آذر ماه امسال با پنجمین سال درگذشت محمود علیقلی مصادف است؛ هنرمندی كه او را با ترانه معروف «آب زنید راه را...» و اجرای برنامه‌های زنده تلویزیونی می‌شناختند و هنوز هم می‌شناسند.

مرحوم علیقلی را در اواخر عمر، بیشتر با اجرای برنامه‌های زنده‌ی اجتماعی كه هر شب از تلویزیون پخش می‌شد، به یاد می‌آورند؛ به نحوی كه هنوز هم كه هنوز است بسیاری از كارشناسان و برنامه‌سازان، از برنامه‌هایی كه اجرای آن‌ها را او بر عهده داشت به عنوان الگو و نمونه یك برنامه موفق تلویزیونی نام می‌برند.

محمود علیقلی از سال ۷۱، با حضور در شبكه پنج سیما و اجرای برنامه «پخش پنج» كه بعدها به «تهران ۲۰» تغییر نام داد، توانست سبك جدیدی از شیوه اجرای برنامه‌های تلویزیونی را در سیمای جمهوری اسلامی پایه‌گذاری كند.

با این حال مرحوم علیقلی تنها یک مجری موفق تلویزیونی نبود؛ صدای پر حرارت و زندگی بخش او، حماسه ایران سرافراز را سر می‌داد. آن جا که می‌سرود: «آب زنید راه را، هین که نگار می‌رسد...»

او در سال ۱۳۳۳ به دنیا آمد و با اجرای سرود «آب زنید راه...» در ابتدای انقلاب، فعالیت هنری خود را آغاز كرد. محمود علیقلی بعدها به خواننده سرودهای مدرسه مشهور شد و از دیگر ترانه‌هایی كه اجرا كرد، می‌توان به سرود «خلیج فارس» اشاره كرد.

در طول ۱۰ سال فعالیت محمود علیقلی در تلویزیون، برنامه‌هایی چون «اقتصاد و جامعه» و «بازتاب» نیز با اجرای وی از شبكه‌های تلویزیونی پخش شد.

مرحوم علیقلی پس از ابتلا به سرطان، ۱۰ سال را به درمان و بهبودی گذراند؛ اما از سال ۸۰ مجددا به بیماری سرطان ریه مبتلا شد و این امر موجبات غیبت طولانی وی از صفحه تلویزیون را فراهم كرد.

او آخرین بار با اجرای برنامه‌ی اجتماعی «روی خط» در شبكه‌ی سه سیما حاضر شد و در حالی كه صدا و چهره‌اش به خاطر شیمی درمانی تغییر كرده بود، همان رویه‌ی گذشته‌ی خود را در پیش گرفت. مرحوم علیقلی در آن زمان تنها توانست سه قسمت از دوازده قسمتی كه قرار بود با عنوان «روی خط» پخش شود را اجرا كند و پس از آن این برنامه و محمود علیقلی دیگر به روی آنتن نرفتند.