اعمال نفوذهای دولتی در صادرات این صنعت و نیز تعیین قیمت‌های مصوب در داخل، مشکلاتی برای تولیدکنندگان به وجود آورده و باعث کمبود انگیزه سرمایه‌گذاری گردیده و طبعا روند هفت ـ هشت سال گذشته را که هرازگاهی مارک‌های ایرانی جدید مواد شوینده وارد بازار می‌شد، متوقف کرده است.