بسمه تعالی

«انالله و انا الیه راجعون»

به اطلاع مسلمانان غیور سراسر جهان می رسانم مؤلف كتاب آیات شیطانی كه علیه اسلام و پیامبر(ص) و قرآن تنظیم و چاپ و منتشر شده است، همچنین ناشرین مطلع از محتوای آن محكوم به اعدام می باشند. از مسلمانان غیور می خواهم تا در هر نقطه كه آنها را یافتند. سریعاً آنها را اعدام نمایند تا دیگر كسی جرأت نكند به مقدسات مسلمین توهین نماید و هر كس در این راه كشته شود، شهید است. ان شاءالله، ضمناً اگر كسی دسترسی به مؤلف كتاب دارد ولی خود قدرت اعدام آن را ندارد او را به مردم معرفی نماید تا به جزای اعمالش برسد.

والسلام علیكم و رحمهٔ الله و بركاته...روح الله الموسوی الخمینی۱۳۶۷‎/۱۱‎/۲۵

سلمان رشدی ۱۹ ژوئن ۱۹۴۷ (۱۳۲۶ شمسی) در شهر بمبئی هندوستان و در یك خانواده مسلمان به دنیا آمد. پدر او بازرگانی هندی است و سلمان با توجه به هندی الاصل بودن تبعه انگلستان به شمار می آید.

هرچند خانواده او مسلمان به شمار می آیند اما خودش در این باره می گوید: «خانواده من به اسلام گرایش داشتند ولی در خانه ما از دین خبری نبود. فقط سالی یكبار مرا برای عبادت به مسجد می بردند، درست مثل مراسم سال نوی مسیحیان. من یك دایه مسیحی داشتم. اكثر دوستان من غیرمسلمان بودند. پدرم از قانون قرآن در مورد منع نوشیدن مشروبات الكلی تبعیت نمی كرد. خوشبختانه می توانم بگویم پدر و مادر من مسلمانان بدی بودند...»

سلمان رشدی تحصیلات ابتدایی را در بمبئی گذراند و سپس به یك مدرسه انگلیسی رفت. در این مدرسه كه تدریس انجیل جزو اصول آموزش بود، وی دو اصل مهم اجتماعی یعنی مسئله خارجی بودن و مسئله تعصبات نژادی را لمس كرده و با آنها آشنا شد. دو مسئله ای كه بعدها به گفته خودش به خاطر از میان برداشتن آنها مبارزات بسیاری را انجام داد.

در آن زمان تربیت در یك مدرسه انگلیسی برای هندیان ارزش خاصی داشت... «... در آنجا من دو چیز را كشف كردم؛ اول نداشتن تعصبات نژادی و دوم تجسم خارجی بودن، تجربه هایی كه انسان پیش خود نگه می دارد...»

او با این تفكر به انگلستان مهاجرت كرد و مدتی با نوشتن مقالات تبلیغی به تأمین مخارج زندگی پرداخت و بعد شناسنامه انگلیسی گرفت و تبعه آنجا شد و پس از سال ها زندگی در غرب به قول خودش به یك نویسنده چپگرا مبدل شد و در طول زندگی اش به بی دینی و بی اعتقادی مطلق رسید و در نهایت در مصاحبه با مجله اشترن مورخ ۲۹ اكتبر ۱۹۹۲ تحت عنوان «من قهرمان نیستم» رسماً منكر وجود خدا گردید.

● رمان شیطانی

«آیات شیطانی» ترجمه عبارت انگلیسی «Satanic Verses»، رمانی است در ۵۴۷ صفحه (نسخه انگلیسی در چاپ اول) كه در تاریخ ۲۶ سپتامبر ۱۹۸۸ (۱۳۶۷‎/۷‎/۴) توسط انتشارات «وایكینگ» (جزو گروه انتشاراتی «پنگوئن») توزیع شد.

«آیات شیطانی» پنجمین رمان این نویسنده- كه در زمان انتشار آن ۴۱ ساله بود- به شمار می آید.

سلمان رشدی عضو «انجمن سلطنتی ادبیات انگلستان» كتاب مذكور را به سفارش «گیلون رتیكن»- رئیس یهودی انتشارات وایكینگ- با دستمزد بی سابقه ۸۵۰ هزار پوند به رشته تحریر درآورد.

كتاب آیات شیطانی بر خلاف آنچه گفته می شود، یك كتاب علمی و نظری نیست؛ بلكه داستانی است بلند در ۹ فصل پس از چاپ كتاب ضاله آیات شیطانی در شهریور ماه ،۱۳۶۷ وسایل ارتباط جمعی غرب سعی در نشان دادن این كتاب به عنوان یك اثر ادبی داشتند، اما در مهر ماه همان سال مسلمانان هند و پاكستانی با تظاهرات علیه نویسنده، از ورود این اثر به كشورشان جلوگیری كردند و حتی یك ماه قبل از صدور حكم تاریخی حضرت امام(ره)، مسلمانان شهر «برادفورد» انگلیس با سوزاندن نسخه هایی از این كتاب خشم خود را به سران این كشور نشان دادند. همچنین در ۲۵ بهمن ماه ۶۷ نیز در جریان تظاهراتی كه علیه كتاب مزبور در پاكستان و هند روی داد، هفت نفر كشته و تعدادی زخمی شدند. درپی این ماجرا از سوی میر حسین موسوی- نخست وزیر وقت- بیانیه ای انتشار یافت كه طی آن به فرمان امام(ره) روز چهارشنبه ۲۶ بهمن ۶۷ به عنوان همدردی با كسانی كه در اعتراض به انتشار آیات شیطانی در كشورهای جهان به خصوص پاكستان جان خود را از دست دادند و نیز به عنوان محكوم ساختن توطئه فرهنگی غرب علیه اسلام، روز «عزای عمومی» اعلام شد سلمان رشدی از لحظه صدور حكم ارتدادش، مخفی شد و چهار روز بعد سعی كرد با پوزش از مسلمین، صدور حكم اعدام را لغو كند. اما دفتر حضرت امام(ره) با صدور اعلامیه ای تبلیغات رسانه های گروهی خارجی را در مورد این كه در صورت توبه «رشدی» حكم اعدام او لغو می شود را تكذیب و به اجرای آن تأكید نمود.

در سوم اسفندماه سال ۶۷ و در جریان اجلاس وزیران امور خارجه كشورهای اروپایی تصمیم گرفته شد تا سفیران این كشور ها به اعتراض نسبت به حكم امام (ره)، ایران را ترك كنند، اما در پاسخ به این اقدام، حضرت آیت الله خامنه ای- رئیس جمهور وقت ایران- روز چهارم اسفند در پایان سفر خود به بلگراد در گفت وگویی اعلام كردند: «مسئله سلمان رشدی هیچ راه حل دیگری ندارد. تیری است كه خوب هدف گیری و شلیك شده و لاجرم به هدف خواهد خورد... انتشار كتاب آیات شیطانی حركت زشتی است كه دو جنبه دارد، یكی اهانت به یك میلیارد مسلمان و دیگری حمایت برخی سیاست ها و دولت ها از این حركت زشت است... آزادی بیان و قلم هیچ گاه شامل اهانت به پیامبران و مقدسات مردم نمی شود...»

از این زمان تا سال ۱۳۷۰ كه سفرای رفته پشیمان به كشور (ایران) بازگشتند، جهان اسلام شاهد مقابله مسلمین با هر اقدامی كه به نوعی حمایت از نویسنده اثر موهن آیات شیطانی محسوب می شد، بود و سپس كم كم جهان برای ادامه حیات «رشدی» تنگ تر و تنگ تر شد...

● اعترافات شیطان

سلمان رشدی در یكی از آخرین كتاب های خود، به فلاكت و ذلت پس از انتشار كتاب «آیات شیطانی» اشاره می كند. وی در كتاب خود با اشاره به مجروحیت مترجم ایتالیایی كتابش توسط مسلمانان ایتالیایی تا سر حد مرگ و به هلاكت رسیدن مترجم ژاپنی آیات شیطانی براثر حمله مسلمانان ژاپنی، از روز ترور ناشر نروژی كتابش به این شكل یاد می كند: «روزی كه ناشر نروژی مورد اصابت گلوله قرار گرفت یكی از بدترین روزهای عمر من است...»

او در آن ایام، تنها طی ۲۰ روز ۱۳ بار محل خواب خود را تغییر داد. چنان فضای جهنمی بر زندگی او حاكم شد كه همسرش از وی جدا شد و مطبوعات وی را «فردی بزدل» نامیدند.

تنها دو سال پس از صدور حكم اعدام بود كه سلمان رشدی جرأت سفر به خارج انگلستان را پیدا كرد و با یك هواپیمای جنگی! در سال ۱۹۹۱ میلادی برای سخنرانی به دانشگاه كلمبیا در آمریكا رفت و برگشت.

محافظت از او پس از صدور حكم حضرت امام(ره) بر عهده «اسكاتلندیارد»- پلیس انگلیس- قرار گرفت. هزینه های محافظت از او در سال بین یك تا ۱۰ میلیون پوند تخمین زده می شود؛ در حدی كه یكبار شاهزاده چارلز (ولیعهد انگلستان) اعلام كرد: «سلمان رشدی سرباری پرخرج برای مالیات دهندگان انگلیس است.»

شركت هواپیمایی «بریتیش ایر ویز» حضور رشدی را در هواپیماهای خود از سال ۱۹۹۸ ممنوع اعلام كرده و شركت هواپیمایی «ایركانادا» چند سال پیش سفر رشدی را با پرواز های خود غیرممكن اعلام نمود.

سلمان رشدی با وجود خشم جهان اسلام علیه خود، از تجدید چاپ كتاب كفرآمیز خود صرف نظر نكرد و زمانی كه انگلستان حاضر به چاپ ارزان قیمت این كتاب (بدون جلد گالینگور و با كاغذ كاهی) شد، آن را به آمریكا برد و به صورت ارزان قیمت- برای سهولت در خرید- به چاپ رساند.

در سال های اخیر، سلمان رشدی در آمریكا زندگی می كند و توسط دولت آمریكا محافظت می شود. چند سال قبل وی به ریاست انجمن قلم آمریكا رسید. امپراتوری رسانه ای غرب بارها اعلام كرد كه حكم اعدام این نویسنده از طرف ایران پس گرفته شده است كه هر بار با واكنش سریع رهبر انقلاب اسلامی حضرت آیت الله خامنه ای این مسئله تكذیب و اعلام شد كه حكم یك مرجع قابل نقض نیست و حتی پس از فوت ایشان نیز بر همه مسلمانان لازم الاجرا است.

حمایت غرب از این نویسنده و كتاب ضاله اش تاجایی است كه وی در ژوئن سال ۲۰۰۷ میلادی، از ملكه الیزابت دوم، به پاس خدماتش به عالم ادبیات!! لقب شوالیه دریافت كرد. این اقدام به واكنش های گسترده و متفاوتی در كشورهای دنیا از جمله در برخی محافل داخلی انگلستان منجر شد.

در همین ارتباط سخنگوی وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران با محكوم كردن این اقدام، در كنفرانسی خبری درتهران گفت: «مدال دادن به یكی از منفورترین چهره ها در جهان اسلام، نمونه بارزی از ضدیت با اسلام در میان مقامات ارشد بریتانیاست.»

● حكم لازم الاجرا

آنچه نباید به سادگی از كنارش گذشت، قاطعیت حكم امام(ره) و لازم الاجرا بودن آن در هر زمان و عصری است.

ایشان با عنایت به این مطلب می فرمودند: «ترس من این است كه تحلیلگران امروز، ۱۰ سال دیگر به كرسی قضاوت بنشینند و بگویند كه باید دید فتوای اسلامی و حكم اعدام سلمان رشدی مطابق اصول و قوانین دیپلماسی بوده است یا خیر و نتیجه گیری كنند كه چون بیان حكم خدا آثار و تبعاتی داشته است و بازار مشترك و كشورهای غربی علیه ما موضع گرفته اند، پس باید خامی نكنیم و از كنار اهانت كنندگان به مقام مقدس پیامبر(ص) و اسلام و مكتب بگذریم!»

محمدرضا هادیلو