از جمله قرار است روز جمعه ۲۲ فوریه در مقابل محل سخنرانی او در کتابخانه بورلی هیلز در کالیفرنیا تظاهرات بزرگی از سوی اپوزوسیون ایرانی مقیم آمریکا صورت بگیرد.

اما این جوان ایرانی- سوئدی که از سوئد به آمریکا رفته و اینچنین مورد غضب بخش بزرگی از جامعه ایرانی مقیم این کشور قرار گرفته است و انتقادات و حتی دشنام گویی نسبت به او تقریبا بصورت روزانه در همه تلویزیونهای فارسی مخالف حکومت اسلامی در آمریکا به گوش می رسد چه کسی است.

"تریتا پارسی" یک جوان ایرانی تبار متولد اهواز است که در سوئد رشد و نمو کرده است و پدر وی از چهره های فرهنگی و مورد احترام جامعه ایرانی مقیم سوئد بشمار می رود. "تریتا پارسی" دارای درجه دانشگاهی در رشته های روابط بین الملل از دانشگاه اپسالا و اقتصاد از دانشگاه استکهلم است. وی همچنین دارای درجه دکترا در روابط بین الملل در دانشگاه "جان هاپکینز" آمریکا نیز هست. وی از جمله بعنوان کارشناس روابط ایران و اسرائیل در همین دانشگاه مشغول به کار بوده و در سال ۲۰۰۷ کتابی نیز در این رابطه منتشر کرده است.

"تریتا پارسی" پس از ترک سوئد ابتدا در محل نمایندگی دائمی سوئد در سازمان ملل متحد مشغول به کارگردید و بدنبال آشنائی با "باب نی" نماینده کنگره آمریکا از ایالت اوهایو بعنوان دستیار وی مشغول به کار شد. باب نی قبل از انقلاب ایران به مدت کوتاهی در شیراز تدریس کرده و زبان فارسی را نیز بخوبی تکلم میکند. وی تا سال ۱۹۹۷ از برخی از گروههای اپوزیسیون علیه رژیم ایران حمایت میکرد ولی با انتخاب رئیس جمهور خاتمی دراین سال وی به جرگه طرفداران ایجاد رابطه با حکومت ایران پیوست.

"باب نی" در مدتی کوتاه به فعال ترین سیاستمدار طرفدار مماشات با ایران تبدیل گشت و در تمام طرحها و ابتکاراتی دراین زمینه در صفوف اول قرار داشت. فعالیت های سیاسی باب نی از یکطرف معطوف به بهبود روابط ایران و آمریکا و به تبع آن لغو تحریم هایی بود که علیه ایران اعمال میشد و از طرف دیگر وی بطور جدی علیه بخشی از نیروهای اپوزیسیون که خواهان سرنگونی کامل رژیم بودند فعالیت مینمود.

"باب نی" در سال ۲۰۰۲ اقدام به احداث تشکیلاتی تحت عنوان "شورای ملی ایرانیان آمریکائی" می کند و تریتا پارسی را که تا آن زمان دستیار وی بود به ریاست آن می گمارد و به این ترتیب یک جوان ایران-سوئدی تقریبا تازه وارد به آمریکا تبدیل به "رئیس شورای ملی ایرانیان آمریکائی" می شود که بودجه قابل توجهی را نیز در اختیار خود دارد.

"باب نی" در سال ۲۰۰۶ و آشکار شدن نقشش در افتضاحات مالی مجبور به استعفا از کنگره آمریکا شد و سرانجام در اوئل سال ۲۰۰۷ روانه زندان گردید. "تریتا پارسی" پس از کنار رفتن "باب نی" از صحنه با همکاری چند ایرانی دیگر به فعالیتهای خود جهت آشتی دادن دو دولت ایران و آمریکا ادامه می دهد تا جایی که روزنامه معتبر واشنگتن پست در تاریخ ۲۵ ژوئن ۲۰۰۶ در مورد تریتا پارسی و گروه متعلق به وی می نویسد: " گروه پارسی کمک کرد تا یک دوجین نماینده محافظه کار کنگره به پرزیدنت بوش نامه بنویسند و از او خواستار گفتگوی بدون قید و شرط با ایران بشوند".

"تریتا پارسی" در فوریه ۲۰۰۶ و در طی یک سخنرانی در شورای امور جهانی که یک موسسه تحقیقاتی در واشنگتن است از جمله بیان می دارد که " برخی اسرائیلیها دستیابی ایران به سلاح اتمی را تحول مثبتی برای صلح خاورمیانه می دانند زیرا اسرائیل را وادار به مصالحه با اعراب می کند".

حملات نسبت به "تریتا پارسی" بدنبال انتشار سلسه مقالاتی از سوی حسن داعی فعال و زندانی سیاسی دوران قبل و پس از انقلاب تحت عنوان "گزارش تحقیقی در باره شبکه لابی رژیم ایران در آمریکا" به اوج خود رسید. این مجموعه مقالات در ۱۸ اوت سال ۲۰۰۷ منتشر شده است. در این سلسله مقالات به نام برخی از چهره های شناخته شده جامعه ایرانی استکهلم نیز در رابطه با فعالیتهای تریتا پارسی در سوئد اشاره شده است . این مجموعه مقالات در کلیت خود در وب سایت مهندس حسن داعی مقیم آمریکا منتشر شده است.

به این ترتیب "تریتا پارسی" در مدت کوتاهی عنوان "یکی از فعال ترین لابی گران جمهوری اسلامی درآمریکا" را از سوی اپوزوسیون ایران به خود اختصاص داد و مورد خشم و غضب شدید مخالفین حکومت اسلامی مقیم آمریکا قرار گرفت. این جوان ایرانی که از سوئد به آمریکا رفته است در مدت کوتاهی خشم کم سابقه ای علیه خود در اپوزوسیون ایرانی مقیم آمریکا برانگیخته است. تا جایی که امروزه تقریبا هیچ رسانه سیاسی فارسی مخالف حکومت اسلامی در در آمریکا وجود ندارد که کمر همت در مبارزه با "تریتا پارسی" را بر نبسته باشد. از جمله روز جمعه ۲۲ فوریه تظاهراتی در مقابل محل سخنرانی "تریتا پارسی" در کتابخانه بورلی هیلز در کالیفرنیا سازمان دهی شده است.

نوک تیز حمله گروه های مخالف حکومت اسلامی در آمریکا در حالی متوجه این جوان ایرانی-سوئدی است که وی برای جامعه ایرانی سوئد نامی نسبتا نا آشنا و گمنام بوده است. اما با وضعیتی که اکنون ایجاد شده باید منتظر شنیدن هر چه بیشتر نام "تریتا پارسی" در بحث های سیاسی اپوزوسیون ایرانی مقیم اروپا نیز بود.

http://stockholmian.com/news/persiska/۲۰۰۸/۰۲februari/۰۳۷_encrypt.htm

علی بخشی