آیت‌الله اکبر‌هاشمی رفسنجانی رئیس مجلس خبرگان و رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام روز دوشنبه در جمع فعالان اقتصادی خراسان رضوی تاکید کرد مدت مدارای مجمع تشخیص با دولت نهم در زمینه نظارت برای اجرای سیاست‌های اصل ۴۴ قانون اساسی به پایان رسیده است.

بر اساس گزارشی که توسط روزنامه خراسان منتشر شده، ‌هاشمی رفسنجانی طی سخنانی در جمع فعالان اقتصادی خراسان رضوی با اشاره به این كه ٣ سال است در مورد نظارت بر اجرای سیاست‌های اصل ٤٤ در دولت مدارا كرده‌ایم به نقل از مقام معظم رهبری گفت: معظم له در ابتدای فعالیت دولت نهم از ما خواستند مدتی با این دولت مدارا كنیم.

وی در ادامه درباره نحوه نظارت مجمع توضیحاتی ارائه كرد و افزود: می‌توانیم بگوییم این مدت تمام شده است.

آیت الله‌هاشمی رفسنجانی با اشاره به این كه هم دولت خاتمی و هم دولت فعلی نظارت مجمع را برنتافته‌اند، گفت: مجلس هفتم و هشتم هم گفته‌اند نمی‌توانید ما را مورد نظارت قرار دهید.

وی افزود: همیشه گفته‌ایم در مورد اجرای اصل ٤٤ از قانون فاصله داریم.

هاشمی رفسنجانی ادامه داد: قرار بود دولت ظرف مدت ٥ سال همه موارد صدر اصل ٤٤ را به بخش خصوصی تحویل دهد ولی تاكنون موارد زیادی در اختیار دولت باقی مانده است در حالی كه فرصت ٥ ساله دولت نیز تمام شده است.

رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام با اشاره به این كه برای موارد متعددی زمان بندی مشخص شده است، گفت: قرار بود اتكای بودجه جاری دولت به نفت ظرف مدت ١٠ سال كمتر شود ولی با گذشت ٥ سال این وابستگی بیشتر شده است هر چند ممكن است آماری بدهند و بگویند این گونه نیست.

هاشمی رفسنجانی افزود: بانك مركزی آمار داده است ٨٣ درصد از ارزهای نفتی در بودجه دولت منظور می‌شود كه اگر چیزهای دیگری كه به حساب نمی‌آورند را نیز حساب كنیم بیشتر می‌شود.

وی ادامه داد: دولت اگر می‌خواست به چشم انداز توجه كند باید انبوهی از ذخایر ارزی می‌داشتیم كه به بخش خصوصی داده شود و دولت نیز می‌توانست از مالیات آن‌ها استفاده كند.

هاشمی رفسنجانی در ادامه گفت: هدفمند كردن یارانه‌ها هم كه تبدیل به یك جراحی شده است و معلوم نیست چقدر خونریزی دارد.

وی تاكید كرد: هدفمند كردن یارانه‌ها باید به صورت تدریجی انجام شود.

رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام با اشاره به این كه اولین برنامه سند چشم‌انداز در دولت خاتمی نوشته شده بود، گفت: همان برنامه خوب بود و اگر اجرا می‌شد الان ٢٥ درصد راه را رفته بودیم ولی این گونه نشد.

وی افزود: دولت كه عوض شد مشخص بود در مسیر چشم انداز حركت نمی‌شود.

هاشمی رفسنجانی نظارت بر عملكرد دولت و مجلس را نیازمند به شاخص دانست و گفت: شاخص‌ها را در بخش‌های مختلف مشخص كرده‌ایم ولی باید به تایید مقام معظم رهبری برسد تا مجلس آن‌ها را در قانون مراعات كند.

وی وضعیت بهره‌وری در كشور را ضعیف توصیف كرد و با مقایسه برخی بخش‌های اقتصادی دولتی و خصوصی با یكدیگر گفت: اگر بخش خصوصی قدرتمند داشته باشیم سهم ٥/٢ درصدی بهره وری در رشد اقتصاد محقق می‌شود.

رئیس مجلس خبرگان به انتقاد از خصوصی سازی دولت پرداخت و گفت: الان شبه دولتی‌ها به دنبال تصاحب بخش‌های دولتی در واگذاری‌ها هستند.

هاشمی رفسنجانی هم چنین از برنامه دولت خود در سال ٧٥ برای طراحی برنامه ٢٥ ساله توسعه كشور با عنوان طرح تمدن بزرگ اسلامی خبر داد و گفت: این ایده پس از من پیگیری نشد و كتابی كه به این منظور تهیه كرده بودیم هم اكنون خاك می‌خورد.

وی افزود: اگر این طرح آن موقع تصویب می‌شد الان برنامه ٢٥ ساله توسعه داشتیم ولی هم اكنون فقط چشم‌اندازی داریم كه افق را ترسیم كرده است.