فیلم افسانه ای علمی «روزی كه زمین از حركت ایستاد» با بازی كیانو ریوز در اولین روز اكران در بازار آمریكای شمالی در ۳۵۶۰ سینما ۶/۱۱ میلیون دلار فروخت. به گزارش مهر، این فیلم بازسازی «روزی كه زمین از حركت ایستاد» به كارگردانی رابرت وایز است كه از مطرح ترین فیلم های افسانه ای علمی دهه ۱۹۵۰ بود. فیلم جدید را اسكات دریكسن سازنده «جن گیری امیلی رز» كارگردانی كرده و جنیفر كانلی، كتی بیتس، جیدن اسمیت و جان كلیز دیگر بازیگران آن هستند. داستان درباره بیگانه ای است كه با یك پیام به زمین می آید: یا صلح را برقرار كنید یا نابود شوید. كانلی نقش هلن، دانشمندی را بازی می كند كه اولین تماس را با این بیگانه كه «كلاتو» نام دارد، برقرار می كند و ریوز در نقش كلاتو ظاهر شده است.

«زمین از حركت ایستاد» پس از دو فیلم سال ۲۰۰۳ «ماتریكس دوباره پر شده» (۵/۴۲ میلیون دلار) و «انقلاب های ماتریكس» (۳/۲۴ میلیون دلار) بهترین فروش افتتاحیه فیلمی از ریوز را رقم زد. فیلم كمدی «چهار كریسمس» با بازی وینس وون و ریس ویترسپون در سومین جمعه اكران ۲۷ درصد تماشاگران خود را از دست داد و با ۲/۴ میلیون دلار فروش در ۳۵۴۰ سینما مجموع فروش خود را به ۹/۷۸ میلیون دلار رساند.

رده سوم جدول فروش از آن رومانس خون آشامی «گرگ و میش» به كارگردانی كاترین هاردویك شد كه در ۳۶۴۹ سینما ۶/۲ میلیون دلار به دست آورد. این فیلم تاكنون ۷/۱۴۴ میلیون دلار فروش داشته است. انیمیشن سه بعدی «بولت» تولید دیسنی در ۳۱۳۳ سینما ۸/۱ میلیون دلار فروخت و ضمن اینكه در رده چهارم قرار گرفت مجموع فروش خود را به ۱/۸۳ میلیون دلار رساند. رومانس حماسی «استرالیا» با بازی نیكول كیدمن و هیو جكمن نیز با ۲۵/۱ میلیون دلار فروش در ۲۷۰۳ سینما فیلم پنجم شد. مجموع فروش این فیلم ۸/۳۴ میلیون دلار شده است. از روز جمعه تعدادی از فیلم های نامزد گلدن گلوب به طور محدود در بازار آمریكا اكران شده اند، از جمله «گران تورینو» فیلم جدید كلینت ایستوود در مقام كارگردان و بازیگر كه در شش سینما در نیویورك و لس آنجلس ۷۵ هزار دلار فروخت و بیشترین فروش متوسط در هر سینما را داشت. ایستوود در این فیلم نقش مردی بداخلاق و سرباز قدیمی جنگ كره را دارد كه وقتی چیزی نمانده خودرو فورد گران تورینو مدل ۱۹۷۲ او را بدزدند، برای پاك كردن محله خود از گروه های تبهكار وارد عمل می شود. «گران تورینو» اولین فیلم ایستوود در مقام بازیگر پس از فیلم برنده اسكار «عزیز میلیون دلاری» در سال ۲۰۰۴ است. درام «تردید» به كارگردانی جان پاتریك شنلی در ۱۵ سینما ۱۴۱ هزار دلار فروخت.

این فیلم در پنج رشته شامل بهترین بازیگر زن (مریل استریپ)، بازیگر مرد (فیلیپ سیمور هافمن)، بازیگر زن مكمل (وایولا دیویس و ایمی آدامز) و فیلمنامه (پاتریك شنلی) نامزد جایزه گلدن گلوب است. داستان «تردید» سال ۱۹۶۴ اتفاق می افتد و استریپ نقش راهبه ای را دارد كه نسبت به رفتارهای یك كشیش (سیمور هافمن) مشكوك می شود. «خواننده» استفن دالدری و دیگر نامزد جوایز گلدن گلوب نیز روز جمعه در هشت سینما ۴۷ هزار دلار فروش داشت. این فیلم نیز در چهار رشته از جمله بهترین فیلم درام، بازیگر زن مكمل (كیت وینسلت)، كارگردان و فیلمنامه (دیوید هیر) برای دریافت جایزه گلدن گلوب رقابت می كند. فیلمنامه «خواننده» بر مبنای رمانی پرفروش به همین نام از برنارد شلینك نوشته شده كه سال ۱۹۹۵ منتشر شد. داستان درباره برخورد یك نوجوان و زنی مسن تر است كه نمی تواند بخواند. آنها سال ها بعد و پس از جنگ جهانی دوم دوباره همدیگر را می بینند. این بار زن به اتهام انجام جنایت جنگی در حال محاكمه است و مرد جوان دانشجوی حقوق است و پرونده او را دنبال می كند. الكساندرا ماریا لارا و برونو گانتس دیگر بازیگران فیلم جدید دالدری، فیلمساز بریتانیایی هستند كه برای دو فیلم «بیلی الیوت» ۲۰۰۰ و «ساعت ها» ۲۰۰۲ نامزد اسكار بهترین كارگردان شد.