یك روزنامه اردنی با اشاره به اینكه دست‌كم نیمی از جمعیت عراق به دلیل لشگركشی آمریكا به كشورشان از آب و برق محرومند، نوشت: آمریكا با دلایل واهی و ساختگی، عراق را اشغال، و آن را به دوران قرون وسطی كشاند.

به نقل از روزنامه اردنی الدستور،‌ آمریكا در حالی ادعاهای جدید هسته‌ای خود را اخیراً درباره تأسیسات هسته‌ای نظامی سوریه بیان می‌كند كه شش سال پیش نیز، مشابه همین ادعاها را درباره عراق به كار گرفت و در نتیجه به عراق حمله كرد.

بنا بر این گزارش، آمریكا در جدیدترین ادعای خود، سوریه را متهم به همكاری هسته‌ای نظامی با كره شمالی كرده در حالی كه این ادعا زمینه را برای حمله احتمالی اسرائیل به سوریه فراهم و آن را توجیه می‌كند.

الدستور نوشت: همچنین ادعاهای این چنینی ما را به یاد دلایل واهی و ساختگی دولت آمریكا می‌اندازد كه به واسطه آن عراق را اشغال كرد و همه ما "كالین پاول" وزیر امور خارجه وقت آمریكا را به یاد داریم كه در شورای امنیت سارزمان ملل، مدعی وجود سلاح‌های كشتار جمعی و كامیون‌های حمل سلاح‌های میكروبی در عراق شد.

بر اساس این گزارش، تمام این ادعاها و دروغ‌های دیگر مثل خریداری اورانیوم از نیجریه كه در این زمینه و علیه عراق گفته شد، همه و همه برای زمینه‌چینی برای اشغال عراق بود.

الدستور تأكید كرد: باید یادآور شویم جنگی كه آمریكا در عراق بر پا كرد وارد ششمین سال خود شد و عراق را به دوران قرون وسطی برد به طوری كه نیمی از جمعیت عراق از آب و برق محرومند، بیش از یك میلیون نفر تا كنون كشته شده‌اند و بیش از چهار میلیون از ساكنان آن به كشورهای همسایه كوچ كرده و آواره شده‌اند.

این درحالی است كه روزنامه انگلیسی "ایندیپندنت" اواسط فروردین ماه با اشاره به پنجمین سال اشغال عراق به دست آمریكا و انگلیس نوشت: پنجمین سالگرد سقوط بغداد و سرنگونی "صدام" با ترور و وحشت در سراسر عراق و اجازه كاخ سفید برای حضور بدون محدودیت نظامیان آمریكا در این كشور سپری شد.

ایندیپندنت می‌نویسد: شمار دقیق قربانیان جنگ عراق هنوز نامشخص است زیرا هنوز هرج و مرج در این كشور ادامه دارد و بیش از چهار میلیون نفر كه بسیاری از آنان از طبقه روشنفكر این كشور هستند و قرار است عراق به دست آنها ساخته شود، از این كشور گریخته‌اند.

به نوشته این روزنامه، بغداد نیز كه زیرساخت‌های ویران‌شده‌ای دارد، هم‌اكنون بیش از دومیلیون پناهنده داخلی در خود جای داده كه از شهرهای ناآرام دیگر عراق آمده‌اند.